Védelemre várnak a termelők

A kedvezőtlen időjárás miatt a szokásosnál jóval nagyobb menynyiségű tömegtakarmány vásárlására szorulnak a szarvasmarhatartók. A többletköltségek érvényesítésére viszont várhatóan nem lesz lehetőségük, mert a feldolgozók nem kívánják emelni a tej felvásárlási árát 2003-ban – értesült a Magyar Nemzet.

2002. 11. 21. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A költségek 65–70 százalékát kitevő takarmányról szólva Serdült Lajos, a bihartordai Ezüstkalász Kft. ügyvezető igazgatója elmondta: a szemes takarmánnyal nincs gondjuk, ebből elegendő termett. Annál inkább növeli a kiadásokat a lucerna és a réti széna, mert a kedvezőtlen időjárás miatt ezeknek sem a menynyisége, sem a minősége nem kielégítő. A társaság nyolcszáz szarvasmarhájának – közte 350 tejelő tehénnek – az ellátásához a saját maguk által megtermelt mennyiség mellé ezer mázsa lucernát és 150 vagon cukorrépaszeletet voltak kénytelenek vásárolni. A lucerna kiesése hektáronként húsz mázsa volt – a szokásos nyolcvan mázsával szemben mindössze hatvan mázsát sikerült betakarítani, réti szénát pedig több száz hektáron nem tudtak kaszálni az aszály miatt. Mindez jelentős többletköltséget okoz a társaságnak, amit a felvásárlók nem kívánnak az árakban elismerni.
Csáki Ferenc, a Hajdú-Bihar Megyei Szarvasmarha-tenyésztők Egyesületének elnöke kérdésünkre elmondta, hogy a tárgyalások jelenlegi állása szerint a felvásárlók jövőre csak az idei 72 forintos literenkénti árat kívánják megadni az extra minőségű tejért. Az indexálás elmaradása az egyesületi elnök szerint arányosan öt-hat százalékos kiesést jelent a tejtermelőknek. Így tovább csökken a tejtermelés jövedelmezősége, s a reális költségek érvényesítésére még kevesebb lehetőség nyílik, mint eddig. Csáki Ferenc úgy véli: a hazai tejtermelők helyzetén az ront nagyon sokat, hogy igen magas a Magyarországra bejövő importtej mennyisége, s ezt – hasonlóan az Európai Unió gyakorlatához – célszerű lenne indirekt módon korlátozni. Erre minden alapja meglenne Magyarországnak, hiszen az importtej minősége igen gyakran és igen alaposan elmarad a hazai termelők által előállított tej minőségétől – hangsúlyozta az egyesületi elnök.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.