Mesterséges európai választóvonalak

Világszerte biztosak abban, hogy az Egyesült Államok tervezett Irak elleni hadjárata valósággá válik. Szaddám Huszein megtámadását Washington mellett több európai ország kormánya – köztük a Medgyessy-kabinet – támogatja, annak ellenére, hogy az őket felhatalmazó szavazók túlnyomó többsége ellenzi a fellépést.

2003. 02. 04. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Európa nyugati felén szinte egyöntetűen a támadás ellen szavaznának a polgárok – ha lenne ilyen döntési lehetőségük. Németország, Hollandia és Franciaország lakosságának több mint hetven százaléka ellenzi a támadást, az itt élők – Donald Rumsfeld amerikai védelmi miniszter szavaival élve a „régi Európa” – ezt akkor sem támogatnák, ha az az ENSZ égisze alatt történne. Ezen országok kormányai – figyelve a közvélemény álláspontjára – maguk is ellenállnak az amerikai törekvéseknek.
A Rumsfeld-féle „új Európa”, az unióhoz a közeljövőben csatlakozók és a mediterrán országok lakosainak körében a háború támogatottsága szintén rendkívül alacsony. A Gallup Intézet közelmúltban közzétett kimutatásából kiderül: Magyarország lakosságának 76 százaléka ellenzi a háborút, a spanyoloknál 74 százalék, az olaszoknál 73 százalék ez az arány. A legnyugatibb „új”, Portugália lakosságának 76 százaléka pedig úgy véli, George W. Bush amerikai elnök politikája komoly veszélyt jelent a világbékére – sokkal komolyabbat, mint Szaddám Huszeiné. Az „újak” kormányai azonban nem osztják népeik nézeteit, s a múlt héten aláírt „nyolcak levele” gyakorlatilag semmibe vette a szavazók véleményét, amikor támogatásukról biztosította az amerikai terveket a válság megoldására.
Európa Irakkal kapcsolatos térképe tehát egyáltalán nem megosztott a Rumsfeld által felállított határvonalak mentén. Mindenhol nagyjából ugyanannyian, a lakosság 70-80 százaléka ellenzi Bush terveit. A politikai vezetők azonban egyszeriben kétfelé oszlottak Rumsfeld ajánlatára, s ez – egyes elemzők szerint – könnyen a szoros európai együttműködés, a közös biztonságpolitika végét jelentheti. Sőt, bizonyos szakértők egyenesen az Európai Unió egységét megbontó eseményként értékelték a spanyol–brit tandem által kezdeményezett nyílt levelet, s ennek egyes vélemények szerint gyászos következményei lehetnek a jövőre nézve. Különös fintora a sorsnak, hogy az unióhoz csatlakozni kívánó országok külpolitikai szándékairól a koppenhágai csúcs után jórészt azt állapították meg a szakértők: valószínűleg a német és a francia álláspontot fogják magukévá tenni, a britek és spanyolok pedig hoppon maradnak.
Berlin és Párizs a levél közzététele óta eltelt négy napban levonta a tanulságot, és válaszolni próbált azokra a kérdésekre, amelyek az unión belüli elszigetelődés veszélyére mutatnak rá. A kontinens gazdasági mozgatórugóiként számon tartott két ország vezetői úgy vélekednek, a nyolcak levele nem jelent törést az összeurópai politikában, ám az elemzők szerint figyelmeztető jelzés lehet a nagyhatalmaknak a közép-európai országok látható útkeresése, amelyek esetleg Amerika mellett találhatnák meg a helyüket. A görög uniós elnökség mindenesetre bejelentette: a találkozón szeretné tisztázni az ezzel kapcsolatos félreértéseket.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.