Módosíttatná a költségvetési javaslatot a Magyar Gyógyszerész Kamara, s ezt levélben jelzi a miniszterelnöknek és a pártok vezetőinek. Erről azután döntöttek, hogy a kormányzat képviselői bejelentették egy tegnapi fórumon: jövőre nem tervezik a patikai árrés emelését és a fix árrés eltörlését.
Az árrést tavaly maximálták: a 3500 forintnál drágább készítményeknél 630 forintban. A patikusok igényüket azzal indokolták, hogy jövedelmezőségük annyira romlik, ami már a betegellátást veszélyezteti.
– A kormány programja négy évre szól, nem tudnak minden igényt rögtön kielégíteni – reagált Kökény Mihály, az Egészségügyi, Szociális és Családügyi Minisztérium politikai államtitkára. Elmondta: a kormány elismeri a kisforgalmú gyógyszertárak rossz helyzetét, ezért arról döntött, hogy közöttük egymilliárd forintot (plusz áfát) osszanak szét, és emellett hárommilliárdról nyolcmilliárdra emelnék azt a hitelkeretet, ami átmeneti segítséget nyújt a gyógyszertáraknak.
A patikai árrés tavalyi maximálásával nem ért egyet Matejka Zsuzsa, az Országos Egészségbiztosítási Pénztár főigazgatója sem. Ennek hatására ugyanis a patikák nem tartják készletben a 3500 forintnál drágább készítményeket. Ez a rendszer a biztosítónak is több kiadással jár, mivel emelkedett a kisebb kiszerelésű gyógyszerek forgalma, ahol a tabletták fajlagos ára magasabb.
Őket alázta meg Magyar Péter az eddig kiszivárgott hangfelvételekben