Mi történik Taszáron?

Szakértők is csak találgatják, hogy mi lehet a taszári bázis igazi szerepe. Még a háború kitörésekor is csak mintegy száz önkéntes kiképzéséről számoltak be a híradások a korábban említett több ezerrel szemben. Felmerült, hogy Somogyban fedőkiképzés folyik, és valójában kommandósokat segítő csoportokat, egyéni akciókat végrehajtó diverzánsokat küldenek Taszárról a háborús bázisokra.

2003. 03. 25. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Sajtóértesülések szerint eddig alig száz önkéntest képeztek ki a taszári bázison, pedig korábban mintegy háromezer személyt vártak a somogyi táborba. Szakértők szerint nehezen magyarázható, hogy csak ilyen kevesen érkeztek a taszári kiképzésre, miközben napok óta tart az amerikai szándékok szerint rövid idő alatt befejezendő iraki háború, és a hivatalos közlések szerint a Taszáron felkészített önkénteseknek a konfliktus utáni rendezés lenne a feladata. A helyzet megértését megnehezíti, hogy teljes hírzárlatot rendeltek el a kiképzendő személyekkel kapcsolatban.

– Érthetetlen, hogy miért éppen Magyarországon képeznek ki a háború utáni rendezésre iraki önkénteseket, amikor ehhez megvannak az amerikaiaknak a helyi embereik, és az is furcsa, hogy jóval kevesebb taszári önkéntesről érkeznek hírek, mint amennyire megadta a magyar kormány az engedélyt – fejtette ki lapunknak Georg Spöttle katonapolitikai szakértő. – Ezeket a jelenségeket nehéz megmagyarázni, így azt tudom elképzelni, hogy olyan diverzánsokat képeznek ki, akiket egyéni akciókra vetnek be a háborúban, de az is lehet hogy kevesen feleltek meg a szűréseken – tette hozzá. A szakértő szerint nem elképzelhetetlen az sem, amit a Corriere della Sera című olasz lap állít, hogy a Taszáron kiképzett irakiak a Delta Force elitkommandó tagjaival állomásoznak a Közel-Keleten, és segédkeznek Szaddám Huszein felkutatásában. Nagy kockázattal járna ugyan a Magyarországon kiképzett önkéntesek bejuttatása elitkommandó által bejárandó területekre, de a helyismeret nagy előny lehet a kommandós akciókban – mutatott rá a szakértő. Georg Spöttle nem tartotta kizártnak azt a felvetést sem, hogy Taszáron valójában álkiképzés folyik, és a tábort televíziótudósítások hamisítására, illetve hadifoglyok vagy menekültek későbbi elhelyezésére használják fel.
Kizártnak tartom egy hadifogolytábor kialakítását Taszáron, hiszen ezt a nemzetközi jog alapján nem tehetik meg a magyar kormány beleegyezése nélkül és a nyilvánosság kizárásával – cáfolta a felvetésünket Gorka Sebestyén. A biztonságpolitikai szakértő viszont szintén el tudja képzelni, hogy a helyi információkkal rendelkező önkénteseket azért képezték ki kisebb létszámban, mert kommandósok segítségére osztják be őket a háborúban. Megjegyezte: a Delta Force emberei mellett nehezen lehet felvonultatni volt civileket, tehát csak olyan személyek jöhettek szóba, akiknek vannak katonai ismereteik.
– A taszári kiképzés körülményei és az önkéntesek átlagéletkora sem teszi lehetővé, hogy egy elitkommandó munkáját segítsék a Magyarországon felkészített arab személyek – jelentette ki Matyuc Péter, a Honvédelmi Minisztérium kommunikációs igazgatója. Más minisztériumi források szerint a kiképzésre azért jelentkeznek kevesen, mert az önkéntesek elvesztik állampolgárságukat. Mint arról korábban beszámoltunk, egy Magyarországra készülő huszonnyolc éves egykori gerilla szerint a taszári „önkéntesek” valójában az amerikai hadsereg egységei. Gaan Latis lapunknak beszámolt arról, hogy a „katonai tudásának” fejlesztése miatt indult Taszárra, azaz fegyveres kiképzésre készült. A The Washington Post értesülései szerint a magyarországi kiképzéssel a Pentagon újabb titkos műveleti képességet kíván kifejleszteni a CIA által gyanakvással kezelt iraki ellenzéki csoportok felhasználásával. A múltban általában a CIA volt a felelős emigránscsoportok és más külföldi erők kiképzéséért, felemás eredménnyel, de Afganisztánban sikeresen működött együtt a tálibok ellen harcoló erőkkel. A legnagyobb afganisztáni sikerek az újságíró szerint mindenekelőtt annak a CIA által kiképzett néhány műveleti ügynöknek köszönhetők, akik együttműködtek a terepen a hadsereg kommandósaival.
Juhász Ferenc honvédelmi miniszter és David Barno, a kiképzők parancsnoka ugyanakkor folyamatosan azt hangsúlyozza, hogy a taszári bázison elméleti felkészítésen kívül csak önvédelmi fegyveres kiképzést folytatnak, és a kiképzett egységek nem vesznek részt az iraki háború műveleteiben.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.