Nyolc évezredes kultúra ostroma

György Zsombor
2003. 03. 21. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Isten hozta önöket a dicső múlt és a sivár jelen közti különbségek ütközőpontjában – akár így is fogadhatná az iraki történelem emlékeire kíváncsi utazókat a bagdadiak fogadóbizottsága. Az egykori Mezopotámiáról, a Tigris és az Eufrátesz közti területről hallva azonban ma az emberek többségének nem az egykor itt élő sumérok, akkádok, babilóniaiak és asszírok jutnak eszébe, sokkal inkább a háború, az olaj vagy a diktatúra. Holott nyolcezer évnél is régebbre nyúlik vissza ennek a földnek a történelme, ahol már akkor tudtak írni, városokat építeni, amikor a mai nyugati civilizációknak még nyoma sem volt. A két folyó közti hatalmas birodalomban, Babilóniában állt Bábel tornya, amely a bibliai történet szerint csak azért nem ért fel az égig, mert építése közben az emberek nyelve összezavarodott, s mivel így nem értették egymást, inkább szétszéledtek. Itt pompázott a világ egyik csodája, Szemirámisz függőkertje is, amelynek romjaira tekintve, kellő fantáziával talán még el tudjuk képzelni, milyen is lehetett a virágokkal roskadásig feldíszített egykori palota.
A máig élő történelem azonban a Washington célkeresztjébe került fővárosban, vagyis az „Istenek adománya” nevű falu helyén felépült, s a hetedik századi arab hódítást követően a térség kulturális és politikai központjává váló Bagdadban is kézzelfogható. Bár a törökök később közel négyszáz esztendőre maguk alá gyűrték a térséget, a birodalom csak az első világháborút követően omlott össze, miután Irakot angol közigazgatás alá helyezték. Ezt a gyarmati rendszerhez hasonló állapotot – az állam élén névleg I. Fejszál király állott – az angolok 1932-ig tarthatták fenn. A monarchiát a század közepén elsöpörte a forradalom, a hatalmat pedig megszerezte a ma is kormányzó Bász Párt. Az olajipar államosítása után a kormány felismerte a Szovjetunióban rejlő gazdasági lehetőségeket, s a megkötött együttműködési szerződés után a két ország szorosra fűzte kapcsolatait.
Irakban ma az emberek többsége nyomorog, holott a hetvenes években az olajnak köszönhetően majdhogynem olyan csoda vette kezdetét, mint amelyet a ma már dúsgazdag Katar élt át évekkel később. Csakhogy amilyen lendületesen indult meg Irak ennek a szinte példátlan fejlődésnek az útján, a nyolcvanas években éppoly gyorsan kezdett hanyatlani is. Szaddám Huszein 1979-ben került hatalomra, országa egy évvel később pedig már harcban állt a nagy szomszéddal, Iránnal. Nagy volt akkor még a barátság Bagdad és Washington között, sőt, Amerika komoly támogatást is nyújtott Iraknak, többek között fegyvereket is szállítva Huszeinnek. Kuvait után persze változott a képlet, s a korábbi támogatást az embargó váltotta fel. A két háború becslések szerint milliónyi áldozatot követelt, az ENSZ-szankciók pedig napról napra nagyobb nyomorba taszították az országot.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.