A kórházakat mindig el tudták látni anyatejjel, de az otthon lévő anyák még az átvevői ár emelését követően is legfeljebb 2100 millilitert igényelhetnek egy hétre – mondta a Heim Pál Gyermekkórház Központi Anyatejgyűjtő Állomásának vezetője, Schneidler Margit. Egy egészséges, négy kilogramm súlyú gyermek igénye viszont naponta 600 milliliter, így tápszerezésre kényszerülnek azok a kismamák, akiknek nincs anyatejük.
– A magánúton terjesztett anyatej igen drága, ráadásul semmilyen vizsgálaton nem esnek át a kismamák, de sokan mégis rászorulnak – mondta Sződy Judit, a Szoptatásért Magyar Egyesület munkatársa.
– A magántejadásban részt vevők azért keresnek meg minket, mert nem akarják alávetni magukat különböző vizsgálatoknak, vagy a gyermekük szoptatása után megmaradt, fagyasztott tejet értékesítik, mivel ezt nem veszik át a gyűjtőközpontok – fogalmazott Színi Emese, az Eszterlánc Anyatejmisszió vezetője. A szervezet illegális tevékenységet folytat, amikor közvetít a tejadók és az -igénylők között, és nem vállal felelősséget az orvosi ellenőrzésekért – ismerte el.
A hivatalosan begyűjtött, pasztörizált anyatejben nem maradhat meg a HIV-vírus – mondta Újhelyi Eszter, a László-kórház laborvezetője. A vírus ugyanis már 56 fokon, 20-30 perc után fertőzésképtelenné válik. Ezért nem ért egyet az egészségügyi törvény azon módosításával, amely kötelezővé teszi a szűrést ezeknél a kismamáknál. Egyes helyeken több hétig is eltarthat, amíg a HIV-szűrés eredménye megérkezik. Addig egy anyának elapad a teje. Azt viszont fontosnak tartotta, hogy azoknál, akik más gyermekét szoptatják, előírják ezt a vizsgálatot.

Szijjártó Péter az Origónak: Az európai vezetők abban érdekeltek, hogy a háború minél tovább tartson