Silány a dunántúli lovas szolgáltatás

Kritikus hangú közleményben hívja fel a lovas tanyák és a lovardák tulajdonosainak figyelmét a Magyar Turizmus Rt. Dél-dunántúli Regionális Igazgatósága. A turisztikai szervezet – amely ma lovardafejlesztési tanácskozást tart Pécsett – azt szeretné elérni, hogy a lovas turizmusra berendezkedett vállalkozók minőségi szolgáltatást kínáljanak az érdeklődőknek.

2003. 02. 12. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ugrásszerűen megnőtt hazánkban a lovardák és a lovas tanyák száma; a dél-dunántúli országrészben több mint hetven vállalkozó kínálja négylábúit a hazai és a külhoni turistáknak. Habár a négy éve alakult Magyar Lovas Turisztikai Szövetség (MLTSZ) Európában is egyedülálló értékelőrendszert dolgozott ki és az ötpatkós minősítés megszerzésére ösztönzött, a lovardás és tanyás vállalkozók túlnyomó hányada a minősítés során egy patkót sem tudott megszerezni – áll a pécsi székhelyű turisztikai szervezet közleményében.
A dél-dunántúli turisztikai igazgatóság megbízásából az MLTSZ a múlt év végén a régió mindazon lovas szolgáltatóját minősítette, amely megfelelt az alapfeltételeknek, azaz legkevesebb hat belovagolt, turisztikai célra alkalmas négylábúval rendelkezett. A huszonhárom dél-dunántúli lovarda, illetve lovas tanya közül egyedül a kaposvári Pannon Lovasakadémia őrizte meg a korábban odaítélt ötpatkós minősítést.
A Nemzeti fejlesztési terv turisztikai programja kiemelt helyet szán a magyar lovas turizmusnak, ezért a dél-dunántúli regionális turisztikai bizottság úgy siet a lovas vállalkozók segítségére, hogy beláttatja velük erősségeiket és gyengeségüket. Ugyanis csak ennek alapján fogalmazhatják meg a pályázati pénzhez jutáshoz szükséges fejlesztési elképzeléseiket – olvasható a regionális szervezet programjában. Amely egyébként azt is leszögezi, hogy a 2003 tavaszán megjelenő dél-dunántúli lovas turisztikai kiadványban – ellentétben a korábbi gyakorlattal – csak a minősített, a garantáltan színvonalas lovardák és tanyák ajánlatai kapnak helyet.
Az ifjúsági turizmus élénkülése is megfigyelhető Baranyában, Somogyban és Tolnában, ezért a pécsi székhelyű regionális szervezet azt tervezi, hogy a megyeszékhelyek általános és középiskoláiban multimédiás bemutatók keretében népszerűsíti a lovaglást.
A dél-dunántúli regionális turisztikai szervezet a lovardák építészeti kérdéseiben is előbbre kíván lépni. A térség egyetemi szakembereinek közreműködésével egyebek közt azt szeretné elérni, hogy a jövőben korszerű lovardák és lovas tanyák épüljenek, azoknak a lovardáknak a megóvását pedig, amelyek műemléki védettséget élveznek, az Örökségvédelmi Hivatal oltalmába ajánlják.
Ma a Pécsi Tudományegyetemen szakemberek, köztük Budai Zoltán turisztikai tanácsadó, Bach-man Zoltán egyetemi tanár és Lóska János, a lovas turisztikai szövetség elnöke elsődlegesen a lovardatervezés kérdéseit vitatják meg, ám azt is megtudhatják a vállalkozók, hogy mennyi pénzt szán a gazdasági tárca, illetve a Miniszterelnöki Hivatal a lovas turizmus fejlesztésére.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.