Veszélyben a balatoni halászat

Rendkívüli közgyűlést tart ma a Balatoni Halászati Rt., amely új igazgatósági és felügyelőbizottsági tagokat választ, módosítja a társaság alapító okiratát, és meghatározza a stratégiai irányelveket. A 75 százalékos állami tulajdonú halgazdálkodó – amint arról a közelmúltban beszámoltunk – súlyos gazdálkodási nehézségekkel küzd, hogy teljesíthesse az idei tervét, háromszázmilliós állami támogatásra lenne szüksége.

2002. 11. 25. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Gönczy János vezérigazgató szerint a társaság gazdálkodását főként az angolnahalászat megszüntetése és a nagy testű busákkal vívott, ráfizetéssel járó küzdelem rendítette meg. Gönczy azt is negatívumként említi, hogy a balatoni halászati technika rendkívül korszerűtlen. A vezérigazgató évek óta szorgalmazza, hogy a cég közfeladatait és a profitorientált (piaci) tevékenységet válasszák ketté, és a jövőben az ökológiai, a vízminőség-védelmi és a horgászturisztikai szempontok kapjanak elsőbbséget. (Becslések szerint a Balatont évenként több mint százezer hazai és külhoni sporthorgász keresi fel, ám a fogási élményre vágyó környékbeliek, a régióban élő pecások száma is meghaladja a harmincezret.)
A minap Bóka István, Füred polgármestere, a Balaton Fejlesztési Tanács (BFT) volt elnöke és Turi-Kovács Béla volt környezetvédelmi miniszter a balatoni halászati cég jövőjét féltő interpellációt nyújtott be a földművelésügyi és vidékfejlesztési miniszterhez. A képviselők – emlékeztetve arra, hogy a polgári kormány a piaci halászattal szemben a sporthorgászatnak kívánt elsőbbséget adni a tónál – attól óvtak, hogy a kormány privatizációs hulláma a balatoni halgazdaságot is magával sodorja. „Az emberek most azt látják, hogy a szocialista kormány a Balatoni Halászati Rt.-t kizárólagosan pénztermelő, nem utolsósorban vagyontermelő vállalkozásként értékeli, eladják, elkótyavetyélik az állami és önkormányzati tulajdonú részvénytársaságot. Az önkormányzatok, a Balatonért élő emberek véleménye azonos ebben a kérdésben: egy új, közhasznú társaság kialakítására van szükség. Szeretnénk, ha ez a társasági vagyon száz százalékban átkerülne oda, ahova illik: a közhasznú társasághoz. Mindenképpen meg kell kapnia az rt.-nek a nagyjából háromszázmillió forintot ahhoz, hogy a BFT külön forrásból biztosítani tudja a legszükségesebbeket” – hangzott el az interpellációban.
Az interpellációra válaszoló Burány Sándor, a Pénzügyminisztérium politikai államtitkára cáfolta, hogy az ÁPV Rt.-nek privatizációs elképzelései lennének a halászati cég részvényeivel kapcsolatban, továbbá hogy „érdekemberek” rátennék kezüket a társaság vagyonára. Burány szerint a halászati rt. átszervezésének az a célja, hogy közhasznú társaságként átlátható legyen a működése, és normatív úton, a költségvetésből finanszírozható legyen. Az interpellációra adott államtitkári választ Turi-Kovács Béla nem fogadta el, és ugyancsak nemmel szavazott a 108 ellenzéki képviselő is a 168 kormánypárti igennel szemben.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.