Egy év szünet után lezárul a Kordax-per

Várhatóan lezárul a Kordax-ügy elsőfokú tárgyalása pénteken a Fővárosi Bíróságon – értesült lapunk Bánáti Jánostól, az elsőrendű vádlott, Kelemen Iván védőjétől. A cég egykori elnök-vezérigazgatóját és társát a Fővárosi Főügyészség üzletszerűen, bűnszövetkezetben, jelentős értékű vámárura, folytatólagosan elkövetett csempészettel és adócsalással vádolja.

2003. 03. 24. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A vád szerint a kordaxos vezető és a másodrendű vádlott, a cég kereskedelmi igazgatója 1993-tól cseh és szlovák olajfinomítókba küldte ki az orosz importból származó nyers kőolajat, amit bérmunka megfizetése után visszahoztak a magyar piacra. Az akkori vámszabályok szerint a bérmunkából származó kőolajszármazékokat fogyasztási adó és vám nem terheli, mivel nem minősült termékimportnak. Az ügyészség szerint viszont a Kordax által Magyarországra visszahozott olaj termékcseréből és adásvételből származott, és ez adó- és vámköteles. Az államot így 4,9 milliárd forint kár érte.
Az ügy egyik kulcskérdése volt tehát, hogy a nyers kőolajból – ami a Barátság vezetéken érkezett Magyarországra – mennyi késztermék nyerhető ki a különféle technológiákkal. Az iratok szerint ugyanis a Kordax szlovák partnere, a Slovnaft, 98 százalékos késztermék-kihozatalt vállalt a nyersolajból, amiről szerződés is készült. A tárgyaláson meghallgatott szakértők ezzel szemben azt állították: a nyersanyagból legfeljebb 70-75 százaléknyi terméket lehetett készíteni 1993–94 körül a szlovák olajfinomítóban, így ezek a szerződések vélhetőleg színleltek voltak. A csehek úgy nyilatkoztak, hogy nem bérmunkában készült a kordaxos olaj.
Jozef Cimbora, a Slovnaft korábbi vezetője pedig a bíróságon elmondta: reális volt a cége által garantált magas késztermékarány, hiszen az Európában is egyedülálló szlovák finomító alig 0,5–3 százalékos veszteséggel dolgozott. Állítása szerint ezt a szlovák vámszervek is ellenőrizték.
A bíróság a legutóbbi, csaknem egy évvel ezelőtti tárgyaláson jogsegélykérelmet fogalmazott a cseh vámszervekhez azért, hogy a vád cseh vonatkozásához bizonyítékokat szerezzen be. Azonban a hoszszú idő elteltével sem kaptak választ, ezért a bíróság úgy döntött: lezárja az ügyet. A pénteken folytatódó tárgyaláson elképzelhető, hogy kihirdetik az elsőfokú ítéletet.
Bánáti János a meghiúsult cseh megkeresésről elmondta: nem sikerült a bíróságnak beszereznie a terhelő bizonyítékokat, ezért ez a vádat gyengíti, s erre felhívja majd a figyelmet. Az ügyvéd szerint védence a cég 1993–94-ben kötött szerződéseit jóhiszeműen írta alá.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.