Napi sajtószemle

2002. 12. 13. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

The Guardian
Mintha Schröder kancellárnak már nem lett volna elég baja a Bush-kormánnyal – most a helyzetet a zöldek még kényesebbé tették – olvasható a baloldali brit lapban. Az új berlini viszály középpontjában az áll, hogy az amerikaiak háború esetén használhatják-e a német légteret és saját katonai támaszpontjaikat. A zöldek szerint mindez törvénytelen lenne, sőt megsértené a német alkotmányt, amit a szociáldemokraták vitatnak. A helyzet megoldásának nehézségét még fokozza, hogy a német külügyminiszter, Joschka Fischer zöldpárti.

Frankfurter Allgemeine
Elképesztően jellemzőnek találja a vezető német konzervatív lap azt, hogy Bush amerikai elnök olyan hosszú időt szentelt a Fehér Házban a hazájában már korábban a török jog szerint elítélt Erdogan pártvezérnek, mint amit három kormányfőnek együttesen sem szokott. Erdogan óriási hatalma elhomályosítja a török miniszterelnökét és a török államfő hatalmát is. Bush viselkedésével nemcsak Erdogan otthoni hatalmának adózott, de a látogatást arra is felhasználta, hogy felsrófolja a török pártvezér nemzetközi tekintélyét. Bush finoman szólva „ajánlotta” az európai országoknak, hogy vegyék fontolóra Törökország felvételét az EU-ba. „Most meg kell mutatniuk az európai kormányfőknek, hogy milyen függetlenek. Vajon Koppenhágában a miniszterelnökök Erdogannal egyenrangúként tárgyalnak, és a pártvezért protokollárisan előnyben részesítik bármilyen esetleges török hivatalossággal szemben?” – teszi fel a kérdést a lap.

Die Welt
Izrael Mizna és az új Pétain között választ címmel a konzervatív német lap arról ír, hogy az izraeli választók Saron jelenlegi izraeli miniszterelnökre szavaznak majd annak ellenére, hogy a Saron által ígért béke oly távolra került, mint még soha. 2002 az állam megalapítása óta a legrosszabb év volt. Mégis úgy néz ki, hogy Saron megkétszerezi pártja mandátumát a parlamentben. Ennek oka, hogy az izraeli választók olyanok, mint a franciák a Hitler-barát Philippe Pétain marsall idején. A franciák azt hitték, Pétain csak színleli németbarátságát. Azt hitték, van egy titkos terve, amelynek végrehajtásával elérkezik a biztonság és a béke. A realista munkapárti Mizna Saronnal ellentétben feltétel nélküli tárgyalást javasol a palesztinokkal. Ha ez nem vezetne eredményre, a két népet hermetikusan elválasztaná egymástól olyan határok kialakításával, mint amelyek jelenleg Szíriával és Libanonnal választják el a két közel-keleti országot.

Independent
Izraelben betiltották a Dzsenin, Dzsenin című dokumentumfilmet, amelyet Mohammed Bakri arab rendező készített. A cenzorok szerint propagandafilmről van szó, amely egyoldalú képet mutat az eseményekről, és sérti a nézők érzékenységét – olvasható a független brit lapban.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.