Német bírálatok Medgyessynek

Több német lap is nagy terjedelemben és kritikus hangvételben foglalkozott az elmúlt napokban a nyolc európai politikus – köztük Medgyessy Péter magyar miniszterelnök – által aláírt, euroatlanti összefogásra buzdító deklarációval.

2003. 02. 05. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Megvannak a saját politikai érdekeik és biztonsági igényeik a keleti EU-tagjelölteknek, amelyeket nem párizsi és berlini kritériumok alapján határoznak meg, s nem akarják azokat szembeállítani Washingtonnal – írta a Frankfurter Allgemeine Zeitung hasábjain Lothar Brühl „A nyolcak és a többiek” című cikkében. A szerző hozzáteszi: Lengyelország, a Cseh Köztársaság és Magyarország nem azért lépett be a NATO-ba 1999-ben, hogy szövetséges legyen Franciaországgal vagy Németországgal, vagy akár Nagy-Britanniával is, hanem hogy Amerikával legyen szövetséges. A cikkíró rámutat, hogy ezek az országok nem akarják függővé tenni magukat Németországtól vagy Franciaországtól mint közvetítőtől, vagy óceánon átívelő hídtól. „A NATO-ba kezdettől fogva Oroszország vagy Németország ellenében törekedtek, ez volt a legfontosabb ok. Kelet-európai szemszögből nézve az európai kül- és biztonságpolitikának igazodnia kell az amerikaihoz, az Egyesült Államokat támogatni kell nemzetközi körökben, s nem pedig Európa biztonságára nézve gyakorlati haszon nélküli engedményeket kialkudni tőle, és felvenni az önmutogatás pózait” – idézi a cikket az MTI.
A hírügynökség arról már nem tesz említést, hogy ugyanazon a napon a lap brüsszeli tudósítója is terjedelmes írást közöl: Michael Stabenow szerint az uniós diplomatákat meglehetősen irritálta, hogy az öt jelenlegi és a három jövendő EU-tag állam- és kormányfőinek kezdeményezése figyelmen kívül hagyta az uniós szerződések tartalmát és szellemiségét. A szerző utal rá, hogy a 11. cikkely szerint a tagok az EU kül- és biztonságpolitikáját „a lojalitás és a kölcsönös szolidaritás szellemében” támogatják. A szerző megemlíti azt is, hogy Kosztasz Szimitisz görög kormányfő, az EU soros elnöke Medgyessy Péter miniszterelnöktől értesült először a deklaráció aláírásáról.
A Der Spiegel című német hírmagazin legfrissebb száma is nagy terjedelemben foglalkozik a levéllel. A magyar részvétel kapcsán a cikkíró úgy véli, hogy a magyar balközép kormány sietve csatlakozott az aláírókhoz. A szerző ezzel kapcsolatban sokat sejtetően jegyzi meg azt is, hogy „az amerikaiak a prágai novemberi NATO-csúcs előtt kiszivárogtatták, hogy elégedetlenek a magyar hadsereg modernizálásával”. Az írás kitér arra is, hogy a lakosság tiltakozása ellenére az amerikaiak a taszári bázison iraki emigránsokat képezhetnek ki.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.