Csaknem ezer, kényszerszabadságon lévő diósgyőri kohász követelte tegnapi munkásgyűlésükön, hogy a DAM Steel Rt. olasz tulajdonosai adjanak végre egyértelmű választ arra, hogy mikor indíthatják újra a január óta leállt termelést, hol tartanak a tárgyalások az energiaszolgáltatókkal, és milyen konkrét terveik vannak a gyár további sorsával kapcsolatosan. Mint Balogh Béla, a vasasszakszervezet alelnöke elmondta, azért éppen erre az időre szervezték a vezérigazgatóság épülete elé a helyi szakszervezet segítségével a munkásgyűlést, mert ezután kezdődött a cég közgyűlése. A kohászok eljuttatták kilenc pontból álló követelésüket a tulajdonos olasz Cogne-csoport képviselőihez, így abban bíztak, hogy őszinte és tényszerű válaszokat fognak kapni. A diósgyőri dolgozók kérdéseit Ágotai József, a vasasszövetség helyi elnöke ismertette, ám az igazgatóság olasz tagjától, Eugenio Marzoratitól most sem kaptak egyértelmű és hiteles válaszokat.
Balogh Béla szerint Eugenio Marzorati most is csak azokat a már ismert dolgokat mondta el, amelyek megismétlése a konkrét válasz helyett további halogatásnak tűnik. Elhangzott: az olaszok tovább tárgyalnak az energiaszállítókkal és a bankokkal, valamint újabb két hetet kértek arra, hogy az újraindításról tárgyalni lehessen. A szakszervezet véleménye szerint azonban ennél konkrétabb válaszokra volna szükség, mert jelenleg egyre kevésbé lehet az újraindításban bízni. A hét eleji árverezésen ugyanis eladták az alapanyagok jelentős részét, ezért műszakilag sem látni a termelés elindításának lehetőségeit. Nincs megkötve például a Mollal a gázellátásról szóló szerződés sem, ugyancsak nem látni az annyit ígért szakmai befektetőket, sőt a csődeljárásról sincs információjuk a dolgozóknak. A kényszerszabadságról bejött emberek számára lényeges kérdés az is, hogy a februári fizetésüket ki és miből fogja kifizetni. Éppen ezért felszólították a tulajdonosokat, hogy három napon belül nyilatkozzanak, maradnak-e Diósgyőrben, vagy belátva kudarcukat, távoznak és átadják a gyárat olyan szakmai befektetőknek, akik működtetni tudják a diósgyőri üzemet. Ellenkező esetben több ezer család sorsa válik a térségben bizonytalanná.
A munkásgyűlésen Káli Sándor, Miskolc polgármestere is, megerősítette, hogy hétfőtől megszünteti a Mol az üzem gázellátását. Ez pedig azt jelenti, hogy tönkremehetnek a gépek, vezetékek, így remény sem lesz a termelés beindítására. Bizonytalanná teszi a kényszerszabadságon lévő dolgozók jövőjét, hogy a megyében több mint 53 ezer fő regisztrált munkanélküli, a munkanélküliségi ráta pedig 19,4 százalék. Ezzel szemben a bejelentett üres álláshelyek száma alig háromezer, köztük is kevés a fémipari, kohászati ajánlat. A megye az ott élő munkanélküliek magas száma miatt a legrosszabb helyzetben van: csaknem kétszer annyian keresnek állást, mint a második legnagyobb arányú munkanélküliséggel küzdő Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében.
*
A DAM Steel Rt. rendkívüli közgyűlése tegnap elfogadta a volt vezérigazgató, igazgatósági tag Székely Árpád lemondását, és újabb rendkívüli közgyűlést hívott össze március 3-ára.
***
Elbocsát a győri Rába Futómű Kft. A győri Rába Futómű Kft.-nél a versenyképesség növelésére integrált vállalatirányítási rendszert vezettek be, új értékesítési és marketingszervezetet hoztak létre, ezáltal 175 dolgozó munkaköre megszűnik. A létszámcsökkentés a kft. munkavállalóinak 6,8 százalékát érinti. Miután az üzemi tanács hozzájárult a csoportos létszámleépítéssel kapcsolatos döntéshez, a szakszervezet pedig tudomásul vette a 175, döntően alkalmazotti munkakörben dolgozó elbocsátását, a csoportos létszámleépítést már bejelentették a Győr-Moson-Sopron Megyei Munkaügyi Központban. A cég közlése szerint nem termelőtevékenységet szüntetnek meg, hanem a hatékonyságot kívánják javítani, és további csoportos létszámcsökkentést nem terveznek. Az elbocsátásban érintettek számára kilencven – eddig nem rábás dolgozókkal, hanem bérmunkásokkal betöltött –, döntően fizikai munkakört ajánlanak fel, valamint a nyugdíjkorhatárhoz közeledőknek felkínálják a korengedményes nyugdíjazás lehetőségét. (M. Gy.)
Azbej Tristan: A szíriai keresztények számíthatnak Magyarországra