Cser Ágnes elnök erkölcstelennek tartja az egészségügyi közszolgáltatásokról szóló törvény tervezetét, amely a magánosítást is szabályozza. A befektetők célja, hogy profithoz jussanak, ezt pedig csak az ellátás rovására tehetik; a nagy ráfordítást igénylő, problémás beteget nem fogadják majd – vetítette előre a jövő.
*
Amennyiben az egészségügyi tárca nem vonja vissza a tervezetet, az EDDSZ ügydöntő népszavazást kezdeményez. Cser tudatta: már korábban elutasították ezt a javaslatot, de a minisztérium nem vette figyelembe a véleményüket.
Kökény Mihály, az Egészségügyi, Szociális és Családügyi Minisztérium politikai államtitkára hangsúlyozta: nem privatizációs törvényről van szó, hanem olyan jogszabályról, amely szabályozza az egészségügy intézményi átalakulását, s ebből nem zárja ki a befektetők részvételét sem. Olyan átdolgozott törvényjavaslat készült, amely garantálja a biztonságos ellátást, a közpénzek megfelelő felhasználását és a dolgozók foglalkoztatásának biztonságát. A javaslat megakadályozza azt is, hogy kimazsolázzák a kórházak jól jövedelmező részét – fogalmazott.
Mint ismert: a jelenlegi kormány megváltoztatta az előző egészségügyi vezetés koncepcióját, s nemcsak közhasznú szervezeteknek, hanem más gazdasági társaságoknak is lehetőséget biztosítana a tulajdonszerzésre.
A jelenlegi egészségügyi vezetés korábbi terveihez képest néhány apró módosítást hajtott végre a tervezeten. Az egyik, hogy nem tennék lehetővé üzemeltetési szerződés megkötését, ami nem biztosította volna a tőkebeáramlást. Az új jogszabáy – ha az Országgyűlés is elfogadja – júliustól léphet hatályba.
Tudomásul kell venni, hogy a befektetők tőkéjének meg kell térülnie, s azt célzottan kell garantálni – fogalmazott Rácz Jenő helyettes államtitkár. Azt nem tudta megmondani, hogy a jövő évi költségvetésben mennyit terveznek majd erre a célra.
Eltemették Diogo Jotát és André Silvát + galéria
