Ismét kérik a globexesek kiadását

Ismét ki kell kérni a német igazságügyi szervektől Postáné Vellai Györgyikét és Vajda Lászlót, a Globex egykori vezetőit, annak ellenére, hogy mindketten 1999 eleje óta itthon vannak – értesült lapunk. A Fővárosi Bíróság az eredeti kérelmet holnap pótlólagos eljárásban két olyan vádponttal egészíti ki, amelyek a vizsgálat korábbi szakaszában még nem léteztek. Sándor Zsuzsanna, a bíróság szóvivője elmondta: addig nem eshet szó a két vádpontról a perben, amíg ezt az adminisztratív, formális eljárást le nem folytatják.

2003. 02. 25. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Bánáti Jánostól, Vajda László ügyvédjétől megtudtuk: a védők vették észre, hogy a korábban Németországban bújkáló ügyfeleik kiadatási kérelmén két olyan esetet nem tüntettek fel, amellyel később megvádolták mindkettőjüket. Jogi szakértők szerint azonban a másik állam szuverenitását sértheti, ha olyan cselekmény miatt emelnek vádat a kiadandó gyanúsítottal szemben, ami ott nem büntetendő. Utólagosan ezt lehet pótolni, ám fennáll a veszélye, hogy ha a német hatóságok nemet mondanak, akkor ejteni kell a vádakat. Ez Postáné Vellai Györgyike és Vajda László esetében a kétmilliárd forintos kötvénykibocsátás és az ebből befolyt összeg felhasználását érintő vádpontokat jelenti, amely az ügy egyik kulcsfontosságú része.
Bánáti János szerint a magyar hatóságok is elismerték a mulasztást, s ezért kell egy bírósági eljárásban újra az itthon lévők kiadatását kérni a németektől. Mint a védő fogalmazott, ilyen eset még nem fordult elő a praxisában.
Sándor Zsuzsanna, a bíróság szóvivője közölte: a nyomozás lezárása előtt ment el Németországba a kiadatási kérelem a két vádlott esetében. Amikor a rendőrség lezárta az ügyet, újabb vádpontok vetődtek fel, amik miatt most újra le kell folytatni a kiadatási procedúrát. Különben nem mehet tovább a két vádpontban a tárgyalás – tette hozzá Sándor Zsuzsanna.
Ismeretes: Postáné Vellai Györgyikét, a Globex igazgatóságának volt elnökét és Vajda Lászlót, a cég egykori elnök-vezérigazgatóját húsz rendbeli, különösen nagy értékben elkövetett sikkasztás bűntettével, 45 rendbeli jelentős értékre üzletszerűen elkövetett sikkasztás bűntettével, valamint különböző minősítésű hűtlen kezeléssel, tőkebefektetési csalással, magánokirat-hamisítás vétségével vádolják. A perben még további nyolc vádlott – az rt. öt volt vezetője, továbbá a mintegy 3 milliárd forintos kárt szenvedett Sopron önkormányzata által megbízott könyvvizsgáló, és két, a Globexszel üzleti kapcsolatba került cég vezetője – ellen folyik az eljárás. Az általuk okozott kár öszszesen csaknem ötmilliárd forint. Az ORFK 1998-ban kezdett el nyomozni. Vajdát és Vellait 1999 januárjában vették őrizetbe Németországban, kiadásuk után itthon két és fél évig előzetes letartóztatásban várták a tárgyalást. A bíróság 2001. augusztus 1-jén megszüntette a fogva tartást, s egyúttal elrendelte szigorított házi őrizetüket.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.