Kritizált EU-alkotmány

Meglehetősen éles kritika fogadta az Európai Unió jövendő alkotmányos tervezetét, amely egyebek mellett világosan felosztja a hatásköröket az EU és a tagok között, rendelkezik az uniós állampolgárságról, ellenben nem tesz említést a vallási örökségről.

2003. 02. 08. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Valéry Giscard d’Estaing, az Európa jövőjével foglalkozó konvent elnöke alig fejezte be a majdani alkotmányos szerződés első cikkeinek bemutatását, máris beindult a panaszáradat – írja az EU Observer. A volt francia államfő még csütörtökön terjesztette a testület plenáris ülése elé a dokumentum első tizenhat cikkelyét, ám a tagok közül többen is éles kritikával illették a tervezetet. A brit Peter Hain például azt sérelmezte, hogy szerinte a dokumentum nem tükrözi a 105 tagú testület nézeteit.
A tervezet kimondja, hogy az EU hármas struktúráját fel kell számolni, helyette egy egységes jogi személyiséget kell létrehozni – áll a Bruxinfo összeállításában. Garantálni kell továbbá a szubszidiaritás elvét, azaz hogy az egyes politikákat a lehető legalacsonyabb szinten kell megvalósítani. Az EU csak azokon a területeken illetékes, amelyeket a tagállamok az alkotmányban ráosztanak. Az úgynevezett kizárólagos kompetenciák többek között a vámunió, a közös kereskedelempolitika és a monetáris politika terén érvényesülnek. Az EU és a tagok megosztva felelnének viszont a bel- és igazságügyi együttműködésért, vagy a szociálpolitikáért. A kül- és biztonságpolitika kapcsán a tervezet kimondja: az EU feladata a politika meghatározása és végrehajtása, amit a „tagok a hűség és szolidaritás szellemében aktívan és őszintén támogatni tartoznak”. Ezenkívül „tartózkodni kötelesek azoktól a lépésektől, amelyek ellentétesek az EU érdekeivel vagy alááshatják annak eredményességét”.
A dokumentumból kimaradt az Istenre és a vallási örökségre való utalás, noha azt korábban több képviselő – köztük Szájer József, az Országgyűlés alelnöke – is javasolta. A fideszes politikus azt indítványozta, hogy a testület vegye fontolóra a nemzeti és etnikai kisebbségek bizottságának létrehozását. A képviselő később módosító indítványként is meg kívánja fogalmazni javaslatát. Pontosítandónak tartja a most bemutatott dokumentumban szereplő megfogalmazást, amely szerint az EU tiszteletben tartja tagállamainak nemzeti identitását. Szerinte ezen a ponton inkább a nemzetek identitását kellene említeni.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.