Napi sajtószemle

2003. 01. 16. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Die Presse
A magas forintárfolyam előnyeit is említi László Csaba magyar pénzügyminiszter a vezető osztrák lapnak a témában írt cikkében: ha a forint árfolyama magas, akkor Magyarország nincs annyira kitéve a külső viharoknak, mint például a német gazdaság gyenge növekedésének.

The Times
John le Carré a konzervatív brit lapban: Amerika történelmi őrületei egyik korszakába lépett, amely emberemlékezet óta a legrosszabb. Hosszú távon katasztrofálisabb, mint a vietnami háború. Az Irak elleni háborút már hosszú ideje tervezik, de annak kivitelezése lehetetlen lett volna Bin Laden terrormerénylete nélkül. A „Bush-junta” a háborút a terrortámadás nélkül nem tudta volna „eladni” az amerikai népnek, és Bushnak akkor még mindig azt kellene magyarázgatnia, hogy miként választották meg; hogy mi történt az Enronnal; miért támogatja szégyentelenül az amúgy is már túl gazdagokat; miért fütyül a világ szegényeire, a környezetre, és miért rúg fel számos nemzetközi egyezményt. És arra is magyarázatot kellene adnia, hogy miért támogatja Izraelt – azt az országot, amely folyamatosan hagyja figyelmen kívül az ENSZ határozatait. Bin Ladennel azonban Bush minden baja megoldódott. „Hála” a kezes bárány amerikai médiának és a háborúban érdekelt nagyvállalatoknak. Undort keltő, hogy Bush Istenre hivatkozik és hogy Isten jelölte ki Amerikát arra, hogy a világot az Egyesült Államoknak tetsző módon „mentse meg”. És hogy Isten jelölte ki Izraelt Amerika közel-keleti politikája sarkkövéül. Akinek pedig ez az ötlet büdös, az: a) antiszemita, b) Amerika-ellenes, c) az ellenséggel bratyizik és d) terrorista. Rossz társaságba került a jóisten. Bagdad veszélyeztetné Amerikát? Hiszen ha Szaddám Huszein-
nek vannak tömegpusztító fegyverei, azok semmiségek ahhoz képest, amit Izrael vagy Amerika vághat hozzá
öt percen belül.

The Guardian
Giuliani volt konzervatív, republikánus New York-i polgármester 10 autós és 12 motorkerékpáros rendőr felvezetésében érkezett Mexikóváros központjába a repülőtérről, hogy enyhítsen Latin-Amerika legnépesebb városának bűnözési problémáján. Giuliani cége 4,3 millió dollárt kért a tanácsadásért. A tanács lényege – amelynek New Yorkban kivitelezett változata látványosan csökkentette a bűnelkövetések és gyilkosságok számát – az, hogy a rendőrség a legenyhébb szabálysértést is megtorolja, még a falfirkákat és a tömegközlekedési eszközökön a bliccelést is. Giuliani elmondta, természetesen vannak kulturális különbségek a két nagyváros között. Az egyik ilyen különbség a mexikóvárosi rendőrség katasztrofális mértékű korruptsága, olvasható a baloldali brit lapban.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.