Mégis felmondják a Gripen-szerződést?

Egyelőre a Gripen-szerződésről folynak a tárgyalások, de a Honvédelmi Minisztériumnak szándékában áll, hogy modernizálja a MiG–29-es gépeket, és szállítógépeket vásároljon az orosz államadósság terhére – tudtuk meg Szegedi Zoltántól.

2002. 12. 17. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A tárca tanácsadója azt nem tudta megmondani, hogy az esetleges átalakítást a gyártó vagy egy külső cég végzi majd, mert nincs tudomása ezzel foglalkozó tárgyalásokról.
Bese Ferenc, a Honvédelmi Minisztérium beszerzési és biztonsági beruházási hivatalának vezérigazgatója ugyanakkor kijelentette: Medgyessy miniszterelnök stockholmi tárgyalásain biztosan felmerült a Gripen-szerződés felmondása, de a hivatalnak egyelőre nincs tudomása a MiG-ek továbbfejlesztési tervéről.
A minisztérium beszerzési hivatala nem kíván közvetítő céget bevonni a Mig–29-es repülőgépek felújítási programjába, de nem elképzelhetetlen, hogy az oroszok révén magáncég is részt vesz majd a munkában – tájékoztatta lapunkat Bese Ferenc, aki emlékeztetett arra, hogy a MiG–29-es gépek rekonstrukciója egy 2004-ig szóló, 6 milliárd forintos keretszerződés alapján történik, amelyet az RSZK–MiG nevű orosz gyártócéggel kötöttek, mert a társaság kizárólagos jogokkal rendelkezik ezen a területen. Felmerült az is, hogy az orosz államadósságból AN, illetve Il típusú szállító repülőgépeket vesznek a hadseregnek – közölte. Azt is elmondta, hogy a Mi–24-es helikopterek korszerűsítését is tervezik, de a munkával megbízott lengyel állam kevésnek tartja a szerződésben megjelölt keretösszeget. A vezérigazgató a tárgyalások lezárulásáig nem kívánt nyilatkozni a hadsereg gépjármű-beszerzési tenderének eredményéről, és nem beszélt a honvédség URH-rádiófejlesztéséről sem, mert az erre pályázó vesztes cégek a bíróságon támadták meg a közbeszerzési döntőbizottság határozatát.
A hivatal eddig idén 310 beszerzési eljárást kezdett el, illetve bonyolított le, és 308 szerződést kötött meg, amelyek összege 50,1 milliárd forint volt. Ebből egy-két nagyobb program elindítása mellett az ellátás feltételeit biztosították, valamint lokátor- és vegyvédelmi fejlesztéseket hajtottak végre. A szaktárca 2007-ig 60 milliárd forintot költhet el a NATO-kompatibilitás megteremtésére, de ebből csak 3-5 milliárd terheli a magyar költségvetést. Az összegből radarokat telepítenek, korszerűsítik a lövegeket és fogadóképessé tesznek három repülőteret.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.