Németországgal, Franciaországgal és Olaszországgal szemben reformokat és gazdaságpolitikai átalakítást szorgalmaz az Európai Bizottság, mivel GDP-re vetített államháztartási hiányuk meghaladja az uniós normákban meghatározott háromszázalékos szintet. A Le Monde francia lap szerint az EU Párizst és Rómát csupán megrovásban részesíti, míg Berlint szankciókkal büntetné a küszöb feletti makrogazdasági adat miatt.
Az EU-ban tavaly első alkalommal indult eljárás az egyik tagország ellen, az államháztartásihiány-előírás túllépése miatt. Portugália után most Berlint fenyegeti szankció. A német kormány tervei szerint ha 2004-től 2006-ig minden évében legalább 2,25 százalékos lesz a GDP-növekedés, akkor 2006-ra a GDP-arányos államháztartási deficit nullára csökkenne.
Az államháztartási hiány lefaragása érdekében Franciaországnak a nyugdíjrendszert kellene megreformálnia, míg Németországnak a munkaerőpiacra és a társadalombiztosításra kellene összpontosítania. Szakértők rámutatnak, hogy a gyenge német gazdaság visszahúzó erőként hat az Európai Unióra, ezt a gyengülést próbálja meg ellensúlyozni a spanyol és a francia gazdaság erősödése.
Az EU-ba lépő tagországok közül Magyarországon tavaly decemberben a GDP-hez viszonyított államháztartási hiány 9,4 százalékon állt, ezt a monetáris uniós csatlakozáshoz legalább 3 százalék körüli értékre kell leszorítani.
Idén is marad a rezsicsökkentés