Magánkézbe kerülnek a radiológiák

Magánkézbe adta a Debreceni Orvostudományi Egyetem a radiológiai klinikáját. Az ügylet végére úgy került pont, hogy az oktatási tárca az egészségügy magánosítását szabályozó új törvény hatálybalépéséig megtiltotta a tulajdonosváltást.

2003. 03. 27. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Privatizációt tervez egyébként a pécsi és a szegedi egyetem is a radiológiákon. A privatizációról már az előző kormány idején törvény született, ám a végrehajtást felfüggesztették, mondván: a jogszabályt átdolgozzák. Az új variáció szerint – amely júliustól léphet hatályba – nemcsak közhasznú szervezetek, hanem profitorientált cégek is fővállalkozók lehetnek egészségügyi intézményekben.
*
Amíg nem születik meg az új szabályozás, az átalakításokat fel kell függeszteni – az erről szóló levelet 2003. október 11-i keltezéssel Mang Béla, az Oktatási Minisztérium helyettes államtitkára küldte az orvosegyetemek rektorainak. Mang Béla lapunknak elmondta: vizsgálatot kezdtek annak kiderítésére, hogy jogszerű volt-e az ügylet, ám ez még nem zárult le.
Az üzlet közben lezárult Debrecenben. A dolgozók jogszerűtlennek tartják a magánosítást. Állítják: miután a pályázat végső jelentkezési határideje csak novemberben, a levél kiküldését követően járt le, a privatizációt le kellett volna állítani. Egyesek szerint Európában nincs példa arra, hogy állami egyetem egy részét „kiprivatizálják”, ráadásul éppen azt, amelyik nem termel veszteséget.
Az egyetem vezetése szerint a legjobban jövedelemző CT- és MR-részleget már korábban eladták egy olyan cégnek, amelyben az intézménynek 40 százalékos tulajdonrésze volt, ám kisebbségi tulajdonosként a vizsgálatokból származó profit felhasználását nem tudták befolyásolni. Közben a nyereséget nem termelő hagyományos röntgen- és ultrahangvizsgálatokhoz nem találtak üzemeltetőt, holott ezeknek a fenntartásához milliárdos összeget kellene műszerfejlesztésbe invesztálni. A privatizációs pályázaton nyertes vállalkozás nagyon szigorú feltételek mellett pénzt hoz a rendszerbe – fogalmazott Fésűs Zoltán, az egyetemi centrum elnöke.
– Mintegy kétmilliárd forintot invesztálunk 1,5–2 év alatt a műszerek fejlesztésébe, ráadásul a fekvő betegek után az egészségbiztosítótól kapott finanszírozás 13 százaléka, járó betegek esetén 5 százaléka az egyetemnél marad – mondta Katona Zoltán, a pályázaton nyertes Nemzetközi Egészségügyi Központ Szeged Kft. ügyvezetője.
Sokak szerint ez a lépés ellentmond annak a kormányzati szándéknak, miszerint meg kell szüntetni a spontán privatizációt, a jól jövedelmező részlegek „kimazsolázását”, és a kórházakat csak egyben lehet magánosítani. Más erről a véleménye az Egészségügyi, Szociális és Családügyi Minisztérium helyettes államtitkárának. Rácz Jenő szerint itt nem volt szó „kimazsolázásról”, hiszen nemcsak a nagy értékű, jól jövedelmező képalkotó diagnosztika került magánkézbe, hanem a profitot nem hozó hagyományos röntgen és ultrahang is. Hiú ábrándnak nevezte, hogy egy teljes egyetemet privatizálni lehessen.
A radiológiai klinika dolgozóinak többsége már megkapta az értesítőt arról, hogy hamarosan megszűnik a közalkalmazotti jogviszonya. Szűcs Péter, a dolgozók jogi képviselője szerint voltak, akiknek a korábbinál óránként mintegy ezer forinttal ajánlottak kevesebb pénzt. Azt is hangsúlyozta, hogy a közalkalmazotti jogviszony megszűnésével a biztonságot is elveszítik a dolgozók, hiszen a tovább foglalkoztatásuk a szerződés szerint csak egy évig garantált. A dolgozók attól tartanak, hogy a magánvállalkozás csak akkor tud majd profitot termelni, ha lefarag a bérköltségekből. Katona Zoltán szerint a dolgozók jól járnak, hiszen végkielégítést kapnak, miközben egyetlen napig sem maradnak munka nélkül. Garantálják azt is, hogy senkinek sem lesz kevesebb az összkeresete, mint tavaly, a béremelés után. Kisebb viták vannak – ismerte el –, ám ez nem az alapbérre vonatkozik, hanem a különböző pluszjuttatásokra. A működést egyébként hamarosan megkezdik, egyelőre a tisztiorvosi szolgálat engedélyére várnak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.