A libanoni nagykövet ismertette az arab országok állásfoglalását az Irak elleni háborúról. Mint elmondta, minden arab ország ellenzi a háborút, s békés megoldást akarnak találni a konfliktus megoldására. Különlegesnek tartotta azt a helyzetet, hogy ezt a véleményt nemcsak az arab országok kormányai, de gyakorlatilag az egész világ – közte az Egyesült Államok közvéleménye is – osztja. „A háború: rombolás, pusztítás, gyilkolás. Semmiféle problémát nem fog megoldani” – mondta a diplomata.
Huszein Muszavi három okot sorolt fel, amelyek alapján Amerika megindíthatná a támadást: az iraki olajkincs megszerzése, a tömegpusztító fegyverek leszerelése vagy Szaddám Huszein eltávolítása a hatalomból. Az első esetben szerinte teljes nemzetközi ellenállással kellene szembenéznie a szuperhatalomnak, mivel minden ország elítélné ezeket a terveket. Úgyszintén rossz úton halad az Egyesült Államok – a diplomata szerint –, ha a leszerelés minél gyorsabb befejezését célozza a háború. Elmondta: lassan ugyan, de a fegyverzetellenőrök elkezdték megsemmisíteni a veszélyes eszközöket, az akció tehát hatásos és működik. Ha viszont a cél Szaddám Huszein elmozdítása a hatalomból, nem hiszem, hogy ez az ENSZ vagy az Egyesült Államok feladata lehetne – jelentette ki a nagykövet. Hozzátette, Szaddám Huszein elmozdítását csak az iraki nép hajthatja végre, s nem egy másik, idegen ország vagy testület.
Huszein Muszavi azon elemzők véleményére reagálva, akik szerint Irak csak az első lépés a jövendő közel-keleti hadjáratában, kifejtette: több ország is veszélyben lehet, ám ezeket még nem lehet most megnevezni. Különösen annak fényében nem – vélte a nagykövet –, hogy a térség gyakorlatilag minden országa veszélyben lehet, amely nem támogatja az amerikai politikát. Ebből a szempontból is nagyon fontosnak nevezte az izraeli– palesztin konfliktus minél előbbi megoldását. Úgy vélte, ha az amerikaiak segíteni akarnának a két népnek, lenne rá lehetőségük. Libanon nagykövete úgy vélte, az ENSZ határozatai alapján rendezni lehetne a problémát, amelyek elismerik Izrael jogát a létezésre az 1967-es háború előtti területeken. A 2002-es bejrúti Arab Liga-csúcson, amelyen az összes arab államfő részt vett, határozatban kötelezték el magukat a békés rendezésre, ha a zsidó állam teljesíti az ENSZ határozatait.
A nagykövet az arab nép jóindulatára adott bizonyítékként látta Jacques Chirac francia elnök algériai fogadtatását. Muszavi szerint az algériaiak szívesen látják viszont vendégként az egykori megszálló első emberét. Megjegyezte, az arabok is szívesen látják majd az izraelieket, ha a zsidó állam kivonul az összes megszállt arab területről, a menekültek pedig visszatérhetnek otthonaikba. Elmondta, amikor az algériaiak kitörő örömmel üdvözlik a francia elnököt, üdvözlésük egy szabad ország vezetőjének szól, amely elutasítja az amerikai vezetésű háborús terveket. Franciaország mert nemet mondani az Egyesült Államoknak a béke érdekében, ám a legtöbben féltek ezt megtenni, mondta az arab nagykövet. Hozzátette: a világnak szüksége van azon bátor vezetőkre, akik szembe mertek szállni Washingtonnal: Franciaország, Németország, Oroszország, Kína és Belgium vezetőire utalva. „El kell felejtenünk, hogy háború útján rendezzük el a konfliktusokat” – mondta Muszavi. Emlékeztetett, hogy a problémákat az ENSZ keretén belül, békésen kell megoldani, hiszen ezért hozták létre a világszervezetet. Külön kiemelte a pápa tevékenységét, aki szerinte rendkívül sokat tett a békéért. Mint mondta, a pápa képviseli a hívőket és nem hívőket, akik a béke pártján állnak. Sajnálattal állapította meg, hogy a világ két részre szakadt, a háború és a béke pártjára. Reményét fejezte ki, hogy egy nap majd az egész világ egyesülni fog a béke táborában.
Tüntetők várták Balatonalmádiban Magyar Pétert, aki a testőreiről és a külföldi támogatásról is hazudozott - videó