Berlint lekötik saját gazdasági problémái

A német politikusok figyelmét manapság az Európai Unió bővítése helyett az ország növekvő gazdasági gondjai kötik le. A Schröder-kormány Európa-víziói egy napon sem említhetők Helmut Kohl elképzeléseivel. A német egyesítés érezhetően kielégítette a társadalomnak a kelet-európai blokk összeomlásához fűződő történelmi várakozásait, lelkesedése elpárolgott.

2002. 12. 10. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nagyvonalúnak egyáltalán nem nevezhető a bővítés véghajrájában az Európai Unió kulcsországának számító Németország magatartása. A soros dán elnökség új pénzügyi javaslatát is sokallják, nem látva mozgásteret a kiadások ügyében. Pedig a német újraegyesítés okozta terhekhez képest az EU bővítésének költségei elenyészők. Mint az Európai Parlament elnöke, Pat Cox is utalt rá, egy németnek 2006-ig kevesebb mint húsz eurójába kerülne mindez, annyiba, amennyiből ketten még moziba sem tudnának elmenni. Mindezt elsősorban azzal magyarázza a tizenhárom évi brüsszeli bizottsági munka után jelenleg a Német Közlekedési Fórum ügyvezetőjeként ténykedő Thomas Hailer, hogy a Schröder-kabinet elbúcsúzott a vízióktól és a jövőtől is. Így a bővítést sem az esélyek, hanem a kockázatok és a veszélyek felől nézi. Pedig – teszi hozzá – a gazdaság már tíz éve megvalósította azt, amitől a politika most fél.
Schröderék szemére veti a víziók hiányát a jobboldali ellenzék is. Nem vitás – szögezi le Norbert Lammert, a Bundestag CDU delegálta alelnöke is –, hogy a mostani kormány messze nem olyan elkötelezett a bővítés iránt, mint elődje volt. Mint mondja, Kohl és Schröder politikai értelemben nincsenek egy súlycsoportban, s sajnos a német gazdaság súlya is kisebb, mint volt. A politikus szerint az újraegyesítés után általában kisebb a németek európai aktivitása. A német egységet ugyanis valamikor az európai megosztottság részeként képzelték el, s csak a teljes integrációval látták véghezvihetőnek. A cél teljesült, s a lakosság nem lelkes, már sokan lennének a bővítés ellen, míg korábban követelték azt. Lammert mindezek ellenére úgy véli, az eltelt tizenkét évben közelebb került, ami összetartozik, s óvja a tagjelölteket attól, hogy az unió funkcióját csupán a gazdasági együttműködésre szorítsák. Példaként hozza fel másokkal egyetemben a német–francia szembenállás feloldódását az európai keretek között.
Egységes a németek véleménye abban, hogy a bővítési pénzek terén valóban nincs már sok mozgástér. A negyven százalékban maximált közvetlen kifizetésekkel kapcsolatban az együttérzőbb politikusok is legfeljebb sajnálatukat fejezik ki, s széttárt karokkal közlik a szikár tényt: nincs több pénz. Biztosak ugyanakkor abban, hogy az utolsó pillanatban megszületik majd a megegyezés, s a mostani kemény német álláspont azért a hazai publikumnak is szól. Annak, amely a megszorító intézkedések ellen berzenkedik, s egyébként sem érdeklődik már annyira Kelet-Közép-Európa iránt, mint tíz éve. Jelenleg is négymillió a munkanélküli, így érthető a különösen a lengyel határ közelében érezhető félelem a várható kihívásoktól, a bevándorlástól. Az aggályok egy része a német szakértők szerint is az információk hiányából ered ugyan, ettől azonban még – teszik hozzá – a politikusoknak számolniuk kell vele.
A bővítési tárgyalások mostani szakasza már a pénzről szól, s mint ilyenkor mindig, háttérbe szorulnak az érzelmek. De Gaulle híres mondását idézi ezzel kapcsolatban a Die Zeit vezető újságírója, Klaus-Peter Schmidt, mondván, a nemzetközi politikában nincsenek barátok, csak érdekek. Tetézi a problémákat, hogy a bővítés pénzügyi kereteit 1999-ben Berlinben még hat új tagra szabták meg, s nem tízre. A szakíró szerint az unió növekedési válságot él át, s a mostani erőművész mutatvány érezhetően megrázza az alapokat is.

A populizmus csapdája. Német kereszténydemokrata politikusok óva intik a tagjelölt országokban jelenleg ellenzékben lévő polgári pártokat, hogy összekeverjék az Európai Unióval és kormányaikkal szembeni kritikát. Felhívják a figyelmet arra, hogy a referendum igenről és nemről szól, az „igen, de” kérdés nem szerepel a szavazólapon. Úgy vélik, az unió populista bírálatainak esetleges másolása azzal járhat, hogy a szocialista kormányok azonosíthatják magukat az EU-csatlakozással. Ez azért is érdemtelen lenne – vélik a német jobboldal politikusai és szakértői –, mert végig a polgári oldal állította a váltókat, indította el a tárgyalást, s a legtöbbet tette a csatlakozásért. (S. G.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.