Hogyan lehet eljutni Athénba?

Túl az olimpiász félidején érdemes megvizsgálni, hol és hogyan állnak a magyar sportolók az Athén felé vezető úton. A harminchárom olimpiai sportág vezetői elkészítették tervüket a 2004-es nyári játékokra, amelyek összesítéséből kiderül: a szövetségek 326 magyar sportoló részvételét tervezték, akiktől 33 érmet (Sydneyben 17 volt) és 183–229 pontot várnak. Álomnak mindez szép, de nézzük meg, mi lehet a reális cél és milyen kvalifikációs versenyeken lehet kiharcolni az olimpiai szereplést.

Salánki Miklós
2003. 01. 16. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

-OLIMPIA-
Másfél évvel a XXVIII. nyári játékok előtt eddig három magyar sportoló, a sportlövő Igaly Diana, Sidi Péter és a szörföző Gádorfalvi Áron szerzett olimpiai kvótát. A Nemzetközi Olimpiai Bizottság határozott szándéka, hogy az új évszázadban csak a világ legjobb sportolóinak a vetélkedője legyen az olimpia, ezért egyre nehezebb felkészületlen amatőröknek eljutni az ötkarikás játékokra. A kvalifikációs rendszer rendkívül rendezetlen, szinte ahány sportág, annyi szokás. Mi a magyar szempontból legérdekesebb sportágakban néztük meg, hogyan lehet eljutni Athénba.

Asztalitenisz. A létszám nem változott – 172 játékos szerepelhet az olimpián – és a műsor sem, mert a NOB nem járult hozzá a vegyes páros programba vételéhez. A magyar szövetség a nőknél három, a férfiaknál két versenyző indulását tervezi. Ez a célkitűzés talán elérhető, mert a legutóbbi olimpián párosban negyedik, Bátorfi Csilla és Tóth Krisztina jelenleg a világranglistán – országonként két versenyzőt számítva – az első húsz között van, így ha ők megtartják helyüket, már május végén olimpiai résztvevők lehetnek. A harmadik női versenyzőnk a kontinentális kvalifikációs versenyen harcolhatja ki az indulást. A férfiaknál viszont csak a világranglistán 79. helyen álló Pázsy Ferencnek lehet esélye a kvalifikációs viadalokon.

Atlétika. Athénban a tízezer sportoló ötöde atléta lesz, a kétezer fős mezőnybe azonban a válogatási szintek emelése miatt nem lesz könnyű bekerülni. A nemzetközi szövetség a 46 versenyszámban A és B szinteket állapított meg, amelyeket csak ellenőrzött viadalokon lehet teljesíteni. Az A szint elérése esetén egy versenyszámban országonként három atléta indulhat, a B szintnél pedig egy. Nyitva hagytak azonban egy kiskaput: szintteljesítés nélkül országonként egy-egy férfi és női atléta egy versenyszámra benevezhető. Sydneyben 38 magyar atléta szerepelt, a szövetség terve 22 férfi és 13 női versenyző részvétele Athénban, s ez elérhető, még akkor is, ha a szintek elég magasak: férfi magasugrásban például 230 (A) és 227 centiméter (B), távolugrásban 820 és 810 cm, kalapácsvetésben 79,50 és 76,40 méter. A férfi versenyszá-mokban diszkoszvetésben és kalapácsvetésben a magyarok kihasználhatják a maximális 3-3 indulást, a nőknél erre nincs esély, mert magasban például 195 cm az A szint, kalapácsvetésben pedig 67,50 méter. A tervezett egy érem és 11-13 pont a tavalyi sikeres Európa-bajnokság után teljesíthetőnek tűnik.

Birkózás. A négy női súlycsoport felvétele miatt a férfiak kötöttfogásban és szabadfogásban 7-7 súlycsoportban küzdhetnek az érmekért. A 344 résztvevő közé a „legegyszerűbben” az idei világbajnokságokon lehet bekerülni, amelyeken súlycsoportonként a férfiaknál az első tíz, a nőknél az első öt helyezett szerez nemzetének indulási jogot. A négy évvel ezelőtti bonyolult kvalifikációs versenyek helyett jövő év elején kontinensenként két-két válogatón lehet még kiharcolni a részvételt. A magyar szövetség 14 férfi és 2 női versenyzőből álló csapatot tervez. A hazai mezőnyben a szakemberek szerint 5-6 olyan birkózó van, aki éremszerzési eséllyel indulhat világversenyen.

