„Piszkos trükkök” Washingtonból

Washington a jelek szerint bármit megtesz, hogy az ENSZ Biztonsági Tanácsában készülő újabb, Irakkal kapcsolatos határozatot keresztülvigye. A The Observer című angol napilap beszámolója rávilágított azokra a „piszkos trükkökre”, amelyekkel a világ egyetlen szuperhatalma nyomást gyakorol a döntőbírói szerepkörbe került kis országokra, a BT nem állandó tagjaira.

2003. 03. 04. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kamerun, Mexikó, Chile, Pakisztán, Angola és Guinea – ők alkotják a „közepes hatok” csoportját. E hat ország a hírek szerint még nem döntötte el, támogatja-e Amerika háborúpárti politikáját, vagy inkább a fegyverzetellenőrök Irakba küldésére szavaz. Washington azonban nem akarja a véletlenre bízni a döntést, ezért a szavazásban részt vevő országok (Nagy-Britannia kivételével) delegátusainak elektronikus levelezését elolvassák, telefonjait lehallgatják. A Nemzeti Biztonsági Ügynökség (NSA) egyik vezető tisztségviselője által írt dokumentum, amely a The Observer napilap birtokába került, leírja szervezetük célját és módszereit. Az NSA pedig azért dolgozik, hogy mindig friss információkkal szolgálhasson a Bush-adminisztrációnak a szavazási hajlandóságról.
Nehéz helyzetben vannak mindkét vélemény támogatói. Amerikának kilenc szavazatot kell összegyűjtenie a 15 tagú BT-ben, hogy megszavaztassa az Irakot elmarasztaló határozatot, s így a világszervezet „megbízásából” támadhasson. A kis országok – mint a hatok vagy Bulgária – tisztában vannak azzal, hogy szavazatuk milyen sokat jelenthet a jövőjük szempontjából. Bulgária döntését Amerika megvásárolta a NATO-csatlakozás ígéretével. Azt azonban senki nem tudja, mi lenne a megfelelő ár Guinea vagy Kamerun számára. Szakértők szerint biztos, hogy ezek az országok a szavazásnál nem vesznek majd figyelembe morális megfontolásokat. A szegény országok kizárólag pénzt és fegyvert akarnak, s már most ujjal mutogatnak Törökországra, amely az amerikai katonák állomásoztatásáról szóló kormánydöntés előtt kapott több milliárd dolláros támogatást (más kérdés, hogy Ankara végül elutasította az amerikai kérést). Guinea katonáit a háborúpártiak jóval kevesebb pénzzel támogatták, ám jelzésértékű: a térség konfliktusait szerencsésen elkerülő ország sokat szenved az oda áramló menekültek hullámaitól. Ellentételezésként Amerika kiképzi a katonáit, Nagy-Britannia háromszáz gurka harcost küld a szomszédos Sierra Leonéba fenntartani a határ védelmét, s 6,2 millió dollárt adományozott a menekültek ellátására.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.