Az adókancellár

Ruff Orsolya
2003. 01. 03. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Különös dal uralja hetek óta a németországi sikerlistákat: a Steuersong, vagyis az adónóta, amelynek „főszereplője” maga a kancellár, pontosabban az általa vezetett kabinet adópolitikája. Dohányadó, kutyaadó, ökoadó, de ha így folytatódik, akkor a rossz idő és a földfelszín használata után is adót kell majd fizetni – sorolja a sláger, amely végleg letörni látszik a sokáig médiakancellárként emlegetett Gerhard Schröder nimbuszát. Német földön ugyanis az emberek többsége (egy legutóbbi felmérés szerint ötből négy) becsapva érzi magát. Már ami a választási ígéreteket illeti. A szeptemberben újraválasztott Gerhard Schröder ugyanis – kampányígéreteivel ellentétben – az adók emelése mellett tette le a voksát. Nem csoda hát, ha szeptember óta a szociáldemokrata párt (SPD) szavazóinak tíz százalékát veszítette el, amit Klaus-Peter Schöppner, az Emnid közvélemény-kutató intézet vezetője egyedülállónak nevezett a Német Szövetségi Köztársaság történetében.
Ám a polgár egyelőre nevetésbe fojtja felháborodását, és reneszánszukat élik a politikai, egész pontosan a kancellárt kifigurázó viccek. A Steuersong (amely már rádió- és karaokeváltozatban is hallgatható), valamint a Gerhard Schröder személyére épülő Gerd Show sikert sikerre halmoz. Az interneten külön honlapot nyitottak a beszédes www.steuerkanzler.de (azaz adókancellár) címmel. Sőt: egy e-mail-kampány nyomán („Utolsó ingünket is Schrödernek!”) több százan küldték el az említett ruhadarabot a kancellár címére.
Karinthyval szólva: röhög az egész ország. Kivéve magát a kancellárt, akinek a jelek szerint egyáltalán nincs nevethetnékje. No, meg persze a gazdasági élet kisebb-nagyobb szereplőit, akik közül sokan úgy döntöttek: végleg elhagyják Németországot, és inkább Kelet-Közép-Európában vagy valahol Ázsiában indítják be újra üzemeiket. A Time magazin minapi összeállítása szerint a kis- és középvállalatok vezetői a „lábukkal” szavaznak, hogy megszabaduljanak Schrödertől és adóitól, valamint azoktól a súlyos munkaügyi törvényektől, amelyek szerintük csökkentik versenyképességüket a világpiacon. Menekül tehát a Mittelstand, a középosztály, amelyet sokan és sokáig a német gazdaság gerincének tartottak. Egy novemberi felmérés szerint a megkérdezett háromszáz vállalat 7,4 százaléka már eldöntötte, hogy a jövőben külföldön folytatja tevékenységét, 32 százalékuk pedig „megfontolás tárgyává” teszi a költözést. A német vállalatok kedvelt célpontja egyébként Lengyelország, a Cseh Köztársaság és Magyarország. A Bosch például novemberben döntött úgy, hogy hildesheimi gyára helyett Miskolcon hoz létre új üzemet. Ezzel a jelenleg több mint nyolcszáz embert foglalkoztató németországi bázis az alkalmazottak felét lesz kénytelen elbocsátani.
Vannak azonban, akik nemcsak egyes részegységeket telepítenek ki az országból, hanem az egész vállalatot. Szőröstül-bőröstül. A Time által megszólaltatott Hans Brach például azt fontolgatja, hogy Svájcba vagy Csehországba költözteti légkondicionáló-gyártó cégét. Amint kifejtette: ha nem történik változás, akkor „az államot szocialista elvek alapján igazgatják majd, és a szabadpiacot az állam fogja ellenőrizni”.
Kelet-Közép-Európa mellett a Mittelstand kedvelt célpontja Kína is, ahol a bérek még mindig ötödébe kerülnek a németországi költségeknek. Érdekes egybeesés, hogy a hét elején Pekingben vendégeskedő Gerhard Schröder éppen a kínai fővárosból „üzente meg” az állampolgároknak: kemény évekre és alapvető reformokra kell számítaniuk az elkövetkező időkben.
A nadrágszíj szorosabbra húzása azonban sokak számára nem újdonság Németországban, hiszen szakértők becslése szerint a munkanélküliek száma decemberben – a novemberi 4,03 millió után – már elérte a 4,22 milliót. S ha a számítások beigazolódnak, akkor Németország öt év óta a legnagyobb arányú munkanélküliséggel búcsúztatja az esztendőt.
Hogy Schrödernek a be nem váltott ígéretekért kell-e politikai árat fizetnie, és ha igen, mekkorát – az hamarosan kiderül. Februárban ugyanis tartományi választásokat tartanak Hessenben és Alsó-Szászországban, s mivel a kancellár az SPD „húzóereje” is egyben, nem kizárt, hogy Gerhard Schröder népszerűtlensége súlyos veszteséget okoz pártjának a voksoláson. Szövetségi szinten azonban még stabilnak látszik a vörös–zöld koalíció helyzete: egy decemberi felmérés szerint a megkérdezettek 32 százaléka vélte úgy, hogy a kabinet idő előtt megbukik, ám a többség (64 százalék) biztos volt abban, hogy a kancellár és csapata kitölti a négy évet.
S hogy mennyire biztos ebben maga a kancellár is, azt megmutatta az a vicc, amelyet Gerhard Schröder mesélt el a minap a Stern magazinnak. Eszerint az Úr elégedetlen művével, s úgy dönt, hogy pusztulni hagyja a világot. Magához hívatja Putyint, Busht és Schrödert, hogy rajtuk keresztül közölje a hírt az emberiséggel. Putyin üzenetet intéz az orosz néphez: „Honfitársaim, van két rossz hírem. Az egyik az, hogy van Isten, a másik, hogy sorsára hagyja a világot.” Bush a következőket közli az amerikai néppel: „Van egy jó és egy rossz hírem. A jó hír az, hogy Isten valóban létezik, a rossz: veszni hagyja a világot.” Schröder is beszédet mond: „Honfitársaim! Van két jó hírem számotokra. Az egyik: van Isten, a másik: én fogok kormányozni életetek utolsó napjáig.”

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.