Medve a világ tőzsdéin

Véget ért az október elejétől november végéig tartó hossz a tőkepiacokon. A korábbi emelkedés tempóját diktáló amerikai indexek a múlt héten három-négy százalékot zuhantak, s hasonló veszteségeket szenvedtek az európai mutatók is. A részvényárak esése újabb piacösztönző lépéseket csikart ki a gazdaságpolitikától: az EKB ötven bázisponttal csökkentette a kamatokat, Bush amerikai elnök pedig menesztette pénzügyminiszterét.

Zelei Béla
2002. 12. 09. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Gyengülő makrogazdasági adatok és vegyes képet mutató vállalati események közepette 2,8 százalékkal csúszott vissza az utóbbi öt tőzsdenapon a Dow Jones ipari index, s 3,8 százalékot veszített ezalatt a Nasdaq Composite. Az ezt megelőző öt hét alatt a két irányadó index 22, illetve 33 százalékkal erősödött. Ekkora emelkedést szinte törvényszerűen követett egy korrekció, amelynek kezdetéhez a jelet a romló foglalkoztatási adatok és negatív vállalati hírek szolgáltatták. A várakozásokkal ellentétben, csökkentek az álláshelyek az elmúlt héten az USA-ban. A prognosztizált 38 ezer új munkahely helyett negyvenezerrel kevesebb lett, s a munkanélküliség az előre jelzett 5,8 százalékkal szemben hat százalékra emelkedett.
Mélyrepülés
Csődközeli helyzetbe került Észak-Amerika második legnagyobb légitársasága, az United Airlines (UAL). A társaság az elmúlt évben 2,1 milliárd dollár veszteséget ért el, s idén eddig ezt további 1,7 milliárd dollárral tetézte. Szerdán a szövetségi kormány elutasította az UAL hitelgaranciára vonatkozó kérelmét. Hasonló nehézségekkel küzd a többi nagy amerikai légitársaság is, hiszen tavaly az ágazat hétmilliárd dollár veszteséget szenvedett, s az idén sem jobb a helyzet. Az MTI által idézett elemzők szerint a legnagyobb – az American Airlines –, valamint a harmadik – a Delta Airlines –, készpénzhelyzete jobb, mint az UAL-é.
Pénteken a tőkepiacokat új hír borzolta: lemondott Paul O’Neill pénzügyminiszter, valamint Lawrence Lindsey, Bush elnök gazdasági főtanácsadója. A Fehér Házból származó hírügynökségi értesülések szerint a pénzügyminiszter „felkérésre” fogalmazta meg rövid, indoklást nem tartalmazó lemondását. A bejelentést követő első kommentárok szerint O’Neillnek azért kell távoznia, mert a valósnál kedvezőbb képet festett a gazdaság állapotáról, az amerikai gazdaság várható teljesítményéről, s nem támogatta az élénkítést szolgáló költségvetési intézkedéseket. A Wall Streeten először részvényeladási hullámot indított el a pénzügyminiszter távozásának híre. Ám később feltehetőleg az kapott hangsúlyt, hogy Bush a miniszterváltást a gazdaság határozottabb kormányzati támogatása miatt hajtja végre, s magára talált a piac. A Dow Jones végül 0,26 százalékkal, a Nasdaq Composite 0,83 százalékkal zárt magasabban, mint egy nappal korábban: O’Neill lemondása után így mérséklődtek a legfontosabb amerikai indexek heti veszteségei.
A BoE kitart
Európa nem volt ilyen szerencsés. Az időeltolódás miatt a hangulatváltás csak kismértékben hatott az öreg kontinensen. A hét utolsó napján egyedül Párizsban emelkedett a tőzsdeindex. A hetet valamennyi fontos európai mutató négy százalék körüli veszteséggel zárta. Pedig az Európai Központi Bank (EKB) eleget tett a piaci nyomásnak: ötven bázisponttal, 2,75 százalékra vitte le az irányadó kamatrátát. Az eurózóna legnagyobb gazdaságában a GDP-növekedési előrejelzések leszállítását követően rekordszámú vállalati és magáncsődről tett bejelentést a Creditreform minősítő szervezet. Az idén eddig 82 400 csődeljárást kezdeményeztek Németországban, 66,4 százalékkal többet, mint tavaly. A német gazdaság a fizetésképtelen cégek és magánszemélyek miatt 38,4 milliárd euró kárt szenvedett az év eleje óta, s 503 ezer állás szűnt meg.
