Bánáti Jánostól, Vajda László ügyvédjétől megtudtuk: a védők vették észre, hogy a korábban Németországban bújkáló ügyfeleik kiadatási kérelmén két olyan esetet nem tüntettek fel, amellyel később megvádolták mindkettőjüket. Jogi szakértők szerint azonban a másik állam szuverenitását sértheti, ha olyan cselekmény miatt emelnek vádat a kiadandó gyanúsítottal szemben, ami ott nem büntetendő. Utólagosan ezt lehet pótolni, ám fennáll a veszélye, hogy ha a német hatóságok nemet mondanak, akkor ejteni kell a vádakat. Ez Postáné Vellai Györgyike és Vajda László esetében a kétmilliárd forintos kötvénykibocsátás és az ebből befolyt összeg felhasználását érintő vádpontokat jelenti, amely az ügy egyik kulcsfontosságú része.
Bánáti János szerint a magyar hatóságok is elismerték a mulasztást, s ezért kell egy bírósági eljárásban újra az itthon lévők kiadatását kérni a németektől. Mint a védő fogalmazott, ilyen eset még nem fordult elő a praxisában.
Sándor Zsuzsanna, a bíróság szóvivője közölte: a nyomozás lezárása előtt ment el Németországba a kiadatási kérelem a két vádlott esetében. Amikor a rendőrség lezárta az ügyet, újabb vádpontok vetődtek fel, amik miatt most újra le kell folytatni a kiadatási procedúrát. Különben nem mehet tovább a két vádpontban a tárgyalás – tette hozzá Sándor Zsuzsanna.
Ismeretes: Postáné Vellai Györgyikét, a Globex igazgatóságának volt elnökét és Vajda Lászlót, a cég egykori elnök-vezérigazgatóját húsz rendbeli, különösen nagy értékben elkövetett sikkasztás bűntettével, 45 rendbeli jelentős értékre üzletszerűen elkövetett sikkasztás bűntettével, valamint különböző minősítésű hűtlen kezeléssel, tőkebefektetési csalással, magánokirat-hamisítás vétségével vádolják. A perben még további nyolc vádlott – az rt. öt volt vezetője, továbbá a mintegy 3 milliárd forintos kárt szenvedett Sopron önkormányzata által megbízott könyvvizsgáló, és két, a Globexszel üzleti kapcsolatba került cég vezetője – ellen folyik az eljárás. Az általuk okozott kár öszszesen csaknem ötmilliárd forint. Az ORFK 1998-ban kezdett el nyomozni. Vajdát és Vellait 1999 januárjában vették őrizetbe Németországban, kiadásuk után itthon két és fél évig előzetes letartóztatásban várták a tárgyalást. A bíróság 2001. augusztus 1-jén megszüntette a fogva tartást, s egyúttal elrendelte szigorított házi őrizetüket.
Jövő héten már havazás és ónos eső is lehet