Észak-Koreáról tárgyal Solana

MTI
2003. 02. 12. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kim De Dzsung dél-koreai elnök tegnap Szöulban arra kérte Javier Solanát, az Európai Unió kül- és biztonságpolitikai főképviselőjét, hogy nyújtson segítséget az észak-koreai atomfegyverkezési programmal kapcsolatos tárgyalások felújításához.
Solana Tokióból érkezett a dél-koreai fővárosba, és kezdte meg tárgyalásait a leköszönő államfővel. A tervek szerint találkozik a külügyi, illetve a védelmi miniszterrel, és fogadja őt a megválasztott elnök, Ro Mo Hjun is, aki február 24-én veszi át hivatalát. A japán fővárosban elhangzottak alapján Solana reméli, hogy sikerül meggyőznie az észak-koreai vezetőket. Kiszivárgott hírek szerint érvelése azon alapszik majd, hogy Phenjan többre megy, ha gazdasági segítséget és segélyeket igényel és kap a nemzetközi közösségtől, mint ha továbbra is atomfegyverprogramjának végrehajtását erőlteti. Egyelőre azonban elhalasztották Solana phenjani útját, mert Kim Dzsong Il észak-koreai vezető nem tudja fogadni őt. Megfigyelők emlékeztetnek arra, hogy az észak-koreai elnök taktikai és stratégiai megfontolásokból gyakran „előszobáztatja” vendégeit: a kommunista ország szándékairól sokat elárul, végül is létrejön-e a Kim–Solana-találkozó.
Dél-Korea is csatlakozott ama országokhoz, amelyek felhívták a figyelmet a mind veszélyesebb iraki helyzetre. A fokozódó háborús veszély miatt Szöul felszólította állampolgárait, hogy hagyják el Irakot és több közel-keleti országot. A közlemény rámutat: ha a helyzet tovább éleződik, akkor problematikus lehet a térség gyors elhagyása légi úton. A szöuli felhívásból az is kiderül, hogy Dél-Korea egyelőre nem rendeli haza diplomatáit a térségből.
A Nemzetközi Atomenergia-ügynökség mai ülésén Mohamed el-Baradei főigazgató azt javasolja majd, hogy a Phenjan nukleáris programjának felújítása körüli válság megoldásába vonják be az ENSZ Biztonsági Tanácsát. Észak-Korea már korábban jelezte, hogy az ENSZ esetleges szankcióit „hadüzenetnek” tekinti. Phenjan az Egyesült Államokkal folytatott közvetlen tárgyalásokhoz ragaszkodik, és az amerikai kongresszus által elfogadott meg nem támadási szerződésben látja a megoldást a nukleáris kérdésre a Koreai-félszigeten.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.