Bizonyos kivételektől eltekintve a gyed a gyermek kétéves koráig jár, s annak bruttó összege (amelyből személyi jövedelemadót és nyugdíjjárulékot vonnak le) a szülő irányadó időszakban elért átlagkeresetének 70 százaléka, de jelenleg nem lehet több 83 ezer forintnál. A Bokros-csomag kapcsán megszüntetett ellátás 2000-ben történt ismételt bevezetésekor a legmagasabb adható összeget a minimálbér kétszeresében határozták meg. Amikor a minimálbért jelentősen megemelte az Orbán-kormány, megszüntették ezt a rendelkezést, s a maximális összeget azóta a költségvetésben szabják meg.
A kormány tervei szerint jövőre nem emelkedne a felső korlát, ez szerepel a költségvetés tervezetében is – erősítették meg a Pénzügyminisztériumban. Volt ugyan egy – szocialista képviselők által jegyzett – módosító indítvány, amely a maximális öszszeget 90 ezer forintra emelte volna, ezt azonban a kormány nem támogatta, mert a javaslat költségigénye mintegy kétmilliárd forint. Több képviselő szerint az átlagosan ötvenszázalékos közalkalmazotti béremelés is indokolta volna a gyedplafon növelését.
Az Országos Egészségbiztosítási Pénztár adatai szerint tavaly több mint 62 ezren vették igénybe a gyedet, átlagosan havonta 40 988 forintot. A maximális öszszeg az igénylők 4,6 százalékának, 2854 főnek járt.
Őket alázta meg Magyar Péter az eddig kiszivárgott hangfelvételekben