Miért léptek koalícióra a Likuddal, mikor Saronék a Nemzeti Vallásos Párttal (NVP) is megegyezést kötöttek előzőleg, a Sinui pedig tudvalevőleg ellenzi a vallás és az államhatalom összefonódását?
– Nem volt más lehetőségünk, ha működőképes kormányt akartunk létrehozni. A Munkapárt kinyilvánította véleményét, miszerint nem hajlandó részt venni egy egységkormányban, így egyenes út vezetett a jelenlegi felálláshoz. A Nemzeti Vallásos Párttal egyébként sok esetben egyetértünk, hiszen ők olyan ortodoxok, akik szolgálnak a katonaságnál, és adót is fizetnek. A Sinui–Likud–NVP hármas együtt 61 mandátumot birtokol a százhúsz fős knesszetben, ezzel csekély többsége van. A hármasunkhoz csatlakozni fog a Nemzeti Unió hét képviselője, így a négypárti koalíció kényelmes többségben tud majd kormányozni. Annál inkább is, mert egy korábbi törvény értelmében a kormány leváltását csak akkor kezdeményezhetik a parlamentben, ha legalább a képviselők fele aláírja az új kormány létrehozásának tervét. Az ellenzék viszont most olyan megosztott, hogy ettől nem kell tartanunk.
– Mit tudott elérni a Sinui a koalíciós tárgyalásokon?
– Mivel pártunk legfőbb céljának a vallási hatalom és az államhatalom szétválasztását tartja, elsősorban ez irányba tettünk lépéseket. Elértük, hogy a törvényt, amely kimondja az ultraortodoxok mentességét a katonai szolgálat alól, egy éven belül módosítani fogja a knesszet. Emellett a családi pótlék rendszerét is meg fogjuk változtatni. A mostani rendelkezés szerint a család az ötödik gyermek után kiugróan magas összeget kap, s ez nyilvánvalóan a sokgyermekes ortodox családoknak kedvezett. Ezentúl minden gyermek „ugyanannyit ér”, legyen bár első vagy ötödik. Ezeken kívül sikerült megszüntetnünk a vallásügyi minisztériumot, ahol mindig ultraortodox pártok képviselői gyakorolták a hatalmat, s elértük, hogy az állam hivatalosan elismerje a vegyes házasságokat, mikor zsidó ember nem zsidóval lép házasságra. Ennek ellenére továbbra sincs polgári esküvő Izraelben, ennek bevezetéséért folytatni fogjuk a küzdelmet. Természetesen eszünkben sincs az emberek vallásgyakorlását akadályozni. Én magam is többször voltam már zsinagógában, a Dohány utcai templomban is, ám nem vagyok vallásos. Izrael lakosainak egy része ugyanígy gondolkodik, ezért is sikerült ilyen jó eredményt elérnünk a választásokon.
– Az új kormánykoalíció legnagyobb vesztese az izraeli–palesztin megegyezési folyamat lehet, miután az NVP mint a telepesek szervezete elutasít minden tárgyalást a független palesztin államról.
– Ebben a kérdésben valóban nagy a különbség köztünk és az NVP között, ám más területen kisebbek a nézeteltérések. Annyi bizonyos, hogy nem a vallásos párt álláspontját fogjuk magunkévá tenni ezen a téren. Saron miniszterelnök felhívott, s elmondta, tervei szerint a Bush-féle béketerv alapján fogjuk folytatni a megegyezéseket a palesztinokkal – ebben pedig benne van az új független állam valamikori létrehozása. A tervet még módosítani kell ugyan, ám a tárgyalásokat el lehet kezdeni. Annál inkább is, mert örvendetes módon a Palesztin Hatóság vezetésében is kisebb reformfolyamat zajlott le, kormányfőt választanak Jasszer Arafat mellé. A palesztin vezetővel nem lehet tárgyalni, ez többször bebizonyosodott, mert ő maga nem akar békét. Egy másik, nem kompromittálódott palesztin politikus azonban nyitott lehet a tárgyalásokra, s ezt ki is akarjuk használni.

Orbán Viktor azonnali kérdésekre válaszol az Országgyűlésben – élőben az Origón