Kétszázötvennégy olyan vállalkozó háziorvosról, házi gyermekorvosról vagy fogorvosról tud a MOK, akik képviselői vagy polgármesteri mandátumot szereztek az önkormányzati választásokon. Nekik dönteniük kell: mandátumukról vagy praxisukról mondanak-e le. Egy 2000-ben hozott törvénymódosítás ugyanis kimondja az összeférhetetlenséget annál, aki vagy akinek a személyes közreműködésével működő gazdasági társaság az önkormányzattal vállalkozási, megbízási vagy munkaszerződéses viszonyban áll.
Gyenes Géza, a MOK főtitkára szerint a jogszabály a gazdasági összeférhetetlenség kimondására irányult, ami az orvosoknál nem értelmezhető. Ők ugyanis az egészségbiztosítótól kapják a finanszírozást, az önkormányzattal a feladat ellátására szerződtek – tette hozzá.
A felperes háziorvos, Bíró Ferenc – aki húsz éve képviselő-testületi tag Pécsváradon – elmondta: a döntés érthetetlen, mert praxisa privatizált, azaz sok kollégájával ellentétben a rendelő és a műszerek is a saját tulajdonában vannak, nem pedig az önkormányzatéban. Így érthetetlen, milyen érdeke fűződhetne a települési döntésekhez. A MOK és Bíró felülvizsgálati kérelemmel fordulnak az LB-hez. A kamara szerint a több mint 250 érintett orvos öt-hat százaléka mondott le mandátumáról, többségük bíróságtól kér jogorvoslatot. Eddig egyvalaki cserélte el praxisát polgármesteri megbízatásra.
Őket alázta meg Magyar Péter az eddig kiszivárgott hangfelvételekben