Jövő nélkül az ENSZ

Néhány hétre Guinea, Angola és Kamerun lettek az afrikai kontinens legfontosabb országai. Ezek az államok ugyanis ideiglenesen tagjai az ENSZ Biztonsági Tanácsának, s az ő szavazatukra égető szüksége van most mind Amerikának, mind a vele szemben álló háborúellenes koalíciónak. Szavazatuk azonban nem fogja megállítani az amerikai hadigépezetet, s várhatóan az ENSZ sem fogja túlélni a háborút.

2003. 03. 05. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kétezeregyben még az ENSZ és Kofi Annan főtitkár kapták meg a Béke Nobel-díjat. Elemzők már akkor úgy vélték, a bürokratikus szervezet inkább politikai okokból kapta meg az elismerést, ám azt nem sokan gondolták, hogy talán ez lesz az utolsó nagy esemény, amelyben a világszervezet tevékenyen részt vesz. Az ENSZ ugyanis egy ideje inkább statiszta, mint irányító a világpolitika színpadán.
A régi vád beigazolódott, miszerint az ENSZ a II. világháború utáni hatalmi helyzet máig élő, idejétmúlt leképezése. A náci Németország elleni győztes koalíció tagjai felosztották maguk között a hatalmat, Kína is kapott egy helyet a BT-ben, igaz, azt 1972-ig Tajvan birtokolta. A két szuperhatalom, az Egyesült Államok és a Szovjetunió azonban nem tudott megegyezni semmiben, hiszen éppenséggel „háborúban” álltak egymással. A modern korban azonban megváltozott a helyzet. Nincs Szovjetunió, Kína megerősödött, Franciaország és Nagy-Britannia pedig már nem számítanak olyan nagyhatalomnak, mint ötven évvel ezelőtt. A világszervezet reformját leginkább szorgalmazó Egyesült Államok érvei mögül azonban kikandikál a puskacső, s egyértelmű, az ő terveik alapján felálló új ENSZ nem a megváltozott világrendhez alkalmazkodna, hanem az amerikai hegemóniát erősítené. Franciaország ugyanis már nem Amerika legjobb szövetségese, s Tom Lantos amerikai kongresszusi képviselő egyenesen megkérdőjelezte Párizs státusának jogosságát, ha India – hazájának ősi barátja – nem lehet ott a döntéshozók között. Ugyancsak az állandó tagság felé kacsingathat az amerikaiak szerint Japán is, amely főleg annak fényében lehetne pártatlan döntéshozó, hogy a világháború óta 46 ezer amerikai katona állomásozik a területén.
Charles Krauthammer, az ismert publicista a múlt pénteki Washington Postban egyenesen azt írta, az Irak elleni háború végeztével azonnal fel kell venni Indiát és Japánt az ENSZ BT állandó tagjai közé, s „hozzá kell fogni egy új szövetség megalapozásához – az elavult hidegháborús szövetségek felváltására. Ennek magja az Amerika körül alakuló koalíció lehet. Nincs szükség a NATO felszámolására, az majd az ENSZ-hez hasonlóan egyszerűen elsorvad saját jelentéktelenségétől.” Nyilvánvaló, hogy az ENSZ-nek ilyen Amerika mellett nincs jövője. El kell dönteni, maradjon-e az anakronisztikus világszervezet, vagy új, modern, teljes egészében Washington irányítása alatt álló népszövetség bontsa ki zászlaját. Irak után talán majd bölcsebb lesz a világ.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.