A Likud örökös harca

Háborúfolyamat lett a békefolyamatból. A tárgyalás ezért értelmetlen a jelenlegi palesztin vezetéssel – mondta lapunknak adott interjújában Juval Steinitz, az izraeli Likud párt parlamenti képviselője. A politikus biztos pártja győzelmében a holnapi előre hozott választásokon, szerinte csak az kérdéses, lesz-e egységkormány az országban.

2003. 01. 26. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kedden a szavazóurnákhoz járul az izraeli lakosság. Mit vár a szavazástól?
– Egyértelmű, hogy a Likud csak elveszíteni tudja ezt a választást, mivel egyik ellenfelünk sem rendelkezik olyan programmal, amely az eddigi legfőbb kormányerő alternatívája lehetne. A 120 fős knesszetben körülbelül 35-40 mandátumot fog nyerni a Likud, amely bőven elég lesz a kormányalakításhoz. Annak ellenére biztos a győzelmünk, hogy az utóbbi idők korrupciós botrányai jelentősen megtépázták a népszerűségünket. Ezeknek a politikai támadásoknak az eredményeképp jelenleg mintegy tíz mandátummal kevesebbet fogunk elnyerni.
– Lesz-e egységkormány?
– A célunk egyértelműen ennek tető alá hozása, mivel a jelenlegi válságos helyzetben fontos, hogy a nemzeti sorskérdésekben egységesnek mutatkozzunk. Egyelőre kérdéses, hogy a Munkapárt hajlandó-e beadni a derekát, mivel Ámrám Micna, a párt kormányfőjelöltje visszautasította a nagykoalíció lehetőségét, de akármikor megváltozhat a véleménye.
– Nem jelent-e problémát, hogy sok szélsőséges szervezet tartozik a Likud szövetségi rendszerébe, s emiatt – elsősorban külföldről – támadások érik a pártot?
– Egyáltalán nem baj, hogy ezek a szervezetek velünk képzelik el az együttműködést. Valójában csak a külföldiek mondják, hogy a Sász vagy a Nemzeti Unió szélsőséges lenne, nálunk ők nem számítanak annak. Az említett szervezetek – mint minden izraeli párt – a terrorizmus ellen harcolnak a saját eszközeikkel. Hozzá kell tennem, Európa mindig szélsőségesnek tartotta a jobboldali pártokat.
– Tegyük hozzá, a terrorizmus elleni küzdelem Izraelben jelenleg egyet jelent a palesztinokkal folytatott háborúval. A tárgyalások újrakezdése pártjában fel sem merül?
– A békefolyamat már rég meghalt, helyette háborúfolyamatról beszélhetünk. A palesztinokat terroristák irányítják, s nekünk ezt a rezsimet kell kifüstölnünk az országból. Jasszer Arafattal teljesen értelmetlen tárgyalnunk. Az egyetlen megoldás, ha a palesztin vezetőt száműzzük. Ha Arafatot végre Tunéziában tudjuk, három-négy békés évnek kell eltelnie, hogy tárgyalni kezdhessünk a palesztin állam létrehozásáról. Ebben az esetben megérkezhetnek a nemzetközi megfigyelők az országba, akik vizsgálhatják az új állam létrehozásának feltételeit. Addig ki kell tartanunk, mert a palesztinok terve nem hajtható végre. Korábban a Békét most! szervezet aktivistája voltam. Tíz évvel ezelőtt még tüntettem a kormány ellen a háború miatt, ám mára felismertem, hogy máshogy nem lehet a helyzetet kezelni, csakis kemény kézzel. Akkoriban a földet békéért program sikeréért küzdöttünk, de bármennyi területet adtunk is át, csak újabb terrortámadások történtek.
– Az fel sem merül, hogy eleget tesznek az ENSZ BT határozatának, és elhagyják a hatnapos háború során megszállt földeket?
– Ha azt kívánják, hogy vonuljunk ki az 1967-es háborúban megszerzett területekről, nem értik az izraeli realitást. Ez számunkra végzetes lenne, és mi nem vagyunk hajlandók öngyilkosságot elkövetni. Ha földet adnánk vissza a Palesztin Hatóságnak, az olyan lenne, mikor Churchill és Hitler megegyeztek Csehszlovákia sorsáról. Akkor a háborútól rettegő britek áldásukat adták a német agresszióra, úgy tartva, a föld átadásával kielégítik a náci diktátor étvágyát. Tudjuk, mi lett belőle.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.