Cselgáncs. Az előző olimpián nullapontos sportág vezetői két érmet és 8-12 pontot terveztek, ennek a realitása az idei világbajnokságon derülhet ki, amelyeken súlycsoportonként az első hat helyezett olimpiai részvételt szerez, így a 386 fős keretből 84 hely sorsa már Oszakában eldől. A további helyekért viszont bonyolult pontszámítás alapján, kvalifikációs versenyeken lehet küzdeni. A tavalyi Eb-n Ungvári Miklós első, Kovács Antal harmadik, Szilágyi László pedig ötödik lett. A nagyon erős ázsiai versenyzőkkel kiegészült világbajnoki mezőnyben viszont rendkívül nehéz lesz kvótát szerezni. Persze éppen a sydneyi nulla pont bizonyította, hogy az a versenyző, aki a vb-n nem képes a legjobbak közé kerülni, annak az olimpián sincs sok esélye.

Evezés. Az utóbbi években itthon is fejlődő sportágban 8 férfi és 6 női hajóosztályban 550 versenyző vetélkedhet érmekért. Az idei milánói világbajnokságon a férfi olimpiai versenyszámokban az első 11 hajó, a nyolcasban pedig 7 egység szerez kvótát. A kontinentális és a nemzetközi szövetség kvalifikációs versenyein 2004 tavaszán még lehet pótvizsgázni. A legutóbbi olimpián 5. helyezést elérő Haller Ákos és Pető Tibor kétpárevezős az elmúlt két évben világbajnok lett, így a tervezett egy érem elérhető.

Kajak-kenu. A jelenleg legsikeresebb magyar sportágban a 27 világbajnoki versenyszámból csak 12 szerepel az olimpia műsorán, így az evezősökhöz képest jelentősen kisebb mezőny, 246 versenyző 134 hajóban indulhat a nyári játékokon. A magyar versenyzők számára a legfontosabb válogató az idei világbajnokság lesz, amelyen egyesben 8, a többi versenyszámban pedig 6-6 egység szerez indulási jogot. Esély van arra, hogy a magyarok már a vb-n mind a 12 versenyszámban kvalifikálják magukat az olimpiára. Ha ez nem sikerülne, jövő év tavaszán három kontinensen rendeznek még válogató viadalt. Versenyzőink a tavalyi sevillai világbajnokságon az Athénre tervezett 9 érem helyett csak 6-ot szereztek az olimpiai számokban, de mivel a férfiak „gyengélkedtek”, ezért a 38–45 pont nem vágyálom.

Kézilabda. Óriási csalódás lenne, ha az olimpiai ezüstérmes női válogatott nem lehetne ott a tízcsapatos mezőnyben. Az első válogató a decemberi Európa-bajnokság volt, amelynek győztese, Dánia harcolta ki a részvételt. Az idei zágrábi világbajnokság első 5 helyezettje készülhet Athénra. A férfiaknál a 12 részvételi helyért a január 20-án kezdődő portugáliai világbajnokságon nagy küzdelem várható, hiszen az első hét helyezett válogatott részvételi jogot szerez. Erre az utolsó lehetőség a jövő évi Eb lesz, amelyen viszont már csak egy válogatott szerez kvótát.

Kerékpár. A pálya-kerékpározásban a tavalyi világbajnokságon 6. helyezést elérő Szabolcsi Szilvia a jövő évi melbourne-i vb-n és a Világkupa-versenyeken kiharcolhatja az indulást. Az országúti versenyszá-mok 212 fős mezőnyébe viszont nehéz lesz bekerülni, az egyéni időfutamban a vb 4. Bodrogi László részvétele biztosnak látszik, akinek ehhez az idei világbajnokságon az első 15 között kell végeznie.

Kosárlabda. A roppant erős nemzetközi mezőnyben még az előkelőbb helyen álló női együttesnek sincs sok esélye az olimpiai szereplésre, mert ehhez a szeptemberi Európa-bajnokságon érmes helyen kellene végezni.

Labdarúgás. A három olimpiai aranyéremmel büszkélkedhető magyar labdarúgás olyan mélyre jutott, hogy a nyári játékokon való szereplés esélye már fel sem merült. Ehhez ugyanis az utánpótlás-válogatottnak az Európa-bajnoki csoportjában az élen kellene végeznie. A tíz csoportgyőztes és a hat legjobb második jut tovább, majd kieséses rendszerben küzd a 16 csapatos olimpiai torna Európának jutó három helyéért. Görögország, a házigazda jogán indulhat.