Az EKB csütörtöki kamatvágására utaló jelek már napokkal korábban benne voltak a levegőben, pusztán a mérték volt kérdéses. Az elemzők 25–50 bázispontnyi engedményre számítottak, s ezúttal a vérmesebb remények váltak valóra. A brit jegybank néhány órával az EKB bejelentését megelőzően közölte: változatlanul hagyja a 13 hónapja érvényben lévő, négyszázalékos alapkamatot. Ez szintén a várakozásokat teljesítő döntés volt, hiszen az elemzők egyetértenek abban: Nagy-Britannia gazdasága jobb állapotban van, mint az EU és az USA, továbbá a következő hónapokban is erőteljesebb növekedés várható, mint a versenytársainál. Angliában már újra előtérbe került az inflációs fenyegetettség. Így annak ellenére, hogy mind az amerikai, mind az EU kamatainál magasabb a brit alapkamat, egyre inkább erősödnek a kamatemelésre vonatkozó várakozások a Bank of Englanddal (BoE) szemben.
Követve a nemzetközi hangulatot, Budapesten is csökkent a tőzsdeindex, de a veszteség mértéke elmaradt az irányadó piacokon látottakhoz képest. A BUX 1,29 százalékkal került egy héttel korábbi értéke alá. Az esést a 2,24 százalékkal dráguló Richter fékezte, amely ezúttal mind a piac egészét, mind versenytársát, az Egist túlszárnyalta (utóbbi 0,1 százalékkal lett olcsóbb). A többi vezető részvény veszteséggel fejezte be a hetet. A Matáv és a Mol másfél százalék körüli áresést szenvedett, az OTP több mint három százalékkal lett olcsóbb. Az árfolyamok változásában ezúttal a tőzsdei lélektan játszott nagyobb szerepet, hiszen a vezető magyar társaságokról negatív hír nem jelent meg. A korábbi hetekben elért nyereség „lefölözése” motiválhatta az eladói oldalt.
További növekedést vár leányvállatától, a Westel mobilszolgáltatótól a Matáv – mondta el Straub Elek, a távközlési társaság elnöke. A Matáv piaci helyzetét az elnök úgy ítélte meg: nem azért sikeres, mert egy évvel a távközlési piac liberalizálása után sem lenne valódi verseny, hanem mert a Matáv felkészült erre a versenyre. A piacnyitással a távbeszélő percforgalom csökkenése leginkább a külföldre irányuló üzleti beszélgetéseknél mérhető, de a lakosság is kevesebbszer telefonál vezetékes vonalon. A bevételkiesést a mobilága-zat és az internetszolgáltatás további bővülése ellensúlyozhatja. Straub a csütörtöki sajtótájékoztatóján elmondta: az anyavállalat, a Deutsche Telecom (DT) változatlanul nem tervezi a Matávban lévő részesedésének eladását. (Amint arról korábban beszámoltunk, a Deutsche Telecom adósságcsökkentési programja kapcsán időről időre támadtak olyan piaci várakozások, miszerint a DT esetleg eladná a Matávban lévő többségi részesedését. A DT eddig minden alkalommal cáfolta ezt.)
Tolódó INA-pályázat
Nem szolgáltatott kézzelfogható okot a Mol sem a múlt héten látott eladói nyomásra. December 16-án várhatóan megállapodást írnak alá az érintett öt ország képviselői az Adria- és a Barátság-kőolajvezeték összekapcsolásáról, valamint kétirányúsításáról Zágrábban. A Mol a tervezett beruházással tovább erősíti a régióban elfoglalt szerepét. Továbbra is versenyben van a társaság a horvát INA privatizációs pályázatán. A horvát kormány a pályázatok benyújtási határidejét december 18-ról 2003. január végére tette át. Megfigyelők szerint a halasztás oka „csak” a horvát kormánykoalíció pártjai közötti nézetkülönbségek. A társaság 1,2-1,8 milliárd euróra taksált értékét befolyásolhatja, hogy a múlt héten földgázra bukkantak három szíriai mezőn az INA szakemberei.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.