Valéry Giscard d’Estaing, az Európa jövőjével foglalkozó konvent elnöke alig fejezte be a majdani alkotmányos szerződés első cikkeinek bemutatását, máris beindult a panaszáradat – írja az EU Observer. A volt francia államfő még csütörtökön terjesztette a testület plenáris ülése elé a dokumentum első tizenhat cikkelyét, ám a tagok közül többen is éles kritikával illették a tervezetet. A brit Peter Hain például azt sérelmezte, hogy szerinte a dokumentum nem tükrözi a 105 tagú testület nézeteit.
A tervezet kimondja, hogy az EU hármas struktúráját fel kell számolni, helyette egy egységes jogi személyiséget kell létrehozni – áll a Bruxinfo összeállításában. Garantálni kell továbbá a szubszidiaritás elvét, azaz hogy az egyes politikákat a lehető legalacsonyabb szinten kell megvalósítani. Az EU csak azokon a területeken illetékes, amelyeket a tagállamok az alkotmányban ráosztanak. Az úgynevezett kizárólagos kompetenciák többek között a vámunió, a közös kereskedelempolitika és a monetáris politika terén érvényesülnek. Az EU és a tagok megosztva felelnének viszont a bel- és igazságügyi együttműködésért, vagy a szociálpolitikáért. A kül- és biztonságpolitika kapcsán a tervezet kimondja: az EU feladata a politika meghatározása és végrehajtása, amit a „tagok a hűség és szolidaritás szellemében aktívan és őszintén támogatni tartoznak”. Ezenkívül „tartózkodni kötelesek azoktól a lépésektől, amelyek ellentétesek az EU érdekeivel vagy alááshatják annak eredményességét”.
A dokumentumból kimaradt az Istenre és a vallási örökségre való utalás, noha azt korábban több képviselő – köztük Szájer József, az Országgyűlés alelnöke – is javasolta. A fideszes politikus azt indítványozta, hogy a testület vegye fontolóra a nemzeti és etnikai kisebbségek bizottságának létrehozását. A képviselő később módosító indítványként is meg kívánja fogalmazni javaslatát. Pontosítandónak tartja a most bemutatott dokumentumban szereplő megfogalmazást, amely szerint az EU tiszteletben tartja tagállamainak nemzeti identitását. Szerinte ezen a ponton inkább a nemzetek identitását kellene említeni.
Wass Albert kíméletlen igazsága románokról és a magyarokról - videó