Kuba az örökös forradalom lázában

Fidel Castro beindítja Havanna külvárosában az egyetemi oktatási programot – hirdeti címoldalán öles betűkkel a Granma, Kuba Kommunista Pártjának központi lapja. A kubai vezető méltatása szerint olyan esemény történt, amelyről a forradalom korábbi szakaszaiban álmodni sem mertek. Kuba tehát tovább harcol a világkommunizmusért, s közben húzódozik felismerni a megváltozott politikai helyzetet. Az ortodox kommunista ország még nem tudja, mit kezdjen a turizmussal, így kivár. Ezért – valamint a politikai őskövület vezetősége miatt – nagyon kevés befolyásos személy, s még kevesebb politikus tölti szabadidejét a varázslatos kubai tengerparton.

2003. 01. 08. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Talán a turizmus fejlesztése lehet az egyetlen kiút Kuba számára a jelenlegi – immáron állandósult – válságból. A Karib-tenger gyöngyszeme fantasztikus lehetőségeket rejt. Közel van Florida, a gazdag amerikaiak pedig örömmel üdülnének az északi partvidék turistaparadicsomaiban, például Varadero mesterséges szigetén. Az éghajlat ideális, karácsony idején is meleg van, és finom koktélokat kevernek a pálmafák alatt. A kommunista vezetés azonban úgy ítéli meg, nem árulhatja el azzal a forradalmi mozgalmat, hogy talmi csillogásért – és amerikai valutáért – beengedi a kapitalisták tömegeit. Ők ugyanis nemcsak a pénzt, hanem a gőgöt, a fennhéjázást, az imperialista eszméket is elhoznák Kubába, és a szegénységben élő helyi lakosság szemében talán vonzó lenne a léha, nyugati életforma.
A diktatúra kihasználja Kuba népének és természeti adottságainak jellegzetességeit. A karibi szigetvilágban mindig meleg szellő fújdogál, a cukornádból kiváló rumot készítenek a helyiek, s ritkán kelnek fel reggel tíz óra előtt. A nyugalmas életstílus, a sok zene és tánc segít elviselni a politikai képtelenségeket, a katonai felügyeletet és a szegénységet. Az országban mindössze három kiviteli termék van: a kubai szivar, a rum és annak alapanyaga: a cukor. E három exportcikk azonban nem tudja eltartani az országot. Így Kuba jószerivel teljes területén romosak a házak, nádviskókban laknak az emberek. Havanna belvárosában azonban szépen felújított paloták sorakoznak, hirdetve a kis számú külföldinek a forradalom dicsőséges útját.
Kuba számára már látszik a fény az alagút végén, de tovább küzd, mert a forradalomnak sosem lehet vége. Valamikori céljuk, a Battista-rendszer kifüstölése az országból sikeresen végbement. A korrupt diktátor 1959-es megdöntéséig a kontinens „utcalányává” tette a szigetet, ahol gyakorlatilag minden ellenőrzés nélkül moshatták a pénzüket a csempészek, kábítószertanyák és kaszinók nyíltak, és ott verték el a pénzüket mindazok, akik az Egyesült Államokban gazdagnak vagy legalább középosztálybelinek számítottak. Kuba ettől egy cseppet sem fejlődött (csak az újonnan épült paloták kerültek a helyiek kezére), hiszen minden pénz a mulatók amerikai tulajdonosainak zsebébe vándorolt. Ám mindennek vége szakad egyszer, s a jenkiknek is távozniuk kellett a kommunista országból.
A régi világ azonban nem múlt el emlékek nélkül, s máig sokan emlékeznek a mulatósziget remek hangulatára. A mai kubai valóság pedig furcsa kettősséget hozott létre. Fidel Castro számára egyáltalán nem cél, hogy tönkretegye az országot, ezért pengeélen táncolva új utakat keres. Paradox módon a forradalom atyja éppen Battista gyűlölt rezsimjét másolja, igaz, sajátos olvasatban. A Varaderóhoz hasonló turistaközpontok valóban mesések, minden igényt kielégítenek, de mégis inkább a Copacabanára utaznak a nyugati turisták. Castro Kubája nem akar visszatérni az „örömlány” szerepébe, de valamennyi pénzt azért keresni akar a turizmusból. A helyzet fonáksága miatt – és a beteg ideológia sajátsága folytán – kialakulhattak olyan cukrászdák Havannában, ahol csak külföldieket szolgálnak ki, akik dollárral fizetnek, s őket a forradalom gyermekei a biztonsági rácson túlról fájó szívvel nézhetik. Nekik marad a csöpögős vaníliafagylalt a mellékutcában, mert csak kubai pesójuk van. Castro országába mára utat talált magának a pénz, de a forradalmi ideológiával továbbra is leplezik jelenlétét. Ugyanakkor hosszú utat kell még megtennie Kubának, hogy tömegesen visszatérjenek a nyugati turisták az üdülőtelepekre.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.