Bin Laden szuperállama

2002. 12. 06. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Újabb támadás érte az amúgy is romokban heverő izraeli–palesztin megbékélés tervét. Egy nappal Ariel Saron izraeli kormányfő bejelentése után, miszerint az al-Kaida emberei feltűntek a Gázai övezetben és Libanonban, a Washington Post amerikai napilap már konkrét adatokkal is szolgált: létrejött az iszlám al-Kaida szervezet, amelynek feltett célja, hogy megszüntesse a fegyveres csoportok (Hamász, Iszlám Dzsihád stb.) és a Palesztin Hatóság ellenségeskedését, s összehangolt támadással kiűzze Palesztina földjéről a zsidókat.
A koncepció szerint az al-Kaida volt az, amely támadást intézett Kenyában egy izraeli repülőgép és egy szálloda ellen. A világszerte rettegett al-Kaida Tel-Aviv számára egyértelműen összefonódik a palesztinok szervezeteivel, s úgy tűnik, az Egyesült Államok is hajlik a feltételezésre. Nyilván az sem várat sokat magára, hogy az amúgy is terroristának bélyegzett Jasszer Arafatot is meggyanúsítsák az al-Kaida pártolásával. Saron mindenesetre egyértelműen ebbe az irányba akarja terelni a Palesztin Hatóság megítélését. Amerika nemzetközi harca a terrorizmus ellen így akár belpolitikai előnyöket is hozhat Izrael és a Likud számára. Ha minden terv beválik, a Palesztin Felszabadítási Szervezetet, a hatóság magját is felveszik a terrorcsoportok listájára, és akkor véget ér minden találgatás. Ebben az esetben ugyanis a zsidó állam jogot szerezne a palesztinokkal való leszámolásra, a sokat hangoztatott „állami terror” egyszerű rendőrségi feladattá válna.
Az izraeliek – és a Washington Post – vélekedése több kérdést is felvet. Ilyen sokan lennének az al-Kaidások? Létezik-e valóban egy nemzeteken átívelő terrorista „szuperállam”, Oszama bin Laden királysága? Esetleg a sok elkeseredett ember, akik a legdrasztikusabb módszereket választják gondjaik megoldására, úgy vélik, a rettegett név erőt ad nekik? Sőt, talán az is elképzelhető, hogy a világ vezetői, akik szenvednek kisebbségeik harcaitól, szeretnék egy kalap alá venni a támadókat, hogy így leszámolhassanak velük. Az al-Kaida név ugyanis súlyos bélyeg, amely ellen ráadásul nem is lehet tiltakozni, úgyis reménytelen. A terrorizmusellenes koalíció szemében lehet valaki szabadságharcos, de a nagyszakállú szaúdi emberei mind közönséges gyilkosok.
Izrael híres-hírhedt titkosszolgálata, a Moszad mindenesetre beindította terrorelhárító gépezetét. A világ talán legeredményesebb ilyen jellegű szervezete – hagyományos paranoiával – azonnal kiküldte ügynökeit a veszélyes körzetekbe, hogy a „helyszínen” harcoljon az életükre törő fanatikusokkal. A front országhatáron kívülre helyezése azt bizonyítja, a világ bármely pontján veszélyben érzik az izraeli érdekeltségeket, s bárhol hajlandóak fellépni alvó és éber ügynökeik, hogy ezt megakadályozzák. Ezért ha Izrael saját érdekeit szem előtt tartva elfeledkezik a többi országról, könnyen kiderülhet, hogy az egész világ Közel-Kelet.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.