Hazai pályán játszik a vasöklű Saron

Két arc szerepel mostanában a legtöbbet az izraeli buszok oldalán: Ariel Saroné és Ámrám Micnáé. Az előrehozott választásokon a legnagyobb eséllyel az ő nevükkel fémjelzett csoportosulások, a szélsőségek elfogadásáig kemény Likud és a baloldali, újabban békepárti Munkapárt szállnak harcba az izraeli kormányrúdért. Elemzők azonban figyelmeztetnek, nem elég megnyerni a választást, élni is kell a szavazók bizalmával.

2003. 01. 28. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A jövő izraeli kormánypártja előtt két út áll: vagy követi elődei hagyományait, és a régmúlt dicsőségén, az évezredes tradíciókon merengve fügét mutat a modern, megváltozott világnak, vagy kitör az eddigi elzárkózásból, és valóban beköti az országot a nemzetközi vérkeringésbe. Az első esetben minden marad a régiben. A katonaságot felvonultatják a palesztin területekre, a merényletek folytatódnak, amelyekre minden esetben megtorlás a válasz. Az ország pedig továbbra is csak az Egyesült Államokkal tart fenn valóban gyümölcsöző gazdasági és stratégiai kapcsolatot. Az újítás viszont azt jelentené, Tel-Aviv elfogadja a realitásokat, vallásos szélsőségeinek nem engedné, hogy beavatkozzanak a politikába, nyitna Európa felé, és kompromisszumos javaslatai lennének a palesztin viszály lezárására. Mindkettőre van lehetőség, de az utóbbira nagyon kicsi az esély. A nagy pártok ugyanis épp a hagyományosan kusza izraeli politikai rendszernek köszönhetik sikerüket. A zsidó államban nincs parlamenti küszöb, ezzel pedig segítenek a kisebb formációknak, elsősorban a telepeseknek és a szélsőségeseknek. A legutolsó knesszetbe tizenhárom párt küldött képviselőket, közülük két arab párt, egy zsidó–arab békepárti szervezet, öt szélsőségesen nacionalista vagy vallási fanatikus szövetség, ketten pedig az orosz bevándorlók érdekeit védik. A keleti hangulatú színkavalkád segít ugyan az ország minden kisebbségének parlamenti képviselethez jutni, de sokszor elkendőzi a lényeget.
Kakukktojás a sok furcsa szervezet között a Sinui szövetség. A fiatal párt magyar származású vezetője, Tomi Lapid esküdt ellensége az országot máig gúzsba kötő tradícióknak, a vallás és az állam összefonódásának, a modern világ vívmányait a Sátán praktikáinak kikiáltó ásatag gondolatoknak. Lapid pártja azt a klasszikus liberális eszmeiséget képviseli, amely Izraelben általában nem örvend nagy népszerűségnek. Az eszme sajátságos természetéből adódóan a Sinui sem értékteremtő, inkább értékromboló, legalábbis a tradíciókat halálig követni kész, ortodox zsidók szemében. Lapid szerint tarthatatlan, hogy a demokratikus világon belül egyedül Izraelben nincs állami házasságkötés, az még mindig az egyházak feladata. A felmérések szerint a liberális párt mégis előretört, s valószínűleg a harmadik legnagyobb erő lehet a knesszetben. Igaz, a friss erő az erősen korrumpálódott Likud és Munkapárt mellett nem valószínű, hogy valóra tudná váltani nemzetmentő terveit. A Sinui ugyanis szívesen beállna a nagyok mellé az egységkormányba, persze csak akkor, ha elvi ellenségei, a szélsőjobboldali pártok hiányoznak onnan. Ott viszont már a háborúról van szó, a demokrácia erősítéséről pedig egyelőre nem időszerű beszélni a knesszetben.
