Meghalt Izrael mítosza

Egy sékel – egy cigaretta. Ötven forintért is árulnak szívnivalót Jeruzsálem egyik déli lakónegyedében. Ez nem egy palesztinok lakta menekülttábor, hanem egy Saron- és Likud-párti zsidó lakótelep, Katamon, ahol minden megtalálható, ami Izraelben bajt okoz. A gazdaság egyre nagyobb gondot jelent mindenkinek, befektetőnek és helyi lakosnak egyaránt. Olyannyira, hogy néha az egy sékelt is sajnálják a cigarettára.

2002. 12. 24. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Katamonban Joáv Kala, az ötvenforintos cigaretta árusa szomorúan tekint körbe a valaha oly boldog környéken. „Az emberek csak ezt tudják megfizetni. Hogy miért megy tönkre a gazdaság? Először is senkinek sincs pénze. Másodszor pedig az emberek félnek kilépni az otthonukból, ezért nem is vásárolnak. A magunkfajta kereskedő pedig bezárhatja a boltot” – sóhajtja Kala, megfogalmazva sok sorstársa keserűségének okait. Való igaz, Izrael már nem az a „kis közel-keleti jóléti demokrácia”, mint a második intifáda, a palesztinok felkelése előtt volt. A kiskereskedők nem bírják a versenyt a nagy bevásárlóközpontokkal, amelyek Izraelben gomba módra szaporodnak.
A gazdasági gondok hatására egyre nő az elégedetlenség, s ennek hatására mély apátiába süllyed a lakosság. Izraelben már nem olvasnak újságot, nem járnak el szórakozni, nem vesznek új autókat, s nem üdülnek annyit, mint két évvel ezelőtt. A felkelés mindent megváltoztatott. A zsidó állam egyik legfőbb bevételi forrása a turizmus volt évtizedek óta. A nagyvilág számára azonban Izrael veszélyes, háború sújtotta övezet, s a korábbi vendégek elmaradtak. Izrael jelenleg olyan súlyos gazdasági válsággal küzd, mint történelme során még soha. Egyes kimutatások szerint minden ötödik izraeli gyermek éhesen fekszik le aludni, s csak azért nem nyomorognak a legszegényebbek, mert az országban egyre-másra hozzák létre a szociális célú alapítványokat, amelyeket vallási irányultságú, sokszor szélsőséges pártok támogatnak. Az infláció az egeket verdesi, olyannyira, hogy az izraeli lakosság egyre inkább a dollárhoz köti a nagyobb kiadásait, mert nem bízik a sékelben. Emellett közalkalmazotti sztrájkok is szítják a kedélyeket, pedig a tisztviselőknek rendkívül fontos feladatai lennének.
Például azon fiatalok ügyét kellene intézniük, akik – munka, pénz és lakás híján – képtelenek megélni a nagyvárosokban, így egy út áll előttük: telepesnek menni. A palesztin területeken ugyanis minimális a lakbér, a gazdasági szempontból teljesen értéktelen, pénzpazarló mezőgazdasági telepeken mindig kapnak munkát. Nagyon sok fiatal választotta ezt az életet, azok közül is, akik nem értenek egyet a fanatikus, jellegzetes fekete ruhás, pajeszos társaikkal. A kibucok és mosávok népe így „felhígult”, de a céljuk továbbra is az, hogy mutassák: itt vagyunk, és itt is maradunk.
A végső megoldás persze mindig nyitva áll, miszerint el lehet hagyni az országot, s néhány évnyi külföldi munka során anyagilag megerősödni. Ám mivel az izraeli lakosság túlnyomó része másod- vagy harmadgenerációs bevándorló, a távozás egyértelmű beismerése lenne annak, hogy az új otthon keresése nem járt tökéletes sikerrel. A bevándorlókat folyamatosan váró, ezen az elven alapuló állam nagyon nehezen fogadja el, hogy egyre nagyobb a távozók száma, sőt, többen hagyják el ideiglenesen vagy végleg Izraelt, mint akik új hazát találnak a sivatagban. Különösen annak fényében veszélyes ez, hogy tudják, egy-két évnyi távollét után sokan már nem térnek vissza.
Akik otthon maradnak, megpróbálnak megállni a lábukon, dacára egyre szűkülő gazdasági lehetőségeiknek. Harcolnak a palesztinokkal, fizetik a magas adókat, s továbbra is a fennálló kormányra szavaznak. Úgy gondolják, talán a kemény katonai csapások segítenek megnyerni a háborút, és ezzel az ő sorsuk is jobbra fordul. A palesztinok viszont semmit sem tudnak tenni. A munkaképes lakosság mintegy 70 százaléka nem dolgozik, éheznek, s segítséget ők is csak a szociális alapítványoktól (a Hamász, a Fatah szervezeteitől) kapnak. Korábban átjártak Izraelbe dolgozni, mára azonban a terrorakcióktól való félelmükben az izraeli hatóságok megtiltották nekik ezt a pénzkereseti módot. Ezáltal azonban Izrael gazdasága is sérül, mivel az izraeli zsidók egyes munkaköröket – mint az építőmunkás vagy a gyümölcsszedő – nem hajlandók betölteni. Izrael nem arab származású lakosai ráadásul tartalékos katonaként rendkívül hosszú szolgálatot kötelesek adni, s az ő munkahelyüket a munkaadók nem tölthetik be mással katonaidejük alatt. Így az a paradox helyzet állt elő Izraelben, hogy rengeteg a betöltetlen állás, mialatt a munkanélküliség az égbe szökött. Az ország termelékenysége egyre csökken, a háború pedig korántsem ért véget, sőt talán csak most kezdődött. A palesztinok mindenesetre úgy vélik, ők akármeddig kitartanak, mert ennél rosszabb már nem lehet.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.