A kormány által bejelentett, átlagosan 4,5 százalékos gyógyszerár-emelési mérték úgy jön ki, hogy néhány, a betegek által már alig használt, köztük forgalomból való kivonás előtt álló szer árát csökkentették – jelentette ki Selmeczi Gabriella fideszes országgyűlési képviselő. Mint mondta: szakértői számítások szerint ezek nélkül 7,1 százalékos lesz a drágulás. A kormány ígérete az volt, hogy az emelés nem haladja meg az inflációt, ehhez képest azonban annak 4-5-6-7-szeresével is többet kell fizetni egyes készítményekért, például láz- és fájdalomcsillapítókért – mondta Selmeczi.
Frajna Imre országgyűlési képviselő (Fidesz) azt kifogásolta, hogy az Alzheimer-kórra való, valamint a cukorbetegek számára inzulint helyettesítő készítmények támogatására nem került sor, és nem váltak ingyenessé a szív- és érrendszeri betegségek, valamint a csontritkulás gyógyszerei.
Kökény Mihály, az Egészségügyi, Szociális és Családügyi Minisztérium politikai államtitkára demagógiának tartja az elhangzottakat. Hangsúlyozta: a patikában fizetendő térítési díj bizonyítottan nem haladja meg átlagosan a 4,5 százalékot. Elismerte, hogy ebbe bekalkulálták egyes orvosságok árcsökkentését is, de, mint mondta, azokat a szereket sokan használják. – Meglep a Fidesz aggodalma, hiszen ők 800 támogatásra váró készítmény hagytak örökségül nekünk. Ebből 300-nak már döntött a támogatásáról a jelenlegi kabinet. Egyes szívgyógyszerek ingyenessé tételén már dolgoznak, a csontritkulásra használt orvosságoknak pedig visszaadták a kiemelt támogatását.
Kiderült, hogy mi okozta a raktártüzet a Soroksári úton