Az elvarázsolt panel

2003. 03. 04. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A lakásínséges hatvanas-hetvenes években a somogyi megyeszékhelyen is sorra épültek az egérszürke paneltömbök. Megerősítendő a testvérvárosi köteléket, Kaposvár egyik panelekkel „ékesített” településrészét, az északnyugatit a szovjetunióbeli Kalinyinről nevezték el. Ma már kevesen emlékeznek erre a baráti gesztusra, a patinás belvárosból északi irányba igyekvők ugyanis mostanság nem a múltba merengenek, hanem azon a Honvéd utcai házon pihentetik meg a tekintetüket, amelyik a városban – és állítólag az országban – elsőként vetette le a megkopott panelgúnyáját.
– Ha odafönn is olyan szorgosan intéznék az ügyeket, mint itt nálunk, akkor talán tíz év sem kellene ahhoz, hogy folytatódjék a csoda – állítják a panelhitel önkormányzati és egyesületi szorgalmazói. A három éve indult program nemcsak azért jelentős, mert a korábbinál lényegesen kisebb rezsivel kecsegteti az úgynevezett iparosított technológiával készült otthonok lakóit, hanem azért is, mert a homlokzatrekonstrukció és a nyílászárócsere eredményeként szinte teljesen eltüntethetők a szocialista korszak építészeti torzszüleményei.
– Nézze meg ezt az épületet. Ki mondaná meg, hogy ez néhány hónapja még panel volt? – mutat rá a Honvéd utcai házra Irénke, a nyugdíjas röntgenasszisztens.
Hat éve 2,1 millió forintba került itt egy negyvennyolc négyzetméteres, másfél szobás lakás, ma – gyanítom – akár négy-ötször annyit is adnának érte. A korábbi tíz-tizenkétezer forint helyett most, a téli hónapokban a meleg vízzel együtt havi hétezer forint szerepel a távhőszámlán.
– Amióta megújult a házunk, senki se gondolkodik azon, hogy elköltözzön vagy lakást cseréljen, pedig ajánlatból nincs hiány. Tudja, az volt a legjobb, hogy számítottunk a felújításra, gyűjtöttük rá a pénzt, és a közös költség felújítási alapja is szépen gyarapodott. Nekem száztízezer forintot kellett befizetnem, amiből tizenháromezret visszakaptam. Habár féltünk, hogy a felújítás nagy felfordulással jár majd, nem ez történt. 2001 novembere és 2002 májusa között, alig több mint fél év kellett a „csodához”. Nagy volt a felhajtás, mert úgy tudom, Magyarországon ez volt az első energiatakarékos panelkorszerűsítés – tudom meg Irénkétől.
A 2001-es, 141 lakást érintő panelfelújítás-sorozat sikere után a múlt évben 23 pályázat elfogadásáról kapott értesítést a kaposvári önkormányzat, ami 552 lakást érintett. Az összes felújítás eddig 765 kaposvári lakás belső és külső képét változtatta meg, ám ami a legfontosabb: nagymértékben csökkentette a lakók rezsijét. Az önkormányzat a múlt év végéig csaknem hatvannyolcmillió forintos önrészt vállalt a programból. Irénke úgy tudja, hogy Idén várhatóan húszmillió kerül arra a számlára, amelyről az önkormányzat a felújítási költségek egyharmadát finanszírozza.
