Az állampolgári jogok országgyűlési biztosa, Lenkovics Barnabás kijelentette: szerintük felesleges egy öttagú antidiszkriminációs bizottság létrehozása. Elmondta: az alkotmány egyenlő bánásmódra vonatkozó szabályait ki lehet bontani, de ezek betartatása és vizsgálata az emberi jogok védelmével foglalkozó jelenlegi ombudsmanok feladata kell hogy maradjon.
Az országgyűlési biztosok szerint az ombudsmanokra vonatkozó rendelkezések felülvizsgálata és a hatáskörök tisztázása nélkül a biztosok száma nem bővíthető. Mint arról már tegnap beszámoltunk, a kormány által tervezett úgynevezett egyenlő bánásmód bizottság hivatalból kezdeményezhetne vizsgálatot és jogszabály-módosítást, bírságolhatna és közvetítői szerepet is ellátna. Mivel a diszkrimináció tilalma 1989 óta része az alkotmánynak, az ombudsman feladata pedig éppen a visszásságok vizsgálata, az új testület létrehozása csorbítaná az országgyűlési biztosok egyes jogosítványait. Emellett a bizottság olyan feladatokat is ellátna, amelyek az ügyészségre vagy a bíróságra tartoznak.
Lenkovics Barnabás leszögezte: alkotmányjogi aggályaikat megfogalmazzák egy beadványban is, amelyet benyújtanak az érintett szaktárcáknak. Az országgyűlési biztosok a parlament szerdai plenáris ülésén az éves jelentésük bemutatása mellett megtehetik javaslataikat is.
Szili Katalin elismerte, hogy meg kell vizsgálni, szükség van-e a jövő nemzedékek ombudsmanának hivatalára és az antidiszkriminációs bizottságra, vagy azok feladatait továbbra is az Országgyűlési Biztosok Hivatalán belül látják majd el. Bejelentette: Péterfalvi Attila adatvédelmi biztos javaslatára 50 millió forint többlettámogatást kap a hivatal, amelynek épületét jövőre teljes egészében az ombudsmanok használatába adják majd.

Azt hitte, nem látják: videón, ahogy tiltott tárgyat akarnak bejuttatni a balassagyarmati börtönbe