A szélsőségesek, a telepes- és vallási pártok viszont mindenképpen ott lesznek a Likud mellett, nélkülük ugyanis Saronék nem tudnak kormányt alakítani. Szövetségesei, a Nemzeti Vallásos Párt, az ultraortodox szefárd Sász vagy a Nemzeti Unió ugyanakkor sötét foltot jelentenek a Likud külföldi megítélésében. Ezen pártok – igaz, a Likudot sem kell félteni – elvetik a megegyezést a palesztinokkal, s folytatnák körömszakadtukig a harcot Izrael „megtisztításáért”, csak a zsidó állam határait tekintve van vita közöttük (Jordánián túl meddig tart az „igazi haza”). Saronék azonban nem a kis pártok, hanem a nagy ellenfél, a Munkapárt támogatására várnak. Az egységkormány létrehozása állandó téma, szakértők szerint ezzel is bizonyítva, mennyire nehézkes a parlamenti demokrácia működése Izraelben. Egységkormányt ugyanis a világ legtöbb országában csak végveszélyben, a haza megmentése érdekében hoznak létre, akkor is csak a közvetlen fenyegetés idejére. Izraelben mégis úgy tűnik, a legkényelmesebb politikai felállás az egységkormány. Az emberek nagy része nem akarja, hogy szavazata gyakorlatilag elvesszen, választott pártja pedig feloldódjon a furcsa házasságban.
Miért alakult ez így? Elemzők többször kiemelték vizsgálódásaikkor: Izrael túlzottan befelé forduló politikájával lehetetlenség a nyitás. Arrafelé a kampánytémák szinte kizárólag a palesztinok ellen viselt háborúról szólnak, békét ígérnek, de háborút hoznak. Ha valaki manapság az izraeli utcákon jár, szinte mindenhonnan Ariel Saront biztató feliratokat lát. A Likud vezére nem kertel, háború volt, van és lesz, de ez végül, egy talán nem is olyan távoli jövőben, biztonságot hoz az izraelieknek. A biztonság pedig jelenleg olyan bűvös szó Izraelben, amely minden ajtót megnyit. Aki győzelemre vezeti az izraeli hadsereget, az bírja a bizalmat. A Munkapárt ezért nagy nehézségekkel küzd. A kampány kezdetén két adu volt a kezében. Az egyik a telepeseknek adandó támogatás körüli vita kezelése. Szerintük a sok millió dollárral nem a szembenállás egyik legfőbb okát, a telepesrendszert kellene támogatni, hanem inkább az egyedülálló anyákat, a munkanélkülieket vagy a pályakezdő fiatalokat. A témát azonban a helyzetre jellemzően nem tudták olyan mértékig beágyazni a közbeszédbe, hogy az szavazatokat hozhasson a Munkapártnak. A lakosság ugyanis hajlandó újra és újra meghúzni a nadrágszíjat, ha a biztonságáról van szó, de nem fog szociális kérdések miatt tüntetni a rendkívül veszélyes utcákon. Ezért segíthetett volna másik nyerő lapjuk, a katasztrofális közbiztonság. A Likud Saron vezetésével elhozta a palesztin felkelést Izrael számára, a Munkapárt pedig bízik benne, a lakosság nagy ellenfelüket fogja vádolni az öngyilkos merényletekért, és ez a szavazatokban is meglátszik majd. A baloldaliak válasza azonban hiányzik. Ámrám Micna haifai polgármester békepárti, konszenzuskereső politikája a két és fél éves rettegés után egyáltalán nem nyerte el az izraeli szavazók szimpátiáját, s a legtöbben úgy vélik, a Munkapárt ezzel a módszerrel elveszítené mindazt, amiért olyan sokan meghaltak az elmúlt években. A bizalomhiányon nem sokat segít Micna ama kijelentése, miszerint „a terrorizmussal szemben egyedül a vasököl jöhet szóba”. A politikus ugyanis szinte azonnal hozzáteszi: „a palesztinokkal azonban kizárólag tárgyalásos úton lehet elképzelni a megegyezést, s bízom benne, egy nap mindenki rájön, hogy a békének nincs alternatívája.” Ezek a kijelentések Izraelben gyávaságot árulnak el, s a vasököl politikáját Saron úgyis jobban műveli, mint a kedves könyvtároshoz hasonló Micna. Még a Munkapárt szavazóinak többsége is inkább a nagy tekintélyű katona, Simon Peresz vezetésével képzeli el a szervezet jövőjét. A vita azonban eldöntetett, mivel a belső választáson Micna győzött, így ő fogja a mai napon felvenni a harcot Izrael kormányzásáért Ariel Saronnal és a Likuddal. Ha pedig a csatát olyan terepen kell megvívni, amely az „örökös katona” Saron hazai pályája, sok reménye nem lehet a mosolygós Micnának.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.