Nyugati téri sortűz: nincs bűnös

Elévülés miatt a Legfelsőbb Bíróság tegnapi jogerős ítéletében megszüntette az eljárást az 1956. december 6-i, Nyugati téri sortűzper egyetlen vádlottja, Mátai Ottó ellen. A Nyugati pályaudvari sortűz ügyében az első fokon eljáró Fővárosi Bíróság még három év hat hónap végrehajtandó szabadságvesztésre ítélte a nyugállományú rendőr ezredest, több emberen elkövetett emberöléssel megvalósított háborús bűntett kísérlete miatt. A perben Horn Gyula exminiszterelnök tetteit is vizsgálták.

2003. 02. 21. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Karhatalmisták és szovjet csapatok biztosították 1956. december 6-án azt a „vörös zászlós” tüntetést, amelynek résztvevői fennálló hatalom mellett demonstráltak a fővárosi Nyugati pályaudvar környékén. A tüntetők, illetve a járókelők, ellentüntetők között incidensek törtek ki, majd a karhatalmisták és a szovjet páncélosok lövéseket adtak le, emiatt több ember életét vesztette, sokan pedig megsérültek.
A Legfelsőbb Bíróság szóbeli indoklásakor használt megfogalmazása szerint Horn Gyula – szocialista politikus, exminiszterelnök – volt az eljárás célszemélye, ám az ő vonatkozásában a nyomozás nem járt eredménnyel. Ugyanakkor Horn Gyula mellett tanúként hallgatták ki Biszku Bélát, aki 1956-ban a kommunista párt fontos tisztségviselője volt, s ő szervezte a vörös zászlós felvonulást is.
A történtekre a fegyverszakértő véleményén kívül csupán az egyetlen vádlott vallomása szolgáltatott közvetett bizonyítékot. A tárgyalásokon kiderült: az egyetlen vádlott, Mátai Ottó csupán parancsra adott le egy géppisztolysorozatot a körút kövezetére, és a golyók onnan felpattanva az emberek felett repültek el. A büntetőperben arra nem találtak adatot, hogy Mátai Ottó bizonyíthatóan halált, vagy akár sérülést okozott.
A Legfelsőbb Bíróság szerint a háborús bűntettnek még csak a kísérlete sem állapítható meg. Megjegyezte: a történtek foglalkozás körében elkövetett szándékos veszélyeztetésnek tekinthetők, amelynek maximális büntetési tétele három év szabadságvesztés. Így azonban Mátai Ottó cselekménye 1959. december 6-án elévült.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.