Csillagháború a földön?

Az amerikai hadsereg minden szempontból az irakiak előtt jár – mondta lapunk kérdésére Georg Spöttle biztonságpolitikai szakértő. Hozzátette: az Egyesült Államok több, újdonságnak nevezhető katonai találmányt is felhasználhat a támadás során, Irak csak a katonák számában közelíti meg a tengerentúliakat.

2003. 03. 20. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Spöttle elmondta: fejlődött a lézervezérlésű bombák irányítása. Szerinte a legújabb fejlesztéseknek köszönhetően az új bombák számára a szárazföldi csapatok akár mozgó egységeket, például páncélosokat is célpontként tudnak kijelölni. A művelet során a felderítőegységek hordozható számítógépet és helyzetmeghatározó rendszert (GPS) használnak, s az információkat műhold segítségével kapják meg a támadó repülőgépek.
A tervek szerint, amelyekről a szakértő beszámolt, az első 48 órában az amerikaiak mintegy háromezer bombát és rakétát dobnak le az országra. Ez a szám Spöttle szerint a Tomahawk és a Mars típusú rakétákat, valamint a nem precíziós irányítású bombákat tartalmazza. Elmondta, az a száznegyvenezer amerikai és brit katona, aki Kuvaitban vár a parancsra, csak a légitámadások után indul bevetésre. A katonák rendelkeznek a világ legmodernebb haditechnikájával, repülőgépekkel, anyahajókkal, páncélosokkal és tengeralattjárókkal, szemben az irakiakkal, akik főleg a nagyszámú sorozott katonával tudnak ellenállni, ám teljesen esélytelenek, vélte a szakértő. Hozzátette, nyugati vélemények szerint mintegy 350 ezer katonát tudnak csatasorba állítani Irakban, közülük csak nyolcvanezren tartoznak az elitalakulatnak számító Köztársasági Gárdához. Egy washingtoni kutatóintézet számításaira hivatkozva Spöttle elmondta: körülbelül 850 olyan föld-levegő rakétát is hadrendbe állított Irak, amelyek viszonylag új fejlesztésűek, s minden bizonnyal Oroszországból származnak – szemben a régimódi, MiG–27-es repülőgépeikkel, amelyek csak csekély védelmet jelentenek az országnak.
Több különbséget is felvázolt az iraki és az amerikai elit katonák felszerelése között. Elmondta, a Köztársasági Gárda kilenc milliméteres kézi lőfegyverekkel és Kalasnyikovokkal van felszerelve, az amerikaiak viszont M16A1 rendszerű, legmodernebb gépkarabélyokat használnak, amelyeken rakétavető, lézeres célzóberendezés, valamint a lézersugár eltérítésére szolgáló eszköz is rendszeresítve van. A célzórendszer akár éjjel is lát, ám a szakértő komoly problémának nevezte az arrafelé gyakori homokviharokat. Szerinte ez lehetetlenné teszi a repülést, az ejtőernyősök bevetéséről le kell mondani, s a homok tönkreteheti a földi gépjárművek motorjait is. Ugyanakkor hozzátette, a tervezett szőnyegbombázást nem befolyásolja a homokvihar, mivel a bombázók akár sztratoszféra-magasságból is végre tudják hajtani a feladatukat – a vihar miatt pedig legfeljebb egy-két napot csúszik a háború kezdete.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.