Egészségügy: nem akarnak magánosítást

Szimpátiatüntetés-sorozatot indít az Egészségügyi Dolgozók Demokratikus Szakszervezete (EDDSZ), hogy felhívja a figyelmet az ellátórendszer tervezett privatizációjának veszélyeire – döntött tegnap a szervezet vezetősége. Az első akciót február 8-án tartják.

2003. 01. 28. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Cser Ágnes elnök erkölcstelennek tartja az egészségügyi közszolgáltatásokról szóló törvény tervezetét, amely a magánosítást is szabályozza. A befektetők célja, hogy profithoz jussanak, ezt pedig csak az ellátás rovására tehetik; a nagy ráfordítást igénylő, problémás beteget nem fogadják majd – vetítette előre a jövő.
*
Amennyiben az egészségügyi tárca nem vonja vissza a tervezetet, az EDDSZ ügydöntő népszavazást kezdeményez. Cser tudatta: már korábban elutasították ezt a javaslatot, de a minisztérium nem vette figyelembe a véleményüket.
Kökény Mihály, az Egészségügyi, Szociális és Családügyi Minisztérium politikai államtitkára hangsúlyozta: nem privatizációs törvényről van szó, hanem olyan jogszabályról, amely szabályozza az egészségügy intézményi átalakulását, s ebből nem zárja ki a befektetők részvételét sem. Olyan átdolgozott törvényjavaslat készült, amely garantálja a biztonságos ellátást, a közpénzek megfelelő felhasználását és a dolgozók foglalkoztatásának biztonságát. A javaslat megakadályozza azt is, hogy kimazsolázzák a kórházak jól jövedelmező részét – fogalmazott.
Mint ismert: a jelenlegi kormány megváltoztatta az előző egészségügyi vezetés koncepcióját, s nemcsak közhasznú szervezeteknek, hanem más gazdasági társaságoknak is lehetőséget biztosítana a tulajdonszerzésre.
A jelenlegi egészségügyi vezetés korábbi terveihez képest néhány apró módosítást hajtott végre a tervezeten. Az egyik, hogy nem tennék lehetővé üzemeltetési szerződés megkötését, ami nem biztosította volna a tőkebeáramlást. Az új jogszabáy – ha az Országgyűlés is elfogadja – júliustól léphet hatályba.
Tudomásul kell venni, hogy a befektetők tőkéjének meg kell térülnie, s azt célzottan kell garantálni – fogalmazott Rácz Jenő helyettes államtitkár. Azt nem tudta megmondani, hogy a jövő évi költségvetésben mennyit terveznek majd erre a célra.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.