Motorcsónakok fenyegetik a Balatont

Félő, hogy a Somogy Megyei Közgyűlés idegenforgalmi bizottságának nyomására a Balatont is elárasztják az eredetileg tengerre tervezett, nagy sebességű motoros hajók és a fülsiketítő zajjal száguldó jet-skik. A testület javaslata a Balatonon már évtizedek óta érvényben lévő motorcsónak-tilalom feloldására máris parázs vitákat váltott ki. Pedig lenne miből okulni: a Tisza-tavon például évek óta hiába küzdenek a hatóságok és az üdülőtulajdonosok a zabolátlan vízi motorosok ellen.

2003. 02. 26. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A bizottság kezdeményezi a megye országgyűlési képviselőinél, Veszprém és Zala megye közgyűlésénél, a Balaton Fejlesztési Tanácsnál és az Országgyűlés turisztikai bizottságánál a jet-ski és motorcsónak használatának engedélyezését a Balaton kijelölt helyein – áll abban a határozatban, amelyet a minap fogadott el a Somogy Megyei Közgyűlés idegenforgalmi bizottsága. – Őrült ötlet! – fakadt ki a megszállott balatoni vitorlázó hírében álló barátom, amikor szó szerint idéztem neki a határozatot. Majd azt kérdezte: mellékelt-e a bizottság az állásfoglaláshoz egy jet-ski baleseti statisztikát, merthogy az iszonyatos motorzajjal száguldó „vízi szörnyek” mindent és mindenkit veszélyeztetnek, ami útjukba kerül.
Siófok polgármestere, Balázs Árpád úgy fogalmazott: nyilvánvaló érdekünk, hogy több turista érkezzen a Balatonhoz, de a motorcsónak-tilalom feloldása nem jelentene megoldást. A vitorláshajók befogadására sincs elég hely a tónál, és nincs biztosíték a zajterhelés szabályozására, valamint a fürdőzők biztonságának megóvására sem. Gyerekkorom szörnyű emléke, amikor egy motorcsónak a felismerhetetlenségig szétzúzta egy fürdőző fejét – fűzte hozzá.
Vannak, akik attól tartanak: amiként a hatvanas-hetvenes években a Nyugatról behozott öreg, füstokádó személyautók elárasztották az országot – körültekintő szabályozás és szigorú ellenőrzés híján – a Balaton „Nyugat-Európa motoros kishajóinak roncstelepévé válik”. A balatoni hajóstársaság első embere, Horváth Gyula vezérigazgató nem tart ettől a veszélytől. Lapunknak azt mondta: szigorú szabályozással megteremthetők lennének a motorcsónak- és a jet-skihasználat feltételei a tavon. – Mivel ma már korszerű, a szigorú környezetvédelmi előírásoknak mindenben megfelelő motorcsónakokat gyártanak, attól nem tartok, hogy a károsanyag-kibocsátás szennyezné a tavat. A motorzaj annál inkább. Ha liberalizálnák a motoros kishajók használatát, fontos volna azok kikötési helyének biztosítása, közlekedésük térbeli és időbeli szabályozása. Horváth víziója szerint például a sziesztázás, a délutáni pihenés idején nem közlekedhetnének és a „fürdőzési időben” sem futhatnának ki a vízre.
A Balatoni Vízi Mentők Egyesületének elnöke, Bagyó Sándor is úgy látja, hogy csak szigorú szabályozási feltételek mellett jöhetne szóba a motorcsónak-használat. Emlékeztet az úgynevezett „kaliforniai állásfoglalásra”, amely az európai tavak motoros kishajóira is érvényes, és amelyet szolgálatuk motoros mentőire nézve is kötelezőnek tartanak. – Kijelölt, állandó kikötőhelyet követelnék meg a motoros luxusjachtok és a kisebb négyüteműek tulajdonosaitól, természetesen előírnám számukra a biztosítást, s havi 200-300 ezer forint vízhasználati adó megfizetésére kötelezném őket. Aki többmilliós motoros kishajót vagy luxusjachtot tud venni, annak nem okozna gondot az anyagi előírások betartása sem – érvelt a vízimentő-szervezet elnöke.
Bóka István országgyűlési képviselő, Balatonfüred polgármestere arra emlékeztet, hogy a motorcsónak-használat visszaállítása – amely időről időre visszatérő ötlete egyes balatoni lobbicsoportoknak – csak arra jó, hogy újból terméketlen vitákat gerjesszen. Egyszer és mindenkorra be kellene látni: a Balaton elsődlegesen a gyerekes családok fürdőzőhelye, ahol a strandolás körülményeit, a csendes vízi sportok és a sporthorgászat feltételeit kell jobbítani. Az üdülőkörzet hoszszú távú fejlesztési koncepciójában a gyalogos-, a kerékpáros- és a vitorlásturizmus feltételeinek javítása szerepel, és nincs szó a motorcsónak-használatról. A turisztikai bevételkiesést a motorcsónak-használat önmagában nem ellensúlyozza. Kétségtelen, a motoros jachttal érkező és jól fizető balatoni vendégre szüksége van a turizmusnak, mégis óvok attól, hogy elhamarkodott, gazdasági számítások nélküli döntés szülessen – figyelmeztet Füred polgármestere.
Megkérdeztük a Magyar Vitorlás Szövetség ügyvezető elnökét, Wossala Györgyöt is, aki azzal kezdte válaszát, hogy ő maga nem látná akadályát a motorcsónak- és jet-skihasználatnak, ám gyanítja: ezzel a véleményével a szövetség elnöksége és a vitorláshajó-tulajdonosok többezres tábora bizonyára nem ért egyet. – Ma már rendkívül korszerű, környezetbarát motoros kishajók szelik a világ nagy tavait. Európa tavain is megférnek egymás mellett a fürdőzők, az árbocosok és a motoros kishajók. Persze feltétlenül indokolt a szigorú szabályozás. Engem például néhány éve azért bírságolt meg a vízi rendészet egy németországi tavon, mert a megengedett öt kilométeres sebességet hárommal túlléptem.
– Az utolsó csepp véremig küzdeni fogok a motorcsónak-használat ellen. Kérem, ezt szó szerint írja meg – reagált a somogyi idegenforgalmi bizottság kezdeményezésére Simon Károly, a nagy múltú Balatonfüredi Yacht Klub doyenje. A jeles Balaton-kutató, Zákonyi Ferenc veje, aki hetvenévesen is még vízre száll árbocosával, a tó életébe való durva és megbocsáthatatlan beavatkozásnak tartaná, ha felbőgnének a vízen az onnan már jó ideje kitiltott motorcsónakok.
– Most nem ez a Balaton legfontosabb problémája, hanem a tómeder rendbetétele, a víz minőségét és a környezetét óvó vízpótlás – szögezte le a magyar tenger miniszteri biztosává kiszemelt Szabó Mátyás, a tógazda Közép-dunántúli Vízügyi Igazgatóság vezetője. Ő is arra emlékeztet, amire Bóka István: időről időre előkerül a motorcsónak-használat liberalizálásának a gondolata, ám szerencsére a kellően megalapozott rendeleti tiltást eddig még nem kellett megváltoztatni.
A balatoni motorcsónak-tilalom elrendelése óta a legtehetősebb honfitársaink az adriai kikötőkben parkoltatják hajóikat, és főként Opatijából futnak ki a tengerre. Egyelőre nincs hír arról, hogy haza készülődnének.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.