Káosz követheti a háborút Irakban

Csütörtök hajnaltól kezdve bármikor várható az amerikaiak támadása, de akár egy hét is eltelhet a várakozással – nyilatkozta lapunknak Georg Spöttle biztonságpolitikai szakértő. Hozzátette: nem lesz hosszú, hónapokig tartó háború Irakban, de káoszt okoz majd Amerika fellépése.

2003. 03. 19. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Georg Spöttle egyértelműnek nevezte, hogy Szaddám Huszein nem fogja elhagyni az országot a 48 órás ultimátum ideje alatt, s fiai sem engedelmeskednek Washington utasításainak. Spöttle nem volt biztos benne, hogy az ultimátum lejárta után azonnal kitör a háború. Elmondta, a pszichológiai hadviselés részeként elképzelhető egy olyan forgatókönyv, hogy akár egy hetet is várnak az amerikai csapatok a támadással, hátha Irak hibát követ el ez idő alatt. Ezek közé sorolta azt, ha Szaddám Huszein nem tudja kivárni az amerikai invázió kezdetét, s megpróbálja Kuvaitban meglepni az ott állomásozó katonákat.
Spöttle elképzelhetőnek tartja, hogy az amerikai hadsereg nem a média igényei szerint választja meg a támadás időpontját. Emlékeztetve a Pentagon nyilatkozatára, kifejtette, a kommunikációs műholdakat ki fogják kapcsolni, s egyedül a védelmi minisztérium képanyagára támaszkodhatnak majd a televíziók. Véleménye szerint ez azért történik majd, mert a háború előre- láthatólag sok tízezer polgári áldozattal is járhat, s ezt a védelmi minisztérium megpróbálja majd elkendőzni. Elmondta, a hadsereg valószínűleg beveti az e-bombaként ismert fegyverét, amely zavart kelt a rádióhullám terjedésében, megakadályozva az ilyen fajta kommunikációt. Várható továbbá hagyományos grafitbombák bevetése is a szakértő szerint, amely grafitszálak segítségével tönkreteszi az áramrendszereket és az antennákat. Ugyanakkor elképzelhetőnek tartja azt is, hogy Amerika a MOAB néven ismert, tíztonnás „szuperbombát” is beveti olyan kormánybunkerek ellen, ahol iraki vezetők vagy a Forradalmi Tanács tagjai rejtőznek, vagy olyan területek ellen, ahol különösen nagy ellenállásba ütköznek a csapataik. A szakértő ennek ellenére nem számít arra, hogy Irak nagy sikereket érhetne el a háború során, lévén felszereltsége, kiképzése és morálja is sokkal alacsonyabb ellenfelénél. Elmondta, az iraki hadseregben sokakat szinte az eke mellől soroztak be. Ezért a szakértő szerint várható, hogy az akár 72 órás, intenzív szőnyegbombázás után a szárazföldi csapatoknak már nem lesz nehéz dolguk. A szakértő úgy vélte, néhány nap, legfeljebb egy hét lesz a háború hossza, ám a heves ellenállás, az utcai harcok miatt ez akár egy hónap is lehet. Ezután azonban semmi sem fog változni, csak anynyi, hogy káosz lesz az országban – vélte a biztonságpolitikai szakértő.
***
Aktív felderítés. Miközben az amerikai légierő, a haditengerészet, a tengerészgyalogság és a szárazföldi haderő egyelőre csak farkasszemet néz Szaddám Huszein rendszerével, a különleges szolgálatok már hónapok óta aktívak a térségben. Az itt mozgó csoportokat a védelmi minisztérium felderítési főosztálya, a CIA a nemzetbiztonsági ügynökség és az amerikai légi-kozmikus fényképészeti-térképészeti ügynökség munkatársaiból toborozták. (MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.