A balatoni körzet felemás véleménye az uniós belépésről

Habár a nyugati országokból érkező turistákkal való több évtizedes, nyarankénti együttélésből arra következtethetnénk, hogy az ország legnagyobb üdülőkörzetének lakói jóval közelebb kerültek az európai közösséghez, mint az ország más régióiban élők, egy, a minap ismertetett szociológiai felmérés szerint a Balaton partján az országos átlagnál népszerűtlenebb az Európai Unió.

2003. 03. 06. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A csaknem negyedmillió állandó lakost számláló balatoni üdülőkörzet 164 települése közül 49-et kerestek fel a múlt nyáron a Balaton Fejlesztési Tanács siófoki munkaszervezetének társadalomkutatói, és ezer tizennyolc év fölötti állampolgárt kérdeztek meg arról, hogy mit tud az EU-ról, elmegy-e az április 12-i ügydöntő népszavazásra, és igennel vagy nemmel voksol-e majd a csatlakozásra.
A vizsgálat egyik legfontosabb megállapítása szerint az üdülőkörzetben csaknem mindenki tud hazánk csatlakozási szándékáról, a régió városaiban élők jóval tájékozottabbak, mint a kisebb települések lakói, és a fiatalabbak többet tudnak az EU-ról, mint az ötvenöt évnél idősebbek. A három tervezési statisztikai régió metszéspontjában lévő balatoni övezet lakóinak 58 százaléka úgy nyilatkozott, hogy elmegy az EU-népszavazásra és igennel voksol, a csatlakozás ellen szavazók aránya 6,3 százalék volt, a megkérdezettek több mint egynegyede viszont még bizonytalan a csatlakozásra adandó választ illetően. (A balatoni vizsgálat időpontjában az uniós csatlakozás országos támogatottsága 66 százalékos volt.)
A csatlakozás negatív hozadékaként említették a megkérdezettek, hogy a hazánkat célba vevő, nyugati multinacionális befektetők kedvezőtlen hatást gyakorolnak majd a régió kis- és középvállalkozóira, vannak, akik a magyar termőföldet féltik az idegen birtoklástól, kitűnt továbbá a válaszokból az is, hogy a csatlakozás növeli a hazai bűnözést és az állami korrupciót. Jellemző, hogy a turizmusból élők leginkább a taggá válásunkkal megerősödő és terjeszkedő külföldi konkurenciától tartanak. Az „európai jelenlét” a fizetővendég-szolgáltatásban már ma is jellemző az országrészre: az üdülőkörzetben élő vagy a privát turisztikai vállalkozása révén itt érdekelt, harmincezer főre becsülhető külföldi állampolgárok jelentős hányada a vendéglátásban hasznosítja ingatlanját, így már most is vetélytársa a helybelieknek.
A társadalomkutató csoport jelentése és az ahhoz fűzött kommentár is rávilágított arra, hogy a balatoni emberek kétharmada alaposabb tájékoztatást igényelne az unióról, a csatlakozás előnyeiről és hátrányairól. Úgy tűnik, a kontinens „csúcsközösségéhez” tartozás igenlését önmagában kevésbé motiválja az, hogy a balatoniak a nyugatról érkező üdülővendégekkel való nyarankénti együttélés folytán több ismerethez jutnak a fejlett Európáról, mint mások. És a jelek szerint az sem erősíti az unióhoz való vonzódást, hogy – a legfrissebb adatok szerint – ma a balatoni régióban több mint tízezer ingatlan, nyaraló, családi ház vagy tanya van külföldi tulajdonban. Ám nem kizárt, éppen az említettek formálják legerősebben az unióhoz való viszonyt, gyaníthatóan a spontán módon szerzett információk teszik óvatossá a balatoni embereket, és erősítik az „euroszkepszisüket”.
Oláh Miklós, a kutatócsoport vezetője elismeri: nem biztos, hogy minden tekintetben helytállók ma is – hét hónappal a vizsgálat után – azok a megállapítások, amelyek a kutatási beszámolójukban olvashatók. Az uniós csatlakozással kapcsolatos lakossági attitűd gyorsan változik, így feltételezhető: ha újabb vizsgálatot végeznének, kedvezőbb, nagyobb csatlakozási hajlandóságot mutató eredményhez jutnának – vélekedett a kutatásvezető.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.