– A panelfelújításra – szakszerűen fogalmazva az iparosított technológiával készült lakóépületek energiatakarékos korszerűsítésének Széchenyi-tervi programjára – úgy lehet pályázni, hogy a lakóközösségek vállalják a teljes felújítási költség egyharmadát, amelyre hitelt vehetnek fel, a második harmadot az önkormányzat állja, a harmadikat pedig az állam – magyarázza a kaposvári városházán Bognár István, a panelpályázatok műszaki menedzsere. Miközben beavat a pályázatírás, illetve a pályázati procedúra rejtelmeibe, nem titkolt bosszúsággal említi, hogy jóval gyorsabban újulnának meg a kaposi panelek is, ha fürgébb lenne „odafönn” az ügyintézés. – A múlt év első negyedévében benyújtott pályázatokat csak decemberben bírálták el, s erre az évre még ki sem írták a pályázatokat. Feltehetően a kormányváltás okozta a késést, továbbá, hogy a panelhitelügyek a gazdasági tárcától a belügyihez kerültek. A lassú ügyintézés azért is gond, mert például a felújítást vállaló cég nem biztos, hogy 2003-ban is tartja azt az árajánlatot, amit 2002 elején tett. Márpedig ha az építőipari árak és egyéb költségek miatt nő a felújítási költség, akkor a többletet a lakóknak kell vállalniuk. Ha nem vállalják, akkor a kivitelező visszalép, és újat, olcsóbban dolgozót kell keresni – mondja a műszaki menedzser.
Kaposvárott 2200 lakás ügyeit intézi a város 18 lakásszövetkezete. Bogó József, a Lakásszövetkezetek Somogy Megyei Szövetségének elnöke egy apró irodából szervezi a „panelprogramot”. Amikor felkerestem, első kérdésem után rögvest kiigazított. – Habár röviden panelprogramként emlegetik az akciót, tudni kell, hogy a program a panelházakon kívül a távfűtéses középblokkos, alagútzsalus és betonváz-szerkezetes épületek utólagos energiatakarékos felújítását szolgálja. Azzal kezdjük az akció propagandáját, hogy meggyőzzük a távhőszolgáltatásba bekapcsolt házak lakóit: ne az utcát fűtsék. A legegyszerűbb, legkevésbé költséges a lapos tető szigetelése, ami négyszázalékos fűtésidíj-megtakarítást eredményez, a homlokzat szigetelése és a nyílászárók cseréje, tehát egy tetőtől talpig történő felújítás akár 40-50 százalékos hődíj-megtakarítással is járhat. Az ingatlanpiac is visszaigazolja a lakók befektetését: a felújított házak lakásaira általában 15-20 vevő jelentkezik – mondja Bogó József. A lakásszövetkezeti elnök szerint Kaposvár azért sikeres, mert az Önkormányzati Vagyongazdálkodási Rt. az elmúlt négy évben megvalósította a lépcsőházankénti hőmennyiségmérést. Kaposvárott alig van olyan távfűtéses ház, amelyben a lakók ne mért hődíjat fizetnének.
Arra, hogy miben különbözik a kaposvári panelfelújítási program a többi városétól, ugyancsak Bogó Józseftől kaptam választ. – Az a leglátványosabb hozadéka, hogy miközben lényegesen olcsóbb lesz a meleg, a homlokzatfelújítások és a nyílászárócserék eredményeként megváltozik a városkép. Kaposvárott a főépítész döntése alapján – más városoktól eltérően – a külső szigetelés után a házak falára nem kell ráfesteni a panelhézagot. Ez azért fontos, mert így már semmi sem emlékeztet arra, hogy a ház egykoron panel volt. Az is újdonság, hogy néhány házban a külső falsíkban a kilépőket és lodzsákat beüvegezik, s ezzel apró, ám igen hangulatos téli kertekkel gazdagodik a lakás.
Vajda István és felesége is a „mintaházként” emlegetett Honvéd utcai négyszintes plusz tetőteres épületben lakik. – A harmadik emelet egyik sarki lakásában élünk 1974 óta. A fűtésért és meleg vízért korábban havi tizenkétezer forintot fizettünk, most viszont hétezret. Nekünk 95 ezer forintba került a felújítás. Nem tudom, mennyit kérhetnénk érte, de nem is gondolkodunk rajta. Jól érezzük magunkat itt. Ez a ház nem eladó! Ezt üzenjük az ingatlanügynököknek.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.