Franciaország modern kori Pravdája

A Le Monde című francia napilap 1944 óta a megbízhatóság, a minőség és a szakértelem védjegyének számított. A majdnem 60 év során felrakódott patina egy pillanat alatt lepergett, amikor az utcára került Pierre Péan és Philippe Cohen botránykönyve, A Le Monde rejtett arca. A könyv alapjaiban rengette meg a baloldali sajtóba vetett bizalmat, s a múlt évben megsemmisítő vereséget szenvedett Szocialista Párt (PS) is újabb pofont kapott.

2003. 03. 12. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hatszáz oldalon keresztül taglalja a szerzőpáros a Le Monde viselt dolgait. A két író kideríti, a tekintélyes újság az évek során szembekerült a német megszállás után meghatározott elveivel. A könyv szerint a rendkívüli befolyással rendelkező lap hatalmát politikai célokra is felhasználta, amellyel a tényszerű tájékoztatást felváltotta a szocialisták melletti kampányújságírás. Fejek hullottak a Le Monde kénye-kedve szerint, és a vezetők, elsősorban Jean-Marie Colombani felelős kiadó és Edwy Planel főszerkesztő a könyv szerint totalitárius módon vezetik a szerkesztőséget. A lapnál pedig korábban legendás volt, hogy minden hatalom az újságírók kezében van.
A könyv több botrányos ügyet is tárgyal. Megemlíti, hogy Edwy Planel jól fizető állást ajánlott fel Lionel Jospin szocialista volt kormányfő életrajzírójának a politikus korábban elhallgatott trockista mútjáról szóló információkért. Ugyancsak kiderül, hogy az 1995-ös elnökválasztáson a vesztes Edouard Balladur volt a Le Monde jelöltje, hét évvel később, a híres Le Pen-féle feltámadás előtt pedig Lionel Jospin „úgy függött a Le Monde-on, mint akasztott ember a kötélen”. Szintén megjelenik a könyvben, hogy a Le Monde zsarolással próbálta megszerezni magának a L’Express című hetilapot a Vivendi Universaltól. Az óriáscég azonban végül a jobboldali Le Figaro konszernnek adta el a kiadványt.
A Le Monde a könyv megjelenése után azonnal felháborodottan – térségünkben egyáltalán nem szokatlan módon – reagált. Közleményükben azt állítják, a szerzők hetet-havat összehordtak, és feneketlen gyűlölet vezérli őket, nem az ügyek tisztázásának szándéka. „A kritizálás egy dolog, a szenvedély azonban teljesen más. Spinoza számára a legszörnyűbb a »szomorú szenvedélyek« közül: a gyűlölet. A gyűlölet, amely ebből a könyvből süt, most ellenünk irányul” – jelentik ki irodalmi stílusban a megvádoltak. A lavinát azonban nem tudták megállítani. Az elmúlt két hétben szinte az összes sajtótermék a Le Monde-botránnyal foglalkozott, pártállásra való tekintet nélkül. A Liberation, a nagymúltú újságot balról támadó napilap is csatlakozott a kritizálók táborához, kárörömmel állapítva meg, a Le Monde nem tudott valódi választ adni a vádakra. A L’Express azóta is folytatja az események tálalását, heti két-három oldalon mutatja be a Le Monde vergődését.
Az arcul csapott Le Monde a legkritikusabb időszakban azonban kapott egy nagy esélyt. Az Egyesült Államok Irak elleni háborúja kapcsán a francia különutas politika ugyanis lesöpörte a napirendről a leleplező kiadványt, s immár az összes francia napilap a közelgő háborúval foglalkozik. A botrány parazsa azonban még mindig izzik, s egy későbbi fellángolás esetén könnyen magával ránthatja a száz sebből vérző PS-t is. A Nemzetgyűlésben a választók által statisztaszerepre kényszerített baloldaliak egyre több korrupciós ügye kerül napvilágra, egyre kevesebb lesz a megbízható emberük. Az ügy nagy vesztesei pedig egyértelműen az újságolvasók, akik többet vártak az ország legnépszerűbb lapjától.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.