Kimutatható árváltozást okozott a kőolajár emelkedése az év első hónapjaiban Németországban. A központi statisztikai hivatal tegnapi jelentése szerint az EU legnagyobb gazdaságában februárban átlagosan 0,6 százalékkal emelkedtek az importárak, s a tizenkét hónapra visszatekintő vizsgálatok is ugyanezt az eredményt hozták.
Az emelkedést az üzemanyagok árváltozásával magyarázták: ezek importárai 11,4 százalékkal drágultak januárhoz képest – idézte az MTI a jelentést. Az olaj és az olajtermékek hatásának kiszűrése után 2,3 százalékos árcsökkenést mutattak átlagosan a külföldről behozott áruk egy esztendő alatt. Az exportárak 0,9 százalékos emelkedése 12 hónap alatt az euró felértékelődésének köszönhető. A hírügynökség által ismertetett elemzői vélemények szerint a német infláció a közelmúltban végbement gyorsulása ellenére sem riasztó. A német gazdaság számára az idén a GDP kívánatos mértékű növelése jelenti az igazi próbatételt. A bruttó nemzeti össztermék tavaly mindössze 0,2 százalékkal bővült, noha a negyedik negyedévben az éves átlagot meghaladó, 0,5 százalékos növekedés ment végbe.
Tegnap a tartományi statisztikai hivatalok közzétették előzetes inflációs adataikat márciusra vonatkozóan. Ezek a számok is az energiahordozók drágulásának hatásait mutatják. A tartományi jelentések szerint márciusban Brandenburg tartományban 0,2 százalékkal, Bajorországban 0,1 százalékkal emelkedtek, míg Hessenben 0,1 százalékkal csökkentek a fogyasztói árak.

Csak a legokosabbak érnek el 7 pontot ebben a vegyes műveltségi kvízben