Ugrásszerűen megnőtt hazánkban a lovardák és a lovas tanyák száma; a dél-dunántúli országrészben több mint hetven vállalkozó kínálja négylábúit a hazai és a külhoni turistáknak. Habár a négy éve alakult Magyar Lovas Turisztikai Szövetség (MLTSZ) Európában is egyedülálló értékelőrendszert dolgozott ki és az ötpatkós minősítés megszerzésére ösztönzött, a lovardás és tanyás vállalkozók túlnyomó hányada a minősítés során egy patkót sem tudott megszerezni – áll a pécsi székhelyű turisztikai szervezet közleményében.
A dél-dunántúli turisztikai igazgatóság megbízásából az MLTSZ a múlt év végén a régió mindazon lovas szolgáltatóját minősítette, amely megfelelt az alapfeltételeknek, azaz legkevesebb hat belovagolt, turisztikai célra alkalmas négylábúval rendelkezett. A huszonhárom dél-dunántúli lovarda, illetve lovas tanya közül egyedül a kaposvári Pannon Lovasakadémia őrizte meg a korábban odaítélt ötpatkós minősítést.
A Nemzeti fejlesztési terv turisztikai programja kiemelt helyet szán a magyar lovas turizmusnak, ezért a dél-dunántúli regionális turisztikai bizottság úgy siet a lovas vállalkozók segítségére, hogy beláttatja velük erősségeiket és gyengeségüket. Ugyanis csak ennek alapján fogalmazhatják meg a pályázati pénzhez jutáshoz szükséges fejlesztési elképzeléseiket – olvasható a regionális szervezet programjában. Amely egyébként azt is leszögezi, hogy a 2003 tavaszán megjelenő dél-dunántúli lovas turisztikai kiadványban – ellentétben a korábbi gyakorlattal – csak a minősített, a garantáltan színvonalas lovardák és tanyák ajánlatai kapnak helyet.
Az ifjúsági turizmus élénkülése is megfigyelhető Baranyában, Somogyban és Tolnában, ezért a pécsi székhelyű regionális szervezet azt tervezi, hogy a megyeszékhelyek általános és középiskoláiban multimédiás bemutatók keretében népszerűsíti a lovaglást.
A dél-dunántúli regionális turisztikai szervezet a lovardák építészeti kérdéseiben is előbbre kíván lépni. A térség egyetemi szakembereinek közreműködésével egyebek közt azt szeretné elérni, hogy a jövőben korszerű lovardák és lovas tanyák épüljenek, azoknak a lovardáknak a megóvását pedig, amelyek műemléki védettséget élveznek, az Örökségvédelmi Hivatal oltalmába ajánlják.
Ma a Pécsi Tudományegyetemen szakemberek, köztük Budai Zoltán turisztikai tanácsadó, Bach-man Zoltán egyetemi tanár és Lóska János, a lovas turisztikai szövetség elnöke elsődlegesen a lovardatervezés kérdéseit vitatják meg, ám azt is megtudhatják a vállalkozók, hogy mennyi pénzt szán a gazdasági tárca, illetve a Miniszterelnöki Hivatal a lovas turizmus fejlesztésére.
Magyar Péterék hazudtak a rendezvényük költségeiről