Lovaglás. Az előzetes terv öt magyar lovas indulása. De hol az az egy? A legutóbbi három olimpián háromszor fordult elő, hogy magyar versenyző kiharcolta a részvételt, de lova betegsége miatt nem indult el. Athén ugyan Sydneyhez képest közel van, a hazai élmezőny viszont egyre távolabb a nemzetközi élmezőnytől. A válogatási rendszer elég bonyolult, a tavalyi világjátékokon lovastusában hét, díjlovaglásban négy, díjugratásban öt nemzet csapata szerzett olimpiai részvételt. Ezenkívül a nemzetközi szövetség 2004. március 1-jei ranglistája alapján például díjugratásban Közép-Európából még három lovas indulhat.

Műugrás. A nyolc versenyszámban 68 férfi és 68 női versenyző 24 éremért „ugrálhat”. Az első kvalifikáció a júliusi barcelonai világbajnokság lesz, amelynek legjobbjai elkezdhetik a felkészülést az olimpiára. A jövő évi Világkupán lehet még kvótát szerezni. A tervezett 3 pont Lengyel Imre és a Hajnal András, Lengyel Imre páros tavalyi Eb-ezüstérme alapján nem illúzió.

Ökölvívás. Az amatőr ökölvívás kivédekezte a támadást, s az új században is stabil a helyzete az olimpián, amelyet tizenegy súlycsoportban 286 versenyző csatázhat. A sportolóknak öt lehetőségük van kvótaszerzésre, a négy nemzetközi viadal első két helyezettje, a jövő évi Európa-bajnokság első három helyezettje szerez jogot az indulásra. A szakvezetés szerint négy-öt magyar versenyzőnek van esélye a részvételre, viszont a következő másfél évben legjobb ökölvívóinknak sokat kell fejlődniük, hogy pontot szerezzenek Athénban.

Öttusa. Az olimpia műsorán maradásért küzdő sportágban nőtt a létszám, 32 férfi és 32 női versenyző szerepelhet Athénban. A magyar sikersportágban a minimális elvárás, hogy két-két versenyző indulási jogot szerezzen, amelyre már volt – a tavalyi budapesti Világkupa-döntőn –, s még bőven lesz lehetőség. Az idei madridi Európa-bajnokság, majd a pesarói világbajnokság első három helyezettje készülhet a nyári játékokra. A jövő évi moszkvai világbajnokságon viszont kilenc, a májusi budapesti Világkupán pedig két öttusázó kvalifikálja magát. Ebben az olimpiászban, 2001-ben a férfiak szereztek az egyéni versenyben egy-egy arany- és ezüstérmet, míg tavaly a nők jeleskedtek hasonló teljesítménnyel. Ha Athénban mindkét nem legjobbjainak kijön a lépés, akkor a tervezett nyolc pont túlteljesíthető.

Sportlövészet. Ahhoz képest, hogy milyen sokan űzik ezt a sportágat az egész világon, a tizenhét versenyszámban mindössze 390-en indulhatnak az olimpián. A tavalyi világbajnokság után ebben az évben a Világkupa-versenyeken és a kontinensbajnokságokon lehet kvótát szerezni. Hosszú várakozás után megérdemelnék a magyar sportlövők, hogy végre sikeresen szerepeljenek az olimpián, amire Igaly Diana világbajnoki elsősége, Sike József két vb-elsősége és Sidi Péter bronzérme után van lehetőség.

Súlyemelés. A 14 súlycsoportban 260 versenyző szerepelhet, egy országból maximum hat férfi és négy női súlyemelő indulhat Athénban. Az olimpiai részvételt az idei világbajnokságon, a kontinentális versenyeken és a világranglista alapján egyéni jogon lehet megszerezni. A magyar válogatott szereplését döntően befolyásolhatja, hogy a világbajnok Likerecz Gyöngyi sérülése rendbe jön-e. A női szakág erejét jelzi, hogy a világbajnoknő kényszerű távolmaradása ellenére a tavalyi világbajnokságon versenyzőink egy érmet szereztek, de tizennégy pontot gyűjtöttek.

Torna. A tizennégy versenyszámban 98 férfi és 98 női tornász mutathatja be tudását az olimpián. A sportágak közül a tornában a legegyszerűbb, egyben a legnehezebb is a kvalifikáció, mert egyedül az idei világbajnokságon lehet kiharcolni a részvételt. A vb-n az első tizenkét helyezett válogatottból 6-6, a 13–18. helyezett válogatottból 2-2, míg a 19. helyezettből egy versenyző szerepelhet az olimpián. A magyar férfiválogatott a két legutóbbi kvalifikációs világbajnokságon kis különbséggel lett 13., ebben az évben viszont bekerülhet az első 12. közé. A nőknél erre kevés az esély, hiszen csapatunk a legutóbbi világbajnokságon csak a 20. helyen végzett.

