Felkerült az Egyesült Államokra fokozott veszélyt jelentő államokat felsoroló „feketelistára” Szaúd-Arábia és Pakisztán, ez alapján a két ország Amerikába utazó lakosaitól ujjlenyomatot vesznek – döntöttek tegnap Washingtonban. Az említett országokkal együtt húsz állam polgárainak kell átesnie a megalázó procedúrán, s jelentkezniük az idegenrendészetnél, hogy ott felvegyék adataikat. A „feketelistára” felkerült első öt ország (Irak, Irán, Líbia, Szudán és Szíria) Amerikában tartózkodó polgárainak hétfőig kell megtenniük a szükséges lépéseket.
A később veszélyesnek nyilvánított államok (Afganisztán, Algéria, Bahrein, Eritrea, Libanon, Marokkó, Észak-Korea, Omán, Katar, Szomália, Tunézia, az Egyesült Arab Emírségek és Jemen) lakosai január 10-ig kaptak haladékot, Szaúd-Arábia és Pakisztán lakosai pedig februárig kötelesek elvándorolni a hivatalba. Ha addig nem vétetik fel magukat az ellenőrző lajstromra, Washington döntése értelmében hazatoloncolják őket. Az újfajta szabályozás csak a férfiakat érinti, mivel a „veszélyes” nők és gyermekek hatalmas száma lehetetlenné tenné a hatékony működést, vélik az igazságügy-minisztérium tisztviselői.
A mozlim szervezetek felháborodásukat hangoztatták a keménykezű rendeletek miatt. Faiz Rehman, az Amerikai Mozlim Tanács vezetője szerint az új szabályok „rasszista indíttatásúak, amelyek ebben az országban törvényellenesek”. Szakértők kiemelik, hogy míg a listán levő legtöbb ország helyteleníti az Egyesült Államok hegemóniáját, Szaúd-Arábia és Pakisztán tagjai a terrorizmusellenes nemzetközi koalíciónak. Rijád valószínűleg lépni fog ez ügyben, s meg fogja követelni az oda látogató amerikaiak hasonló „törzskönyvezését” – követve Amerika régi ellensége, Irán példáját, ahol egy ideje működik ez a rendszer. A felháborodás ellenére az Egyesült Államok biztos abban, hogy a lépések nem fogják befolyásolni kapcsolatait Rijáddal és Iszlámábáddal.
Tüntetők várták Balatonalmádiban Magyar Pétert, aki a testőreiről és a külföldi támogatásról is hazudozott - videó