Polgárháborús hangulat Venezuelában

Hugo Chávez venezuelai elnök ismét szorult helyzetben van. Megválasztása óta számtalan esetben vonultak utcára honfitársai, sztrájkoltak a munkások, és szólították fel lemondásra az ellenzéki képviselők. Egyes esetekben halálhírét is közölték, s új kormányt jelentettek be, ám másnapra visszatért a hatalomba Chávez. Mindig bízhatott a jövőjében, hiszen az ország első számú iparága, az olajtermelés garantálta Venezuela megélhetését.

2002. 12. 09. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Mostanra azonban megállt a tudomány. Az ellenzéki vezetők ugyanis határozatlan időre általános sztrájkot hirdettek az országban, s kiderült, a hívásra az olajszektor is reagált. Az ország keleti felén levő Maracaibo-tó olajtankerei – tiltakozásuk kifejezéseként – visszautasították, hogy olajat szállítsanak a finomítóknak, így várható a benzinkutak mielőbbi kiürülése. Három benzinelosztó központot már most a kormány felügyel, s az üzemanyag-szállító magáncégek helyett is Chávez kamionjai segítenek a benzinkutakat feltölteni. Hosszú sorok várnak a töltőállomások előtt, mint ahogy az élelmiszerboltok készleteit is folyamatosan frissíteni kell. Az emberek – felkészülve a „polgárháborús időkre” – saját házukban halmozzák fel az élelmet, s várják a káoszt.
A latin-amerikai krízisek sorába azonban nem illeszthető bele a világnak a legtöbb szépségkirálynőt adó ország nyomora. Nem az IMF és a Világbank tudorai tették tönkre Venezuelát, hanem Chávez harmadik utas politikája és az azt ellenző politikai erők csatározásai, s a feltétlen bizalom az olajban. Ennek megfelelően a Fidel Castróval különösen baráti kapcsolatot ápoló elnök mindent megtesz, hogy fenntartsa a működőképesség látszatát, s a benzingőz elhomályosítsa a lakosság szemét. Ezért rendőrök vigyázzák a legfontosabb benzinkutakat, és ellenőrzik azok feltöltését. Chávez kijelentette: ha a sztrájkokat folytatják, rendkívüli állapotot hirdet ki, s akkor leszámol minden felforgatóelemmel. Ennek ellenére a munkabeszüntetések láthatólag nap mint nap terebélyesednek.
Az akciók szervezői és levezénylői azok a szakszervezeti vezetők, akik a sztrájkok után könnyen a nagypolitika színpadán találhatják magukat. Carlos Ortega, a Venezuelai Munkások Szövetségének elnöke a múlt héten azt mondta: „az emberek azért vonultak az utcára, hogy véget vessenek ennek a rémálomnak, amelynek Chávez a neve”. A kemény szavak persze a kormány oldaláról sem hiányoztak. Chávez egy televízió-műsorban rátámadt politikai ellenfeleire. Ebben pártütőknek nevezte ellenfeleit, s úgy vélte, céljuk a hatalom megszerzése és terrorista tervvel a venezuelai legitim kormányzat megbuktatása. Azzal vádolta a tiltakozókat, hogy szabotálják az olajipart, s külföldi támogatóikkal együtt meg akarják szerezni maguknak a nemzeti olajvállalatot, a PDVSA-t. „De ez nem fog sikerülni nekik, nem fogják kirabolni Venezuelát!” – kiáltotta Chávez a műsorban, majd kikapott az asztalán lévő jászolból egy műanyag Kisjézus-szobrot, és csókokat nyomott az arcára.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.