Úszás. Az atlétika mellett ebben a sportágban vetélkednek a legtöbb éremért, a 32 versenyszámban 96 medált nyerhetnek a versenyzők. A nemzetközi szövetség szigorított a részvételen, a 800 indulónak a A vagy B szintet kell teljesíteni. A váltóban 16 együttes indulhat, az idei világbajnokságon versenyszámonként 12 staféta nemzetének már kvótát szerezhet. A magyar úszósport a barcelonai 59, az atlantai 38 pont után Sydneyben már csak 14-et szerzett. A szakemberek azonban remélik, hogy sikersportágban ez a viszszaesés megáll. A tervezett négy érem ugyan soknak tűnik, de ha fiatal úszóink fejlődése folyamatos lesz, és Kovács Ágnes is hozza sydneyi formáját, akkor megszerezhető.

Vívás. A legeredményesebb magyar sportág válságát jelzi, hogy hosszú és felesleges vita után csak tavaly alakult ki a 2004-es olimpia végső vívóműsora. A női kard programba kerülése miatt a női tőrben nem lesz csapatverseny, a férfiak három egyéni és három csapat-, a nők három egyéni és egy csapatversenyben küzdhetnek az érmekért. Az ez évi világbajnokság még nem kvalifikál az olimpiára, csupán az eredménye duplán számít abba a rangsorba, amelynek első négy válogatottja részvételi jogot szerez. A kvalifikációs versenysorozat április elsején kezdődik és jövő május elsején zárul. Egy országból maximum 16 vívó indulhat, a jelenlegi erőviszonyok szerint 13 magyar versenyző harcolhatja ki a részvételt. A tavalyi világbajnokságon női versenyzőink három érmet és 18 pontot szereztek, ezért ha az olimpián a férfiak nem gyengélkednek, akkor a tervezett 20-22 pont elérhető.

Vízilabda. A női szakág erősödését és elismerését jelenti, hogy két csapattal több, tehát nyolc válogatott vetélkedhet Athénban. A férfiaknál változik a lebonyolítási rendszer, a 12 együttes két hatos csoportban kezdi a küzdelmet, amelyből az első helyezett az elődöntőben, a második és a harmadik együttes a negyeddöntőbe jut. Az idei világbajnokság érmes csapatai szereznek kvótát, majd a Világliga győztese és a jövő évi kvalifikációs tornáról három válogatott juthat ki Athénba. Az Európa-bajnokságot és tavaly Világkupát nyerő női válogatottunknak sokkal kevesebb lehetősége lesz, mert a jövő évi kvalifikációs tornán az első három közé kell kerülnie, hogy ott lehessen Athénban.
***
A szövetségek álmai
A sportágak terve az indulói létszámra és a várható eredményességre a 20004-es olimpián:
Sportág Férfi Nő Össz. Érem Pont
Asztalitenisz 2 4 6 1 3-5
Atlétika 22 13 35 1 11-13
Birkózás 14 2 16 2 10-20
Dzsúdó 7 5 13 2 8-12
Evezés 4 4 8 1 4-7
Íjászat 1 1 2 – 0
Kajak-kenu 16 7 23 9 38-45
Kézilabda (női) – 15 15 1 4
Kézilabda (férfi) 15 – 15 – 1
Kerékpár (országúti, pálya) 3 1 4 1 4
Kerékpár (mountain bike) 1 1 2 – –
Kosárlabda (női) – 12 12 – –
Labdarúgás 16 – 16 – –
Lovaglás 5 – 5 – –
Műugrás 2 2 4 – 3
Ökölvívás 5 – 5 1 5
Öttusa 2 2 4 2 8
Ritmikus gimnasztika – 7 7 – –
Röplabda (férfi, strand) 12 – 12 – –
Sportlövészet 7 3 10 1 9-11
Súlyemelés 6 4 10 2 9-12
Szinkronúszás – 2 2 – –
Szörf 1 1 2 – –
Taekwando 2 1 3 – 2-4
Tenisz 2 3 5 – –
Tollaslabda 1 1 2 – –
Torna 6 2 8 1 8-10
Trampolin 1 2 3 – –
Triatlon 2 2 4 – 1-3
Úszás 13 12 25 4 25-30
Vitorlázás 4 2 6 – –
Vívás 8 8 16 3 20-22
Vízilabda 13 13 26 1 10
Összesen 193 132 326 33 183-229

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.