Ha például éjszakai vezetés közben tör ránk a fejfájás vagy a gyomorgörcs, könnyen hozzájuthatnánk a fájdalomcsillapítóhoz vagy a savlekötőhöz – indokolta az elképzelést Kökény Mihály, az Egészségügyi, Szociális és Családügyi Minisztérium politikai államtitkára. A biztonságos forgalmazást szigorú rendelkezésekkel garantálják majd – tette hozzá. Az ötletet a közelmúltban a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) munkaanyaga is megfogalmazta.
Hankó Zoltán, a Magángyógyszerészek Országos Szövetségének elnökségi tagja elmondta: a szakminisztériumnak is elküldött állásfoglalásban tiltakoznak a GVH-anyagban is megfogalmazott liberalizációs törekvések ellen, és sajnálják, hogy a kormány is ezt az utat választotta. Hangsúlyozta: gyógyszerek patikán kívüli forgalmazása megengedhetetlen. Az olyan országokban ugyanis, ahol ezt engedélyezik, bizonyítottan többen kerülnek kórházba rossz gyógyszerszedés miatt. Kevesen tudják, hogy sokszor a vény nélkül kapható szerek helytelen alkalmazása okoz egészségkárosodást – tette hozzá.
A beteg információhoz való hozzáférésének hiánya szerepel majd abban a tiltakozó állásfoglalásban is, amit a Magyar Gyógyszerész Kamara készül elküldeni a szaktárcának. Időközben a Gyógyszerészeti Intézet is megfogalmazta aggályait.
Mikola István, az előző kormány egészségügyi minisztere – Hankó Zoltánhoz hasonlóan – úgy véli: a kormány lobbiérdekeknek enged, amelyek bizonyos termékek nagyobb forgalmát akarják elérni. Egyesek szerint megtakarításra irányuló kormányzati törekvés is állhat a döntés hátterében, hiszen a patikán kívüli forgalmazás eltereli az igényt egyes egészségügyi szolgáltatások igénybevételétől. Kökény Mihály ezt képtelenségnek tartotta, szerinte a lakossági igény indokolja a kísérletet.
Most a kábító fájdalomcsillapító a hiánycikk. Hónapokra hiánycikké válik a patikákban a súlyos betegeknél alkalmazott M-Eslon nevű, kábító hatású, erős fájdalomcsillapító. A hiány becslések szerint több ezer, főleg daganatos betegségben szenvedő embert érinthet, akiket most a háziorvos egy másik fájdalomcsillapítóra állít át. Értesüléseink szerint a készítményt forgalmazó Egis gyógyszergyár már tájékoztatta az egészségügyi tárcát, az országos tiszti főgyógyszerészt, a patikákat és a kórházakat a helyzetről. Marosffy László, a cég gazdasági igazgatója lapunknak elmondta: a hiányt az okozza, hogy a szer külföldi szállítója gyártási akadályokra hivatkozva áprilisig elhalasztotta a megrendelés szállítását. Hamvas József, az egészségügyi tárca főosztályvezetője elmondta: a készítmény helyettesíhető mással, így egy beteg sem kerül veszélybe.
Kiderült, mi okozta a tüzet a miskolci Barlangfürdőben - videó