Adatmentés: megtagadott nyomozás

Az ORFK annak ellenére nem rendel el nyomozást az APEH-nél történt adatmásolás ügyében, hogy a történteket Péterfalvi Attila adatvédelmi biztos is törvénytelennek minősítette. Az adatmásolásban a kormány nem lát kivetnivalót, ennek ellenére megsemmisítették a szóban forgó adatbázist.

2003. 03. 27. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A rendőrség megtagadta a nyomozást Simicska Lajos volt APEH-elnök feljelentése nyomán az adóhivatalban történt adatmásolás ügyében – tudtuk meg Tamics Gábor rendőr alezredestől, az ORFK főosztályvezető-helyettesétől. Hozzátette: az adatmásolás valóban jogosulatlan volt, de mivel nem okozott ténylegesen bekövetkező érdeksérelmet, büntetőjogi felelősséget nem lehetett megállapítani. A rendőrségnek nem volt arra adata, hogy a másolatokból információk kerültek volna ki az APEH-től. A tárolás körülményeit a nyomozók rendben találták – állította Tamics –, az egy személyhez köthető adatok legalább három különböző, másolt kazettán szerepeltek, amelyek azokon belül is külön adatként voltak elmentve.
Sem törvényi, sem állampolgári felhatalmazása nem volt a pénzügyminiszternek arra, hogy állami szervezeteket a kormányváltás után adatbázisaik elmentésére utasítson – jelentette ki tegnap Péterfalvi Attila adatvédelmi biztos.
*
Ezzel az állásfoglalással a rendőrség is egyetért – tudatta Tamics Gábor, rámutatva, hogy a cselekmény azonban önmagában – érdeksérelem nélkül – nem bűncselekmény.
Péterfalvi Attila leszögezte: az adatkezelés ilyen módját csak az érintett állampolgárok beleegyezésével, vagy törvényi előírással lett volna szabad végezni. Ezek egyike sem állt fenn, mi több, a törvény rendelkezése ellenére az ombudsmannak sem jelentették a szervezetek, hogy a minisztérium utasítására adatmentést végeztek. Hozzátette: az ilyen gyakorlat veszélyeztetné az adatvédelem alkotmányos követelményét, és megingatná az állami nyilvántartásokba vetett állampolgári bizalmat. Azzal kapcsolatban, hogy a pénzügyminiszter törvénymódosítást kezdeményez, miszerint a kiemelten fontos állami intézményekben a kormányváltás időszakában kötelezőek legyenek az adatmentések, Péterfalvi elmondta: az ombudsmannak hivatalból véleményeznie kell az adatvédelmi törvényt érintő változásokat. Jelezte: nem támogat olyan törvénymódosítást, amely lehetővé teszi a kormánynak vagy a pénzügyminiszternek, hogy statikus adatállományokat mentsenek el.
Magyarország polgárai annak ellenére nem lehetnek nyugodtak, hogy törvénytelenül kimásolt és tárolt személyes adataikat az adatvédelmi biztos felszólítására a Medgyessy-kormány kénytelen volt megsemmisíteni – jelentette ki a Fidesz parlamenti frakciójának elnöksége tegnap az üggyel kapcsolatban. „László Csaba azzal, hogy elrendelte az adatmegsemmisítést, elismerte kormánya nyilvánvaló törvénysértését, de már azt tervezi, miként lehetne törvényben rögzíteni a törvénytelenséget – áll a lapunkhoz eljuttatott közleményben, hozzáfűzve: elgondolkodtató az a cinizmus, amit a pénzügyminiszter az ügy során tanúsít”. A Fidesz kifogásolja, hogy a mai napig nem történt felelősségre vonás, holott az adatvédelmi biztos erre külön felszólította a pénzügyminisztert. A frakció elnöksége emlékeztet: a szocialisták egy évvel ezelőtt szintén kénytelenek voltak megsemmisíteni egy törvénytelenül megszerzett, százezrek bizalmas adatait tartalmazó adatbázist.
László Csaba korábban már kijelentette: az ellenzéki kifogások és az adatvédelmi biztos véleménye ellenére törvényesnek tartja az adatmásolást, így nem látja okát személyi konzekvenciák levonásának.
A kormányszóvivő tudatta: továbbra is kezdeményezik azt a törvénymódosítást, amely kormányváltáskor kötelezővé tenné egyes intézményeknél az adatmentéseket. Az ombudsman ezt elutasító véleményével kapcsolatban elmondta: az adatvédelmi biztossal is egyeztetnek majd a tervezetről.
Mint először megírtuk, nemcsak APEH-tól, hanem a VPOP-tól, a Szerencsejáték Felügyelettől, a Magyar Államkincstártól, az Államháztartási Hivataltól és a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletétől (PSZÁF) is kért átmentett adatokat a pénzügyi tárca. A PSZÁF megtagadta a kérést, az APEH pedig nem továbbította a PM-be a kimásolt adatbázist, hanem azt az adóhatóság épületében elkülönítve tárolta. Ami az adatmentés jogi alapját illeti, Kiss Péter Demeter Ervin fideszes képviselőnek kormánydöntést emlegett egy levélben. Ezt azonban jogszabályban nem fogalmazták meg; László Csaba a HVG tanúsága szerint azt mondta, a tavaly május 27-i „döntés a kormányülés szó szerinti jegyzőkönyvében szerepel”, ez a dokumentum viszont ötven évre titkosítva van – írta a hetilap.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.