Kihasználatlan maradt a Dráva

Ismételten igénybe lehetne venni a Drávát mezőgazdasági termények és ipari cikkek szállítására – ehhez viszont az kellene, hogy folytatódjék a határfolyó 1985-ben berekesztett mederkotrása, amelynek révén akár nyolcszáz, illetve ezertonnás rakománnyal megterhelt uszályok is közlekedhetnének. A fejlesztésből három, az autópályák hiánya miatt hátrányt szenvedő déli megye is profitálhatna – állítják a térségben élő szakemberek.

2003. 02. 11. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nem sokkal az 1848–49-es magyar forradalom és szabadságharc után indult el az első gőzhajó a Dráván, és miután a négy országot átszelő folyó magyar és horvát partján sorra megépültek a kikötők, Barcs és Eszék között például rendszeressé vált a személy- és áruszállítás. Két éve, igaz még csak a magyar folyószakaszon, elkezdődött a turisztikai célú sétahajózás, ám ezzel – legalábbis a környékbeli gazdasági szakemberek szerint – nem fejeződhet be a Dráva hasznosítása.
Francz Rezsőnek, a barcsi Dráva-Coop Rt. vezérigazgatójának meggyőződése: ha folytatódna a határfolyó 1985-ben berekesztett mederkotrása (amikor is már hatszáz tonnás szállítmányokat fuvarozó teherhajók szelték a Dráva vizét), akkor jóval nagyobb, akár nyolcszáz-ezer tonnás rakományokkal is meg lehetne pakolni a drávai uszályokat. Az agrárszakember lapunknak azt mondta: a mederkotrásnak nem látja akadályát a Dél-dunántúli Vízügyi Igazgatóság vezetője, Szappanos Ferenc sem, és remélhetően a Duna–Dráva Nemzeti Park sem támasztana akadályt a teherhajó-forgalom megindulásával kapcsolatban.
A drávai árufuvarozás egyébiránt nem csak a barcsi gazdálkodó szervezetek számára volna előnyös, profitálhatna abból Somogyon kívül a Dél-Dunántúl további három megyéje, Zala, Tolna és Baranya is.
Francz Rezső állítja: a Dunába siető, bő vizű Dráva teherhajóira elsődlegesen gabonaféléket és kukoricát pakolnának fel, de egészen biztos, hogy a legolcsóbb árufuvarozásra, a vízi szállításra a barcsi és még talán a távolabbi ipari üzemek is igényt tartanának. Köztudott, hogy az említett régió nem igazán részesül az autópályák, illetve a nagyobb forgalmat lebonyolítani képes autóutak által biztosított előnyökből. Komoly hátrány továbbá, hogy a szóban forgó három megye az Európai Unió úgynevezett közlekedési folyosóitól is viszonylag távol esik.
A drávai teherhajó-forgalom nem igényelne jelentős beruházást. Néhány kikötőre biztosan szükség lenne, a folyó közeli üzemektől és terménytárolóktól pedig vasúti iparvágányokat kellene építeni. Feltehetően déli szomszédunknak, a horvát félnek is érdekében állna a vízi szállítás, következésképpen a határokon átnyúló kikötői és iparvágányi beruházásokra SAPARD- vagy más, például európai uniós forrásokat is be lehetne vonni.
Az „Adria kapujaként” emlegetett Barcs – ha a trianoni békeszerződés, majd később az ötvenes évek Tito-ellenes külpolitikája nem szab gátat fejlődésének – sokak szerint ma százötvenezer fős nagyváros lehetne. A drávai áruszállítás megindulása kétségtelenül új fejezetet nyitna az utóbbi években egyébként is dinamikusan fejlődő kisváros életében, és bizonyára a dél-dunántúli régió gazdasága számára is. Már csak azért is, mert – mint említettük – ez az országrész kiváltképp érzi a közúti áruszállítás szempontjából meghatározó autópályák hiányát, és sokat szenved az európai korridoroktól való távolság miatt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.